25. únor 2022

Poslechněte si podcast: Ukrajina: Asad podpořil vpád vojsk, pět milionů uprchlíků a sankce proti Rusku

Ruský útok na Ukrajinu je podle syrského prezidenta Bašára Asada opravou historie, ruská invaze by mohla vyhnat do zahraničí pět milionů Ukrajinců, Jaromír Nohavica si ponechá Puškinovu medaili od Putina, Švýcarsko nařídilo zablokovat obchody lidí ze sankčního seznamu EU a Manchester United ukončil v reakci na ruskou invazi spolupráci s Aeroflotem. Poslechněte si výběr zpráv kolem týkajících se vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

08:34

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před pěti dny 15:19

Evropa jako úkol, nestárnoucí želvy a vegetariánský steak

Česko dnes převzalo od Francie na půl roku předsednictví v Radě EU, želvy mohou podle vědců výrazně zpomalit proces stárnutí a francouzský zákon zakáže názvy potravin jako "vegetariánský steak".

Před týdnem 11:09

Největší ryba, tání ledu a zdravé pivo

Tání ledu v Arktidě umožní ekologičtější lodní dopravu, z řeky Mekong v Kambodži byla vytažena největší dosud známá sladkovodní ryba a popíjení piva podle vědců může u mužů prospívat střevní mikroflóře.

Před 2 týdny 14:26

Audiozpravodajka Kateřina Sýkorová: Pro přežití bych udělala úplně všechno

O audio a videozpravodajství ČTK, o výrocích politiků nebo sportovců, ale také o kurzu přežití jsme si ve speciálu Četkastu, který dává nahlédnout do zákulisí práce Četkařů, povídali s redaktorkou multimediální části národní zpravodajské agentury Kateřinou Sýkorovou.

Před 2 týdny 10:44

Rituál za Putinovu smrt, ukrajinská známka a muž proti koni

Japonec byl zatčen kvůli panence, jíž chtěl přivolat smrt Putinovi, ukrajinská pošta představila novou známku - traktor na ní táhne ruský tank a běžec Ricky Lightfoot zvítězil v závodu Muž proti koni na 35 kilometrů.

Před 3 týdny 07:07

Rusko bez piva, marihuana v Thajsku a tašky z odpadu

Nedopalek obsahuje plast a rozkládá se 15 let, Thajsko povolilo pěstování konopí, žena z ugandského slumu vyrábí tašky z plastového odpadu a sankce dávají milovníkům piva v Rusku jen málo důvodů k radosti.

3. červen 2022 14:22

Heardová vs. Depp, nespokojení rodiče a rekord v bungee jumpingu

Francouz skočil bungee jumping 765krát za den a překonal světový rekord, vesnice na Sardinii má nejvyšší koncentraci lidí přes 100 let na světě a nespokojení indičtí rodiče chtějí odškodné od syna, který jim nedopřál vnouče. Kdy je nejlepší doba na cvičení? Poslechněte si další Četkast.

27. květen 2022 07:46

Talibán omezuje ženy, Poláci se učí střílet a finské pivo NATO

Tálibán chce učinit ženy neviditelnými, strach z války přivádí Poláky na střelnice, v Argentině představili Maradonovo létající muzeum a malý pivovar ve Finsku začal vařit pivo NATO.

20. květen 2022 11:33

Soužití Ukrajinců a Rusů, rostliny z měsíční půdy a nejlepší kuchařka

Norské město na hranici s Ruskem omezuje vztahy s východním sousedem, vědci poprvé vypěstovali v měsíční půdě rostliny, nejlepší kuchařkou britského průvodce je Kolumbijka, v menu má i amazonské larvy a japonská správa omylem vyplatila muži miliony jenů - prohrál je v on-line kasinu.

13. květen 2022 09:47

Ukrajina: škola v metru, porodnice v krytu a zkáza ruských tanků

V Charkově se děti učí v metru, ve Lvově se dětí rodí za zvuků protileteckých sirén a Vyšší počet uhynulých delfínů v Černém moři podle vědců souvisí s válkou.

6. květen 2022 13:45

Vadné ruské tanky, ukrajinské tetování a svatba v Buče

Ukrajinci se nechávají tetovat na znamení odporu proti invazi a ruské tanky mají vadu, o níž Západ ví už od války v Zálivu. V Četkastu také uslyšíte o bibli vyzývající ke smilnění a zjistíte, za jakou rekordní sumu se vydražil dres Diega Maradony ze čtvrtfinále mistrovství světa 1986.