Studovna
23. únor 2023

Poslechněte si podcast: Ujasněte si, proč tam chcete jít, radí studenti marketingu. Zažili vztah na dálku i společný Erasmus

Jak vypadá studium marketingu a jak přežít Erasmus jako pár? Hosty Studovny byli Michaela Konopásková a Filip Thein, kteří studovali na bakaláři marketing na Univerzitě Karlově, kde pokračují na magistru na strategické komunikaci. Probrali jsme také zahraniční studijní cesty, protože Filip vyrazil na bakaláři do Dánska a během magistra vyjeli už společně s Míšou do Nizozemí.

20:23

Studovna

Vydává: Český rozhlas

Studovna je podcast o vzdělávání, studentském životě a všem, co k němu patří.

Web

Před týdnem 28:20

Konec bakalářek nejen kvůli AI? Je to krok správným směrem, říká děkan fakulty VŠE

„Velkým podnětem byly úvahy na úrovni celé školy, kdy docházelo k úpravám státních závěrečných zkoušek,” říká ve Studovně děkan Fakulty podnikohospodářské VŠE v Praze Jiří Hnilica. Proč se škola rozhodla změnit podobu bakalářských prací a co studenty čeká?

Před 3 týdny 32:11

Na vysoké školství se dává stále méně peněz, upozorňují zástupci iniciativy Hodina pravdy

17. listopad je Dnem boje za svobodu a demokracii a také Mezinárodním dnem studentstva. Jaká je současná situace českých akademiků a akademiček humanitních a společenských věd a na jaké problémy upozorňuje iniciativa Hodina pravdy?

9. listopad 2023 27:43

Jak se včelaří ve škole? Spolek Pučmeloud je hlavně o komunitě, přibližují studenti FHS UK

Studenti FHS UK Ondřej Koc a Antonín Vávra založili včelařský spolek Pučmeloud. Nápad umístit poblíž školy včelí úly realizovali v rámci výzvy Zabydli džungli. „Přišlo mi to trochu jako tranzitní zóna, kde lidi chodí sem a tam, vyslechnou si přednášky, ale nezůstávají,” říká Ondra o místě, které právě činností svého spolku oživují.

2. listopad 2023 32:48

Jak vypadá studium jazyků na FF UK? Neustále přebíháš mezi dvěma budovami, říká studentka

Jak vypadá studium anglistiky a amerikanistiky nebo francouzštiny na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy? „Jazyky jsou a budou pořád potřeba,“ říká studentka Rozálie Andělová, se kterou jsme probrali třeba to, jak se učí simultánní tlumočnictví a jestli ve škole používají tištěné nebo online slovníky.

26. říjen 2023 27:07

Matematika mě bavila celý život, říká první laureátka Ceny vlády pro nadané studenty

Barbora Šmahlíková se stala první laureátkou Ceny vlády pro nadané studenty. Úspěšná je jak ve studiu na Vysokém učení technickém v Brně v oboru matematické metody, tak i ve výzkumu v oblasti algoritmů. Ve Studovně jsme probrali její lásku k matematice i studium na fakultě informačních technologií.

19. říjen 2023 17:19

Jak má vypadat dobrá prezentace? Sedmnáctiletá Lucie vyhrála mistrovství světa v Power Pointu

Sedmnáctiletá Lucie Dorňáková letos vyhrála světový šampionát v Power Pointu a z loňského mistrovství světa si odvezla čtvrté místo v kategorii Excel. Jaká byla její cesta ze školního kola soutěže Office Arena na šumperské průmyslovce až po Microsoft Office Specialist World Championship, který se uskutečnil v Americe?

12. říjen 2023 21:56

Stresu se při studiu nelze vyhnout, říká psycholožka. Jak ho zvládnout?

„Základní věc je uvědomit si, že stresu se nemůžeme vyhnout,“ říká ve Studovně psycholožka Anna Vozková, která působí na Univerzitě Karlově. S čím za ní studenti nejčastěji přicházejí?

5. říjen 2023 23:23

Plus v životopise, které si nemůžou dovolit všichni. Proč chodíme na neplacené stáže?

„Podle šetření Eurostudent poslední data ukazují, že přes 90% studentů má nějakou práci,“ říká Václav Korbel, který působí v sociologické výzkumné organizaci PAQ Research, kde se zaměřuje na ekonomické analýzy a problémy spojené se vzděláváním. „Relativně vysoké procento studentů pracuje mimo obor, takže je to spíš o výdělku,“ upřesňuje Korbel. Na jaký pracovní trh mladí lidé přicházejí?

28. září 2023 36:01

Cítila jsem se jako Hermiona. Jak se studuje na Oxfordu nebo NYU?

Jak vypadá studium na prestižních zahraničních školách jako Oxford nebo New York University? Studovna se tentokrát přemístila na Edufestival, kde si moderátorka Aneta Štokrová v panelové diskuzi povídala s Marií Poláškovou, která studovala psychologii na Oxfordu, Bárou Cihlovou, která se na Oxfordu věnuje biochemii a Tomášem Horváthem, ten zase vystudoval finance na NYU.

31. srpen 2023 31:27

Vždycky si máš s kým povídat. Co všechno jde zažít na koleji?

Ve Studovně jsme se třemi studentkami probraly tipy i historky o tom, jak to chodí na koleji. Magdalena Trajerová a Michaela Šedinová spolu sdílejí pokoj na Švehlovce. Eliška Hauerová bydlí na Kajetánce. Proč se rozhodly pro kolej?