- Podcasty
- Technické památky a zajímavosti

Poslechněte si podcast: Uhřičický sifon protahuje vodu z mlýnského náhonu pod řekou více než sto let
Unikátní technické zařízení se skrývá v polích východně od Uhřičic na Přerovsku. Vodní shybka, které nikdo neřekne jinak než sifon, zde protahuje vody mlýnského náhonu pod tokem řeky Valové už více než jedno století. I když dílo pracuje na jasných fyzikálních základech, při prvním pohledu se i technicky smýšlející člověk nejprve zarazí, jak že je to vlastně možné, že to funguje.
Technické památky a zajímavosti
Vydejte se s námi za technickými památkami a zajímavostmi v Olomouckém kraji.
Hrádek Kunzov připomíná šlechtické sídlo. Jako letní byt si ho nechal postavit továrník z Hranic
Hrádek Kunzov se nachází ve stejnojmenné osadě, přibližně v polovině cesty mezi obcemi Hrabůvka a Radíkov v Olomouckém kraji. Stojí na okraji lesa, hned u silnice a působí poněkud zvláštně. Trochu navozuje iluzi, že je miniaturou šlechtického sídla. Objekt v romantickém stylu si na počátku 20. století nechal postavit hranický továrník Antonín Kunz.
Centrum Dřevohostic na Přerovsku zdobí unikátní a taky originální betlém. Čítá 24 figur
S myšlenkou pořídit do městyse Dřevohostice dřevěný betlém v životní velikosti přišel před lety tehdejší starosta Ladislav Sigmund. Původně mělo jít jen o salaš a svatou rodinu. Jenže místní stolaři si na tento úkol netroufali.
Tři letouny byly sestřeleny nad Libinou v největší letecké bitvě nad Moravou
Do konce války chybělo něco přes půl roku a nad střední Moravou se schylovalo k největší letecké bitvě nad naším územím. Bylo to v neděli, 17. prosince 1944, kdy se nad Libinou střetl bombardovací svaz s německými stíhačkami. Dva spojenecké Liberátory a jedna německá stíhačka se za několik okamžiků zřítili k zemi kousek od obce.
Dávno zrušená úzkorozchodná železnice láká k procházkám
Železnice přinesla do Nízkého Jeseníku prosperitu a pokrok v cestování. Stejné to bylo, když se na konci předminulého století slavnostně budovala lokálka z Moravského Berouna do Dvorců. Vydržela v provozu necelých čtyřicet let a ještě před válkou ji zase rozmontovali. Na výlet po jejich zbytcích se však dá vydat i nyní.
Přerovské kino Hvězda patřilo k nejmodernějším své doby. Mohl se využívat i jako protiatomový kryt
V Přerově za minulého režimu existovalo bezmála 170 krytů civilní obrany. Po Praze jich město mělo nejvíce v republice. Jeden z největších zůstal dodnes v nezměněné podobě v podzemí kina Hvězda. Dovnitř se ale dostal jen málokdo. Lidé, kteří měli na starosti provoz a taky pár zahraničních delegací.
Muzeum kočárů v Čechách pod Kosířem představuje i největší pohřební kočár u nás
Kočár jako technický výtvor a ukázka řemeslného mistrovství našich předků. Tak přistupuje k exponátům svého muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem jeho zakladatel Václav Obr. Díky nadšení pro kočáry, zde vznikla největší expozice těchto vozidel od českých a moravských výrobců na světě.
Údolí u Javorníku skrývá unikátní vápenku z počátku 19. století
Kraji pod Rychlebskými horami se odpradávna říká kraj žuly a mramoru. Stopy po těžbě a zpracování nerostů zde najdeme na každém kroku. Třeba při silnici z centra Javorníku směrem do Travné, kde se ani ne kilometr za posledními domy Javorníka skrývá nejstarší šachtová vápenka olomouckého kraje.
Klapperothova manufaktura v Šumperku byla první výrobnou manšestru mimo Británii
Nejstarší manufaktura na výrobu manšestru mimo britské ostrovy vznikla v Šumperku. Její kořeny sahají až do 18. století a nese jméno původně vídeňského obchodníka Johanna Ernsta Klapperotha. Najdeme ji na okraji historického centra města dodnes.
Speleoterapii pro děti pomohli vytvořit horníci z uzavřených Zlatohorských dolů
Zlaté Hory patří nejen k nejseverněji položeným městům Slezska, ale také k místům s prastarou hornickou tradicí a co se moc neví, také s tradicí lázeňskou. Ta je pravda o něco mladší, ovšem zatímco doly už jsou na Zlatohorsku uzavřené, pacienti sem za léčbou jezdí dál, a to mimochodem i do podzemí.
Mezi pěchotními sruby z třicátých let na Staroměstsku najdeme i unikátní dvojčata
Staroměstská pevnostní oblast je méně známým úsekem se značnou částí částečně dokončených staveb pohraničního opevnění z konce třicátých let 20. století. Dva pozoruhodné objekty těžkého opevnění najdeme v těsné blízkosti Starého Města pod Sněžníkem, kde se o tato „bunkrová dvojčata“ starají členové Beton Bunker clubu Kronfelzov.