Řečí peněz
30. březen 2023

Poslechněte si podcast: Ekonom: Pokud se tempo růstu mezd dostane nad 10 procent, tak je to signál ke zvýšení úrokové sazby

Poprvé v novém složení jednala bankovní rada ČNB. Jednání ale žádný posun nepřineslo. Kubíček a Procházka tak nic nezměnili na tom, že základní úroková sazba je už téměř rok na 7 procentech. Centrální banka vysokou inflaci krotí téměř dva roky, ale ta zatím zásadně neklesá. Podle guvernéra Aleše Michla by ale v příštím roce měla být zpět u 2 procent.

25:17

Řečí peněz

Vydává: Český rozhlas

Přední čeští ekonomové glosují aktuální nejen ekonomické události, které hýbou naší i světovou společností.

Web

Včera 25:12

Ekonomka: Nový zelený svět má ohromné nároky na výrobu hliníku a mědi. Ta je jedna z nejšpinavějších

Česko se v nejnovější zprávě o udržitelném rozvoji umístilo na osmém místě ze 166 hodnocených zemí, od loňského roku si dokonce polepšilo o pět pozic. „I menší odchylka může zapříčinit poměrně významnou změnu pozice,“ mírní však nadšení ekonomka Švihlíková. Jak je na tom Česko s dekarbonizací a přechodem k udržitelným energetickým zdrojům? A proč by mohla být „zelená změna“ pro Evropu spíš kontraproduktivní?

Před týdnem 25:20

Matesová: Summit G20 měl potenciál, který nenaplnil. Rusko skupina stále neodsoudila

Nejmocnější ekonomiky světa se dohadovaly na summitu G20 v Indii ohledně řešení nejvážnějších hrozeb, ale výsledek je nejasný, jeho interpretace je mnohoznačná a každá ze stran si jej vykládá trochu jinak. Co ale summit ukázal, je snaha západních ekonomik posílit svůj vliv v rozvojových zemích. Jak důležitý byl summit pro pořádající Indii?

Před týdnem 26:35

V posledních letech se vláda snažila naplnit své sliby a dává více na mzdy ve školství, ale ne všude

Klíčové vysoké školy, které mají být zásadním pomocníkem v modernizaci české ekonomiky zatím čekají marně. To vše v době, kdy tuzemská ekonomika čelí nejdelšímu období, kdy klesají reálné mzdy. Ekonom Daniel Münich z institutu CERGE-EI řekne, jaké riziko tento koktejl znamená a jak ho změnit. Ptát se bude Naďa Bělovská.

Před 2 týdny 24:54

Češi svědomitě spoří, teď ale přišli opravdu o hodně, říká ekonom ke klesající hodnotě mezd a úspor

Průměrná česká mzda vzrostla ve druhém čtvrtletí o 7,7 procenta na 43 193 korun. Vzhledem k výši inflace si ale za náš měsíční plat můžeme koupit méně zboží či služeb než před rokem. Je v dohlednu doba, kdy se platy začnou zase reálně zvedat? A na čem to bude záležet?

Před 3 týdny 25:50

Provést analýzu a sociálně citlivé položky přesunout do snížené sazby, navrhuje řešení DPH Horská

Snahy o změnu konsolidačního balíčku a návrh státního rozpočtu na příští rok s dalšími úsporami jsou horkými tématy debat v české politice i společnosti. Jaké úpravy balíčku by z ekonomického hlediska dávaly smysl?

24. srpen 2023 27:39

Ekonom: Maďaři ve velkém nakupují státní dluhopisy. Země ale může mít v budoucnu problém je splácet

Maďarsko bojuje s nejvyšší inflací v Evropě. Maďaři ale nechtějí o své peníze kvůli rostoucím cenám přijít, a tak hromadně vybírají peníze z bank a nakupují za ně státní dluhopisy, protože věří, že jejich stát nezkrachuje a slíbené výnosy z dluhopisů dostanou. Tento týden na to upozornila agentura Bloomberg. Hrozí podobné reakce i v dalších evropských zemích? Jak inflace změnila přístup Evropanů k investování a jak ovlivnila ekonomické chování domácností a firem?

17. srpen 2023 25:08

Češi podle průzkumů věří ve zlepšení ekonomické situace. Mohlo by ale být i lépe, namítá ekonom

Češi zase začali věřit ve zlepšování své ekonomické situace. To říkají tzv. konjunkturální průzkumy, které pravidelně zveřejňují statistici. V červenci se důvěra zvýšila jak u podnikatelů, tak i u spotřebitelů, tedy domácností. V lepší situaci věří i český průmysl, a to přes nedostatečnou poptávku. „V příštím roce bude určitě lépe, ale mohlo by být ještě lépe, pokud by se sešlo více pozitivních faktorů,“ soudí hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.

10. srpen 2023 24:56

Ekonom: Americká ekonomika je na tom lépe než evropská. Pomáhá jí větší surovinová soběstačnost

Americká ekonomika nestagnuje, roste zhruba dvouprocentním tempem, ukazují nejnovější americké statistiky. Spojené státy stejně jako my stále bojují s inflací, ale v mnohem menší míře než Evropa. Může nás díky tomu americké hospodářství v příštích letech silně předběhnout, nebo se naše síly brzy vyrovnají? Můžeme si z amerického vývoje vzít příklad?

3. srpen 2023 25:04

Ekonom: Zastánci české koruny mají silný argument. Díky ní můžeme reagovat na konkrétní situace v ČR

Téměř přesně rok vládne české monetární politice Aleš Michl společně s obměněnou bankovní radou. Po strategii zvyšování základních úrokových sazeb, kterou ordinovala Česká národní banka vedená Jiřím Rusnokem, přišla strategie stabilizace těchto sazeb. Byl to správný postup? Měla centrální banka ještě zpřísňovat měnovou politiku?

27. červenec 2023 25:16

Ekonom: Pod 30 korun už pohonné hmoty nepůjdou. Neočekávám ale ani výraznější zdražení

Češi letos můžou cestovat autem mnohem levněji než loni. Proti loňskému roku je benzin levnější o 10 korun na litr a v průměru stojí 37 korun a 40 haléřů. Za litr nafty zaplatí řidiči ještě o pět korun méně. Levněji se dá v Evropě natankovat už jen v Rumunsku, Litvě, v Bulharsku a na Maltě. Díky čemu máme jedny z nejlevnějších pohonných hmot a jaké jsou šance, že se nám na současných úrovních dlouhodobě udrží?