
Poslechněte si podcast: Vláda schválila rozpočet – Schůzka na Hradě odložena, v zahraniční politice zůstávají spory – 20 let od vraždy Františka Mrázka
Vláda schválila rozpočet. Klíčový parametr – schodek, dosahuje čísla 310 miliard. Jde deficit na investice do budoucna? Nebo na běžnou spotřebu státu? Otázky pro duel ministryně financí Aleny Schillerové /ANO/ a exministra dopravy a šéfa občanských demokratů Martina Kupky /ODS/. Další pohled pak přidá předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
**
Na Pražském hradě se měla koordinovat zahraniční politika. Jenže schůzka nebyla. Vláda jednání nestihla a navíc už před schůzkou se objevily spory. Především mezi Hradem a předsedou sněmovny. Proč? Další téma pro místopředsedu sněmovního evropského výboru Libora Vondráčka /Svobodní, klub SPD/ a člena sněmovního obranného výboru Ivana Bartoše /Piráti/.
**
20 let od vraždy Františka Mrázka. Případ kdysi vlivného krále podsvětí je po tomto víkendu definitivně promlčen. Nebyly důkazy, nebo vůle? Zeptáme se novináře Jaroslava Kmenty.
Události, komentáře
Komentované zpravodajství České televize. Aktéři klíčových událostí odpovídají na aktuální otázky. Televizní premiéra každy všední den v 22:00 na ČT24.
Evropská ekonomika a Evropa v současném světě - Rozhovor s T. Snyderem - Zveřejňování darů a dotací neziskovému sektoru - Proces s K. H. Frankem
Podle prezidenta Petra Pavla je třeba vybudovat politicky silnou pozici Evropy. Jak silná je nyní? A jak si vede ekonomicky? Téma pro debatu europoslanců Nikoly Bartůšek a Jana Farského a také pro ekonoma Petra Zahradníka.
Historik Timothy Snyder poskytl České televizi exkluzivní rozhovor. O světovém dění, Donaldu Trumpovi i Vladimiru Putinovi. Objasňuje, proč šly Spojené státy do války s Íránem a hodnotí postup Ruska ve válce na Ukrajině.
Ministerstvo financí začne zveřejňovat finanční dary a dotace neziskovým organizacím. Je to cesta k větší transparentnosti, nebo nástroj k vyšší kontrole neziskového sektoru? Debata poslance Libora Vondráčka a poslankyně Olgy Richterové.
A konec bude patří historii. Nově je možné si poslechnout proces s K. H. Frankem.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370521/
Česko přijme lékaře, který byl v kontaktu s Ebolou – Změny v protidrogové politice a ochraně lidských práv – Knihovna Václava Havla v ohrožení? – Ukrajinská nobelistka: Co bude po válce?
Začneme hospitalizací amerického lékaře, který byl v kontaktu s pacientem nakaženým ebolou. Právě toho čeká několikatýdenní pobyt ve Fakultní nemocnici Bulovka. Jsou na takové případy čeští zdravotníci připraveni? První hosté: ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a jeho předchůdce Vlastimil Válek.
Řada odborníků kritizuje nečekané rozhodnutí vlády o převedení odborů a oddělení, která se zaměřují na protidrogovou politiku, lidská práva či menšiny - z úřadu vlády na ministerstva. Ruší se mimo jiné funkce protidrogového koordinátora, kterým je Pavel Bém. Co změny přinesou?
Ocitla se Knihovna Václava Havla v krizi a v ohrožení, nebo zažívá přerod a zásadní změnu k lepšímu? Od příštího roku ji přestane podporovat nadace manželů Bakalových, odejít chce velká část zaměstnanců.
A posledním hostem bude držitelka Nobelovy ceny míru, ukrajinská právnička a vedoucí představitelka neziskové organizace Center for Civil Liberties – Oleksandra Matvijčuková.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370520/
Úkol pro nového náčelníka generálního štábu: modernější armáda – Vladimir Putin vystřídal v Číně Donalda Trumpa – Gratulace herecké legendě Ivě Janžurové
Debatu vicepremiéra a ministra obrany Jaromíra Zůny za SPD a předsedy sněmovního výboru pro obranu Josefa Fleka z hnutí STAN. Témata jsou jasná: nástup nového náčelníka generálního štábu a budoucnost české armády.
Ruský prezident Vladimir Putin přistál v Pekingu, kde bude jednat se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Přijíždí jako zástupce světové velmoci, nebo jako slabší partner Číny? Je návštěva symbolická? Co může znamenat pro konflikty na Ukrajině a Íránu? Nejen o tom budeme mluvit se sinoložkou Olgou Lomovou a novinářkou Petrou Procházkovou.
Jedna z nejoblíbenějších českých hereček Iva Janžurová večer oslavila v Národním divadle 85. narozeniny. Jak jinak než představením, kde vystupuje. Popřejeme jí spolu s hercem Igorem Orozovičem.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370519/
Povede Miroslav Hlaváč českou armádu v neklidné době? – Jaké páky máme (a nemáme) proti fotbalovým chuligánům – Historička, která zkoumá éru Marie Terezie a Josefa II., na návštěvě v Praze
Nabídneme debatu s ministrem zahraničních věcí a předsedou Motoristů Petrem Macinkou a předsedou poslaneckého klubu ODS Markem Bendou. O volbě nového náčelníka generálního štábu, o vztazích jednotlivých členů NATO - zejména Spojených států a Evropy, ale také o síle ukrajinské armády, kterou chválí šéf americké diplomacie.
Proč se nesmí na stadionech používat systém kamer, který by umožnil skenovat obličeje? V čem zákony omezují majitele fotbalových klubů, pokud by chtěli tvrdě trestat problémové fanoušky? Přijde předseda Úřadu pro ochranu osobních údajů Jiří Kaucký.
Na tribunách ještě zůstaneme. Problémy s pyrotechnikou nebo s ultras, kteří si navlékají kukly, mají prakticky všechny fotbalové kluby. Probereme to s Ondřeje Kasíkem ze Sparty Praha a Tomášem Čarnogurským ze Slovanu Liberec.
Historička, spisovatelka, spoluautorka dokumentů České televize, expertka na éru Marie Terezie nebo Josefa II. – Monika Czerninová přijela do Prahy a bude naším posledním hostem.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370518/
Obrana jako priorita? - Zadlužování státu - Přijímačky na střední školy - Relikvie v betonu - Svět knihy
Výdaje na obranu a strategické stavby půjde navyšovat mimo schodek státního rozpočtu do roku 2036, schválila sněmovna. Povede to k nezodpovědnému zadlužování, kritizuje opozice. Téma pro poslance ANO Romana Kubíčka a Pavla Žáčka z ODS, a také pro ekonomickou novinářku Janu Klímovou.
Deváťáci zjistili, jestli se dostali na vysněnou střední školu. Největší boj? Tradičně v Praze. Proč se i letos tisíce dětí nedostaly tam, kam chtěly? A dá se systém přijímaček nastavit tak, aby odpovídal zájmu o školy i místa, kde lidé chtějí žít? Debata pro poslankyni Janu Berkovcovou a Marka Výborného.
Zloděj zalil lebku svaté Zdislavy do betonu, oznámili kriminalisté. Proč beton? A jak náročné bude relikvii z něj dostat? Téma pro Milenu Pavlíkovou z ČVUT.
A na závěr pozvánka od spisovatelky Petra Soukupové na festival Svět knihy.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370515/
Lebka sv. Zdislavy – Sudetoněmecký sjezd v Brně – Jednání USA s Čínou
Police zadržela muže podezřelého z krádeže lebky sv. Zdislavy – má indicie, kde se relikvie nachází. Zásadní zpráva na úvod Událostí, komentářů a první reakce pražského arcibiskupa Stanislava Přibyla.
**
Už za 8 dní v Brně začne sjezd sudetoněmeckého krajanského spolku - akce, kterou dnes svým usnesením odsoudila sněmovna. Opozice u toho nebyla a na protest se jednání nezúčastnila. Platí, že mají Češi a Němci nejlepší vztahy v historii? A může je sjezd zlepšit, nebo zhoršit? Téma na úvod - nabídneme exkluzivní rozhovor předsedy sudetoněmeckého krajanského spolku Berndta Posselta a debatu jihomoravských poslanců Miroslava Ševčíka /nestr. za SPD/ a Venduly Svobodové /Piráti/.
Poslední slova přidají komentátoři Petr Honzejk a Miroslav Korecký.
Návštěva, která světové dění ovlivní výrazně - možná na celá desetiletí - Donald Trump a Si Ťin Pching jednají v Pekingu. Na čem se dvě největší mocnosti dohodnou, v čem jdou proti sobě a na co se má připravit zbytek světa i česká diplomacie? Téma pro bývalého ministra zahraničí Cyrila Svobodu a někdejšího velvyslance v USA a v Rusku Petra Koláře.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370514/
Změny v rozpočtových pravidlech – Masivní útok na Ukrajinu – Nový registr problémových návštěvníků sportu – Krádež lebky sv. Zdislavy
Budoucí rozpočty a finanční kondice Česka – je potřeba rozvolnit rozpočtová pravidla, aby stát mohl fungovat, jak říká vláda? Nebo to otevírá cestu ke krachu financí, jak tvrdí opozice?
Téma pro dva místopředsedy sněmovního rozpočtového výboru Patrika Pařila /ANO/ a Benjamina Činčilu /KDU-ČSL/. A pak také člena Národní rozpočtové rady Petra Musila.
Západní Ukrajina v podvečer zažila masivní ruský nálet. Jaké jsou následky se zeptáme naší zpravodajky Darji Stomatové - čerstvé laureátky novinářské ceny.
Seznam problémových fanoušků. Ten by fotbalové kluby měly mezi sebou sdílet. Dnes o vzniku registru jednal ministr sportu s předsedou Úřadu pro ochranu osobních údajů. Seznam by měla spravovat Národní sportovní agentura. Jak to bude fungovat? Zeptáme se jejího předsedy Karla Kováře.
Krádež, která v církevním světě nemá obdoby - z baziliky v Jablonném v Podještědí zloděj ukradl lebku sv. Zdislavy. Naše poslední téma s historikem Jaroslavem Šebkem.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370513/
Nutné změny v českém fotbalu – Riziko šíření hantaviru – Pražské jaro
Politici i sportovní funkcionáři řeší následky fotbalového derby mezi Spartou a Slavií. Padly vysoké tresty, volá se po změně zákonů. Co se musí v českém fotbale změnit? A jakou teď má vizitku u běžné veřejnosti? Probereme s poslanci Radkem Kotenem /SPD/ a Karlem Haasem /ODS/. Další pohled pak přidá sportovní redaktor ČT David Kozohorský a někdejší fotbalista a mládežnický reprezentant Pavel Karoch.
Světová zdravotnická organizace očekává nárůst případů nákazy hantavirem. Zároveň ale uklidňuje, že nepůjde o epidemii. Kam se může virus rozšířit z jedné zaoceánské lodi? Probereme s epidemiologem Petrem Smejkalem.
A hudební tečka na závěr. Začal 81. ročník festivalu Pražské jaro. Kam vyrostl a jak vypadá zákulisí festivalu, probereme s Martinem Suchánkem, režisérem dokumentu Pražské jaro - Okno do světa.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/
Derby mezi Slavií a Spartou - Radikalizace fanoušků - Kdy odcházet do penze - Volby ve Velké Británii
Skandál na fotbalovém hřišti. Sobotní zápas Sparty se Slavií. O čem svědčí to, že pořadatelé neuhlídali fanoušky, kteří před koncem vtrhli na hrací plochu? A budou se kvůli tomu měnit zákony? Téma pro politiky Patrika Nachera a Martina Červíčka.
Jak funguje rozvášněný dav, ztrácí v něm lidé schopnost kritického úsudku? A jak s fanoušky pracovat, aby se něco podobného neopakovalo?
Rozebrali experti na extrémismus Miroslav Mareš s psychologem Štěpánem Vymětalem.
Do důchodu v 65. letech? Nebo v 67.? A kdo? A za jakých podmínek? Odbory se přou se zaměstnavateli. Zeptali jsme se proč Romana Ďurča, předsedy Odborového svazu KOVO, a prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje.
A na závěr komunální volby v Británii. Labouristé premiéra Starmera utrpěli velkolepou porážku. Co to bude pro premiéra i pro celou politickou scénu znamenat? Odpovídal bývalý velvyslanec ve Spojeném království Michael Žantovský.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/1096898594-udalosti-komentare/226411000370511/
Události, komentáře týdne - 10. května
Pražské derby se proměnilo v oslavu mistrovského titulu Slavie o něco dřív a bouřlivěji, než bylo v plánu. Lidé vběhli na hřiště před koncem, Sparta odmítla pokračovat a zápas se nedohrál. Derby pražských „S“ ukázalo, že největším soupeřem fotbalu někdy nebývá rival z druhého břehu Vltavy, ale fanoušci. Elegantní soužití prezidenta a vlády? Česká verze kohabitace teď připomíná spíš soutěž o to, jak posunout schůzku, kdo přišel pozdě a kdo nakonec poletí na summit NATO. Ve vzduchu už nelétají jen stíhačky nad národním památníkem, ale i kompetenční žaloba.
Na Rudém náměstí se slavilo vítězství, ale nejvíc byly vidět věci, které chyběly. Tanky zůstaly na frontě, část spojenců doma a Vladimir Putin místo triumfu mluvil o tom, že se konflikt „blíží ke konci“. Po víc než čtyřech letech bojů začíná i Moskva působit dojmem, že z nekonečné války se nejvíc unaví ten, kdo ji rozpoutal. Zbožné přání, nebo realita?V jedné kauze nový trest, v druhé nová obvinění. Čapí hnízdo po letech dospělo k verdiktu, zatímco bitcoinová kauza připomněla, že latinské delictum zůstává v politice stále živým pojmem. Spravedlnost se zjevně hýbe. Jen občas tempem, které připomíná spíš dlouhý seriál.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/16703075854-udalosti-komentare-tydne/
Příliv zahraničních investic zpomaluje – Solární zdroje – Rozmach minipivovarů
Příliv zahraničních investic do Česka zpomaluje. Proč a jak tento nepříznivý trend otočit?
Obavy Čechů ze zdražování energií znovu rostou. Téměř polovina proto plánuje úsporná opatření s dlouhodobým efektem. O solárních zdrojích bude řeč v další části.
A na závěr pivo: České minipivovary zažívají boom. Z malých lokálních projektů rostou respektovaní hráči, kteří slaví úspěchy doma i ve světě.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/17145235974-udalosti-komentare-z-ekonomiky/226411000390509/