Host Dne na Moravě
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Učitelka zpěvu: Díky technologiím si žáci prohloubí rytmičnost, mohou převzít ale i špatné návyky

Digitální technologie jsou trvale na vzestupu. Využití nacházejí i při výuce tzv. uměleckých předmětů. Ty mají žákům ve vzdělávacím systému umožnit jiné než racionální poznávání světa. A také jim mají pomoci vnímat umění a kulturu jako nezastupitelnou součást lidské existence.

14:56

Host Dne na Moravě

Vydává: Český rozhlas

Setkání se zajímavými hosty, aktuální dění na jižní Moravě očima odborníků i aktérů.

Web

Včera 18:11

Prezident pražského Rotary klubu Tomáš Podivínský: Důležitý je ten pocit, že jste pomohli

Na začátku byl dětský obrázek vody. A ten už pomohl na dobročinné účely vydělat miliony korun. Prezidentovi nejstaršího z tuzemských Rotary klubů Tomáši Podivínskému ten obrázek visí doma více než dvě desítky let. Vodovkami ho namaloval pacient brněnské dětské onkologické kliniky.

Před pěti dny 15:07

Autonomní vozidla, drony. Novinky v oblasti obranné a bezpečnostní techniky představuje veletrh IDET

Veletrh IDET je starý jako Armáda České republiky – 30 let. Jednou za dva roky se na brněnském výstavišti ukáže to nejlepší v oboru bezpečnosti a armády.

Před šesti dny 16:58

Statečných lidí je u nás spousta, jen je to statečnost neokázalá, myslí si Barbora Antonová

Čerstvou držitelkou Ceny Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2023 je ředitelka ženského spolku Vesna Barbora Antonová. „Sama sebe nevnímám jako mimořádně statečnou a ocenění je pro mě především závazkem do budoucna,“ říká bývalá politička, která se dlouhodobě angažuje v pomoci potřebným.

Před týdnem 14:37

Na výstavišti není pavilon, který by neměl alespoň částečné využití, říká jeho hlavní architektka

Postavit dnes výstaviště za dva roky? Technicky by to šlo, ale s přípravami to nepřipadá v úvahu, smeká před prací svých předchůdců hlavní architektka brněnského výstaviště Lenka Štěpánková. Areál právě slaví 95 let od otevření.

Před týdnem 14:50

Karla Němcová: Pokud se rodina k rané péči nedostane včas nebo vůbec, její situace je daleko horší

Letos v květnu se uskutečnil 16. ročník Týdne rané péče. Cílem této každoroční osvětové kampaně je zvýšení povědomí o životě lidí vychovávajících dítě s postižením a o zákonem garantované službě pro tyto rodiny mezi širokou veřejností.

Před týdnem 17:34

Znalec rozhlasové techniky Pavel Boudný: Znáte krásnější princeznu, než tu z rozhlasu?

Chtěl bych být u toho, když se poprvé vysílalo, svěřil se Pavel Boudný, jeden z největších moravských znalců rozhlasové techniky a její historie.

Před týdnem 17:46

Když člověk věří v Boha, pro náš mozek je to stejně reálný vztah jako jakýkoli jiný, ukazují výzkumy

Zatímco dříve se věda na víru dívala skepticky, dnes už jsou na toto téma k dispozici tisíce vědeckých studií. „Velký nárůst takových studií můžeme pozorovat od 90. let minulého století,“ doplňuje Klára Maliňáková.

Před 2 týdny 16:50

Počet obézních dětí v posledních letech značně narůstá. Rodina musí jít příkladem, tvrdí lékařka

Od 90. let až čtyřikrát narostl počet obézních dětí. S nadváhou se navíc potýkají stále mladší děti. Na vině jsou podle ředitelky a vedoucí lékařky Dětské léčebny Křetín na Blanensku Kateřiny Bednaříkové hlavně špatné stravovací a pohybové návyky v rodinách. Situace se ještě zhoršila během koronavirových lockdownů, kdy děti jednoduše zlenivěly.

Před 2 týdny 18:18

Balíčky nemusejí být něčím, na čem by vládní koalice ztratila hlasy, myslí si politolog Pink

Na některé voliče mohou být vládní balíčky ještě mírné, míní brněnský politolog Michal Pink. Ale dodává, že se ukáže i to, jak s postoji lidí k nim naloží opozice.

Před 2 týdny 15:41

Socioložka Lucie Vidovićová: Stáří je pro lidi strašákem, raději o něm moc nemluví

Diskriminace kvůli vysokému věku je v české společnosti hlouběji zakořeněná než genderová nerovnost, myslí si socioložka Národního institutu SYRI a Masarykovy univerzity Lucie Vidovićová.