Host ve studiu
18. leden 2023

Poslechněte si podcast: Učitel a žák z Nového Bydžova jako mechanici na Dakaru. S projektem Motorsport ve škole do světa

Ze svého velkého, splněného snu v Saúdské Arábii se včera vrátili student a učitel Střední školy technické a řemeslné v Novém Bydžově. Oba totiž byli součástí slavného závodu Rallye Dakar, který v neděli dorazil do cíle. Filip Bajora spolu se svým učitelem Tomášem Hovorkou se jako plnohodnotní mechanici starali o závodní speciály týmu Czech Samurais.

10:35

Host ve studiu

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do pátku vysíláme v 8:35 zajímavé povídání s atraktivním hostem.

Web

Dnes 12:10

Studentská dobrodružná výprava z Hradce Králové až na Mallorku v rámci Ceny vévody z Edinburghu

Studentskou expedici na Mallorku mají za sebou studenti dvou hradeckých středních škol, Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie. Studenti plní Cenu vévody z Edinburghu, což je pěkný program pro mládež. O tom, co se v únoru na Mallorce dělo, nám přišli povyprávět studentky Šárka Hrbáčková a Šárka Kořínková, spolu s učitelem Martinem Menšíkem.

Včera 10:36

Taková Maková básnická sbírka Jaroslavy Mačkové vám krásně občerství duši nejen nebesky modrou tuší

Dnes je Světový den poezie, a tak vám představíme básnířku z našeho kraje, Jaroslavu Mačkovou, z malé vesničky Černčice kousek od Nového Města nad Metují na Náchodsku. Svoji poslední básnickou sbírku s názvem Taková Maková dokonce opatřila i vlastními fotografiemi.

Před dvěma dny 11:46

Kulinářský festival Gastro vznikl z hladu kuchařů po soutěžení. Hradec Králové hostí už 25. ročník

Po třech letech se ve čtvrtek 23. března uskuteční třikrát odložený, jubilejní 25. ročník soutěže Gastro Hradec. Bude to tradičně v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové. Zvou vás ředitelka tohoto krásného kuchařského svátku Helena Urbanová a člen představenstva Asociace kuchařů a cukrářů východních Čech, šéfkuchař Lukáš Ende.

Před pěti dny 11:23

Obtížné neznamená nemožné. Barbora Kafková překonala vrozený handicap, sportuje a běhá po horách

Barbora Kafková se narodila s těžkou tělesnou vadou dolních končetin a lékaři tenkrát říkali, že bude jezdit na vozíku. Barbora má za sebou nespočet operací, určitě také strach, slzy a pády. Ovšem nejen, že teď chodí, ale také aktivně sportuje, běhá, miluje jachting, kterému se dokonce několik let věnovala závodně, jezdí na snowboardu a má za sebou vysněnou Svatojakubskou cestu.

Před šesti dny 10:00

Chci Rychnov přivést až k nulovému zadlužení. To je mé osobní přání, říká starosta města Jan Skořepa

Dominantou Rychnova nad Kněžnou, města s 11 tisíci obyvateli, je kolowratský zámek, kterému se také někdy říká rychnovské Hradčany. Město je vstupní branou do Orlických hor, narodil se tam například spisovatel Karel Poláček, tamní gymnázium studoval muzikant a právník Jiří Šlitr. A starostou je už čtvrté funkční období Jan Skořepa z hnutí Nezávislí pro Rychnov.

Před týdnem 10:30

Jak se stát z mudla kouzelníkem? My jsme kouzelníci a vy jste ti normální, směje se Tomáš Podzimek

Dnes budeme trošku kouzlit. Možná se mi už podařilo vykouzlit i úsměv na vaší tváři. Ale teď se ke mně přidá i mladý, devatenáctiletý muž, Tomáš Podzimek z Horky u Staré Paky, kterému se už povedlo okouzlit například i návštěvníky Expa před třemi lety v Dubaji.

Před týdnem 10:56

Co je mezi rychlostí a zrychlením? Vojtěch Kloud navrhl řešení a vyhrál světovou matematickou soutěž

Dnes je Mezinárodní den matematiky. Proto vám představíme jedenadvacetiletého studenta matematiky z Hradce Králové Vojtěcha Klouda, který se vloni stal vítězem celosvětové vědecké soutěže v Pekingu. Vojtěch vystudoval hradecké první soukromé gymnázium a pokračuje teď na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.

Před týdnem 12:01

Drátem do oka. Štěpánka Živčáková ve své knize popisuje zkušenost s depresí směřující k sebevraždě

Nová knížka Štěpánky Živčákové z Jičína se jmenuje Drátem do oka a měla by být na světě koncem května. Štěpánka v ní popisuje svůj vlastní boj s depresí, která ji v jednom momentě zhruba před 10 lety dovedla až k pokusu o sebevraždu. Štěpánka Živčáková je dnes naším milým hostem.

Před týdnem 11:22

Měl jsem štěstí na lidi! Učitel, muzikant a publicista Jan Tomíček se stal Osobností města Hořice

Představíme vám velice oblíbeného učitele dějepisu hořického gymnázia, který vychoval už několik generací studentů. Ve svém volném čase také zpívá v pěveckém sboru Ratibor a Vesna nebo se věnuje práci ve spolku Strozzi. Je dlouholetým šéfredaktorem časopisu Pod Zvičinou a na konci minulého roku byl hořickými zastupiteli zvolen osobností města roku 2022.

Před týdnem 11:05

Ptáčkař Tomáš Grim obdivuje všech 11 000 druhů ptáků. A obzvlášť ty, které zatím ještě neviděl

Představíme vám vášnivého cestovatele a ještě vášnivějšího ornitologa Tomáše Grima, hrdého majitele nejdelšího českého tzv. Bird listu, protože viděl nebo slyšel už přes 4 000 druhů ptáků a také už procestoval přes 70 zemí světa. Dnes tedy přistál, když to řekneme cestovní terminologií, i v Českém rozhlase Hradec Králové.