Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Úchvatný pohled do údolí řeky Dyje se otevírá z Hardeggské vyhlídky na Znojemsku

Na samotných hranicích České republiky a Rakouska, uprostřed lesů Národního parku Podyjí můžete objevit Hardeggskou vyhlídku. Cesta k ní je z české strany zcela nenáročná, ale trochu se projdete. Pokud přijedete autem, musíte ho nechat na parkovišti před obcí Čížov. Pak vás čeká asi hodinová procházka po asfaltové cestě k odbočce na vyhlídku.

03:11

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Od 4. července do 3. září 2022 poběží letní projekt Cesta okolo Česka >>.

Web

Včera 02:26

Zámek Strážnice láká historií, lidovou kulturou i nejdelší platanovou alejí ve střední Evropě

Strážnický zámek na jižní Moravě patří mezi nejkrásněji opravené památky. Prohlídkové okruhy zavedou návštěvníky do historických prostor, do expozice lidových hudebních nástrojů nebo do galerie, jejíž součástí je i výstava pohádkových loutek. Okolí zámku tvoří rozlehlý park, který doplňuje nejdelší platanová alej ve střední Evropě.

Před dvěma dny 03:26

Pohoda pro zvířata, pohoda pro návštěvníky. Taková je zoologická zahrada ve Zlíně

Zoo Zlín se dlouhá léta snaží vybudovat na okraji krajského města přírodní areál, který se zcela liší od tradičního pojetí zoologické zahrady. Velký důraz klade na zajištění komfortu pro zvířata. Expozice jsou nadstandardně rozlehlé a splňují nejnáročnější chovatelská kritéria.

Před třemi dny 03:28

Z ostravských Vítkovických železáren je kulturní a společenské centrum. Říká se mu Ocelové město

Ostravské Hradčany. Nebo také Ocelové město. To jsou nejčastější pojmenování, která používají návštěvníci Dolních Vítkovic. V této části průmyslového areálu Vítkovických železáren se třemi na sebe navazujícími celky - černouhelným dolem, koksovnou a vysokými pecemi - se výroba zastavila v roce 1998. Dnes jsou Dolní Vítkovice centrem kulturního a společenského dění a místem, které by měl vidět každý návštěvník Ostravy.

Před třemi dny 03:31

V Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem uvidíte pohřební vůz i kočár olomouckého arcibiskupství

Čechy pod Kosířem v Olomouckém kraji leží pod legendárním kopcem, kterému se říká hanácký Mont Blanc. Tento kraj si oblíbil malíř Josef Mánes, často tu pobýval a na zdejším zámku ho připomínají nejen obrazy. V obci byste ale našli také Hasičské muzeum a pozoruhodné Muzeum historických kočárů.

Před čtyřmi dny 03:12

Původní zámecký lihovar v Uherčicích můžete obdivovat mimořádně během letních prázdnin

Milovníci technických památek určitě rádi zavítají do zámeckého lihovaru v Uherčicích na jižní Moravě. Zpřístupněn bude jen během letních prázdnin. Představí původní lihovarnické technologie, včetně parního kotle. Ten kolem roku 1969 praskl a tím skončil i provoz celého lihovaru. Dlouhá léta byl pak objekt nepřístupný. Až od roku 2022 se mohou návštěvníci do původních prostor znovu podívat.

Před čtyřmi dny 02:59

Ze zříceniny hradu Krašova se můžete pokochat úchvatným pohledem do údolí Berounky

Když navštívíte zříceninu hradu Krašova, který se nachází v Plzeňském kraji nedaleko města Kralovice, naskytne se vám jedinečný pohled na horní tok řeky Berounky. Pokud necháte auto u statku Rohy u obce Bohy, můžete se k hradu vydat po dvoukilometrové naučné stezce Václava Tomeše, který založil v roce 1931 Spolek pro ochranu přírodní rezervace a Hradu Krašova.

Před pěti dny 03:23

Buškův hamr je jedna ze tří zachovalých a plně funkčních vodních kovářských dílen v České republice

Možná už jste někdy slyšeli, že existovali hamerníci, vantroky, náhon nebo hamernická kobyla. Pravděpodobně jste ale nic z toho neviděli na vlastní oči. To ale můžete v Buškově hamru u jihočeských Trhových Svinů. Jde o zcela zachovalou a plně funkční kovářskou dílnu, jejíž stroje pohání vodní kolo.

Před šesti dny 03:14

Křížovou cestu v Kamenickém Šenově doplňují kaple, pramen, dřevěný altánek a vyhlídka

Mezi Český středohořím a Lužickými horami, na západním okraji Libereckého kraje leží město Kamenický Šenov. Proslavila ho zejména výroba skla a také čedičový útvar Panská skála. Turistických cílů je tam ale mnohem víc. Na úpatí vrchu Stráž stojí od poloviny 19. století několik pozoruhodných sakrálních staveb.

Před týdnem 03:19

Dřevěná rozhledna Zdenička v Těšánkách dostala jméno po mamince jejího majitele

Mezi Těšánkami a Lebedovem u Zdounek ve Zlínském kraji stojí rozhledna s pěkným názvem Zdenička. Byla postavena v roce 2012 na nejvyšším bodě areálu Gruntu Galatík. Má tři vyhlídkové plošiny a kdo po 48 mlynářských schodech vystoupá až na tu nejvyšší ve výšce 12 metrů, získá odměnou krásné výhledy na Chřiby, Hostýnské vrchy i Kroměříž.

Před týdnem 03:05

Nově vzniklé jezero Most nabízí nepřeberné množství nejen vodních radovánek

Že by vás nenapadlo vyjet za koupáním do severočeského Mostu? Klidně vás to napadnout může. Od roku 2020 tam k vodním radovánkám slouží nově vytvořené Jezero Most. Jeho vlastníkem je státní podnik DIAMO, který velice dobře spolupracuje s městem. Jezero přitom nabízí nejen vodní zábavu. V jeho okolí můžete jezdit na kole, na bruslích nebo si zahrát stolní tenis.