Pas a pusu
Epizoda 427. duben 2021

Poslechněte si podcast: U toho graffiti se nefoť, byla nejlepší rada, kterou jsem v životě dostal

Když vám někdo poradí, ať se nedotýkáte horké plotny s tím, že se spálíte, tak je to dobrá rada. Když vám však jeptiška na druhé straně světa přátelsky poradí, ať se na ulici nefotíte u graffiti s tím, že byste mohli skončit ve zdejším vězení, tak je to bez nadsázky rada k nezaplacení. V dnešním díle podcastu Pas a pusu zavítáme do Nikaraguy.

38:02

Pas a pusu

Vydává: Novinky.cz

Podcast Pas a pusu přináší příběhy z blízkých i vzdálených koutů planety, povídání o exotických kulturách, lokálních pamětihodnostech, turistických lákadlech i gastronomii.

Web

Epizoda 37Před čtyřmi dny 53:42

Bývalá letuška Emirates: Některé cestující jsme učili používat záchod

Servírky v oblacích. Tak lidé mnohdy přezdívají letuškám, ačkoli tím jejich práci značně bagatelizují. Bývalá zaměstnankyně aerolinek Emirates Renata Knittelová v novém díle podcastu Pas a pusu popisuje, co musejí členové palubního personálu umět, jak náročný je jejich výcvik, a jak důkladně se u nich hlídá váha a vzhled. Nechybí ani bizarní historky s cestujícími.

Epizoda 36Před 2 týdny 55:53

Omán je bezpečná a vřelá země

Omán je krásná a bezpečná země, a to i pro ženy cestovatelky. Tak ho alespoň vnímá Češka Pavla Koubek Slavětínská, která tam už 10 let žije i s rodinou a pracuje jako průvodkyně. V nové epizodě podcastu Pas a pusu vyzdvihuje zejména velmi milé obyvatele, důraz na tradice, menší shon než v sousedních Emirátech, ale i krajinu, která je plná kontrastů.

Epizoda 3530. srpen 2022 34:46

V Rakousku je stále co objevovat

Rakousko mnoho lidí považuje za dostupnou a dobře zmapovanou destinaci. Sousední země však neláká jen lyžaře, ale i všechny další milovníky outdoorových aktivit. I během podzimu lze vyrazit třeba na ferraty, pěší túry, nebo i za odpočinkem do lázní či za vínem. Stačí si jen vybrat, co je cestovatelskému srdci nejbližší.

Epizoda 3416. srpen 2022 51:32

V Portugalsku nechá člověk kus srdce

Portugalsko sice patří k menším evropským zemím, přesto turistům mnoho nabízí. Ať už je to moře, historická města s památkami či dobré jídlo a víno, každý si tu najde to svoje. Jako například manželé Jan a Zuzana Hlouškovi, kteří se sem vracejí už zhruba 13 let. Během svých cest projezdili Portugalsko křížem krážem a byli svědky toho, jak se země s přílivem turistů proměňuje.

Epizoda 332. srpen 2022 50:33

Šanghaj nikdy nespí a na každý krok dohlížejí kamery

Do Šanghaje by se obyvatelé České republiky vešli skoro třikrát. Nejlidnatější čínské město pulzuje životem a nikdy nespí. Nejen díky bujarému nočnímu životu, ale i neustálému rozvoji a všudypřítomnému dohledu kamer, které monitorují prakticky veškeré dění. Čech Lukáš Mohelský strávil se svou rodinou v této megapoli tři roky a o svých zážitcích napsal knihu Nevšední zápisky ze Šanghaje. V ní glosuje tamní mentalitu i hektický životní styl.

Epizoda 3219. červenec 2022 42:00

Střední a Jižní Amerika naučí člověka cestovat

Asi každý má nějakou srdcovou destinaci. Pro novináře Jakuba Kynčla se jí stala Střední a Jižní Amerika, kam už přes deset let jezdí za dobrodružstvím a nevšedními zážitky. A jeho záliba často hraničí s posedlostí. Do Kolumbie si zaletěl na jediný den, v Panamě si vydobyl povolení vylézt na jeřáb vyrobený v nacistickém Německu, a z opuštěné těžařské vesnice v Chile si zase přivezl psa.

Epizoda 3121. červen 2022 01:01:52

V Bruselu alespoň jednou za život okradou každého

O Bruselu se nejčastěji hovoří ve spojitosti s institucemi Evropské unie. Život za jejich branami je však pro řadového obyvatele Belgie diametrálně odlišný. Dvojí daňový systém, dvojí politika a několik jazyků často způsobují v zemi chaos a třenice mezi Valony a Vlámy. O dalších specifikách místního života, zvycích, bezpečnosti, častých krádežích i gastronomii vypráví v novém díle podcastu Pas a pusu novinářka Kateřina Farná.

Epizoda 307. červen 2022 49:40

V Laponsku jako polární průvodce? Zima, sauny i turisté v sandálech

Finská provincie Laponsko proslula oficiální úřadovnou Santy Klause. Řídce osídlený region má ovšem mnohem pozoruhodnější lákadla, a to zejména v podobě divoké přírody. Neobvyklým způsobem, jak tuto destinaci poznat, je stát se polárním průvodcem. A jde to i bez předchozích zkušeností, jak potvrzuje Čech Martin Vlk, který tu strávil už tři sezony.

Epizoda 2924. květen 2022 45:39

S dědou komunistou na Kubě? Jedna patálie za druhou

Rodinná dovolená může být občas náročná. Obzvlášť, když vyrazíte na Kubu s dědou, který je zatvrzelý komunista. Své o tom ví Michaela Janečková, která o patáliích v této rumem nasáklé zemi vypráví ve své knize Třešně v rumu. Je Kuba opravdu taková, jak ji známe z pohlednic? Která místa stojí za návštěvu? A dokáže rum zachránit každou situaci?

Epizoda 2810. květen 2022 43:05

Divoká Austrálie žije vlastním životem. Nadchne hlavně přírodou

Klokani, koalové, ale i jedovatí pavouci a hadi. Austrálie má pověst divokého kontinentu, kde je nebezpečné snad každé druhé zvíře. Kdo však najde odvahu se k protinožcům vydat, bude odměněn krásnými plážemi, národními parky a pulzujícími městy. A i taková cesta přes půlku planety jde uskutečnit s omezeným rozpočtem.