Zprávy z jižních Čech
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: U sportovní haly v Českých Budějovicích začala stavba nového třípatrového parkovacího domu

Až dvojnásobně se letos u sportovní haly Na Dlouhé louce v Českých Budějovicích zvýší kapacita pro stání aut. Umožní to nový parkovací dům, který začala stavět zhotovitelská firma. Kvůli stavebním pracím bude ale celých 12 měsíců uzavřená dosavadní venkovní plocha. Město proto muselo najít náhradní řešení.

02:23

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Dnes 03:26

Oblečení začala šít doma v obýváku. Teď zaměstnává sto lidí a našla partnera, který firmu posune dál

Textilní firmu Unuodesign, která vyrábí dětské oblečení a prodává látky, založila Petra Plemlová z Tábora doma v obývacím pokoji, když po nemoci manžela musela sama uživit čtyři děti. Teď má roční obrat v desítkách milionů korun a chce podnik posunout dál. Našla investiční fond, který má získat majetkový podíl 70 procent.

Dnes 03:15

Uprostřed klidné osady Hory u Lipna má vzniknout parkoviště pro karavany. Místní jsou proti

Obyvatelé i chataři se snaží zabránit výstavbě karavanových stání v osadě Hory u Horní Plané na Českokrumlovsku. Obávají se hluku, zvýšené dopravy i dopadů na životní prostředí. Petici podepsalo přes 250 lidí. Podle investora se ale místo bude využívat jen pro krátkodobá stání a vliv na místní bude minimální.

Včera 02:14

Zájem o fotovoltaiku se za dva roky zvýšil čtrnáctkrát. O vlastní výrobu elektřiny usilují i města

Obrovský nárůst zájmu o instalaci fotovoltaických elektráren evidují energetici. Za dva roky se na území spravovaném EG.D zvýšil čtrnáctkrát. Navíc by se mělo zjednodušit povolování staveb obnovitelných zdrojů.

Včera 02:35

Kavárna, kurty na volejbal i hřiště pro děti mají vyrůst za křižovatkou Diamant v Budějovicích

Vybudování nového letního volnočasového areálu je jednou z hlavních priorit vedení Českých Budějovic pro tento rok. Vyrůst má za křižovatkou Diamant na levém břehu řeky Vltavy u cyklostezky, která vede do Českého Vrbného. Naváže na přístup k vodě a mola, která tam město vybudovalo už dříve. Radnice chce první část areálu otevřít už letos.

Před dvěma dny 02:26

Blíží se jarní prázdniny, žákům a studentům v prvních okresech začnou 6. února

Už za týden začínají žákům a studentům v prvních okresech jarní prázdniny. Míst v příměstských táborech, které pořádají různé organizace, rychle ubývá. Například v českobudějovickém Domě dětí a mládeže byly všechny čtyři úplně plné během dvou týdnů. Děti se tam během jarních prázdnin můžou věnovat zvířatům, technice i výtvarnému umění.

Před třemi dny 01:16

Písek prodá domy s průchodem propojujícím Velké náměstí a Palackého sady

Písek prodá domy na Velkém náměstí a v Palackého sadech propojené průchodem, na čtvrtečním jednání to odsouhlasili zastupitelé. Prodej se uskuteční i přesto, že město koupilo domy zhruba před půl rokem, tedy za celkovou cenu třicet milionů korun.

Před čtyřmi dny 02:24

Po 150 letech mizí mezi Soběslaví a Roudnou na Táborsku staré koleje

Na opuštěném železničním náspu vznikne cyklostezka. Její součástí má být i historický most v Klenovicích, který ale stavbu komplikuje.

Před pěti dny 01:53

Špatné základy a bourání stropů brzdí a prodražují stavbu domova pro seniory

Výstavba domova pro seniory v Písku má zpoždění. Práce v Sovově ulici začaly už před půl rokem. V novém sociálním zařízení vzniknou pokoje pro téměř šedesát seniorů a také velkokapacitní kuchyň. Stavební firma doufá, že se zpoždění podaří dohnat po oteplení.

Před pěti dny 03:00

Vedení vysokého napětí využijí energetici k testování unikátního umístění optických kabelů

Optické kabely ovinuté kolem vedení vysokého napětí, to je to jeden z kroků, jak připravit síť na připojování více fotovoltaických elektráren.

Před šesti dny 02:00

Polovina památkově chráněného Železného mostu v Týně bude zdvihací, jednání se konečně posunula

Po desítkách let je jasno v otázce přestavby Železného mostu v Týně nad Vltavou na Českobudějovicku. Kvůli nízké výšce nad hladinou bude jedno pole mostu z konce 19. století zdvihací. Vedení města se na tom definitivně dohodlo s Ředitelstvím vodních cest. Náklady na celou akci přesáhnou 300 milionů korun a z velké části je zaplatí stát.