Tady to znám
1. říjen 2021

Poslechněte si podcast: U rybníka Strž můžete vidět ledňáčka, říká ředitel Památníku Karla Čapka ve Staré Huti Zdeněk Vacek

Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše na Příbramsku býval letním sídlem slavného spisovatele a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové. Stojí blízko rybníka, podle kterého se mu říkávalo Strž. Spisovatel dostal empírový dům v roce 1935 jako svatební dar k doživotnímu užívání. Jak v něm trávil čas, jak ho proměnil a jaká díla v něm psal, o tom si Pavel Vítek povídal s ředitelem Čapkova památníku Zdeňkem Vackem.

24:02

Tady to znám

Vydává: Český rozhlas

Každý má svůj kout, o kterém rád řekne: Tady to znám.

Web

Před čtyřmi dny 27:04

Když se doma v Podolance podívám z okna, není tam nic než příroda, říká muzikálový herec Jan Kříž

Jan Kříž chtěl odjakživa stát na jevišti. Nejdřív vystudoval scénografii a později se stal uznávaným muzikálovým hercem. A protože celé své dětství prožil v bytě, snil zároveň o tom, že si jednou postaví dům. Svoji ženu, rovněž muzikálovou herečku, musel ale chvíli přemlouvat. Až když přišlo plánování dětí, bylo rozhodnuto. A tak si pořídili dům v Podolance na Praze-východ.

Před týdnem 23:46

V divadle v Mladé Boleslavi dostal Matouš Ruml spoustu krásných rolí. Nejvíc vzpomíná na Chaplina

Herec Matouš Ruml je rodilý Pražák, ale část svého života strávil v Mladé Boleslavi, kde byl několik let ve svém prvním divadelním angažmá. Nastoupil tam hned po skončení konzervatoře a odehrál tam řadu krásných velkých rolí. V té době získal i divadelní cenu Thálii pro mladého činoherce za rok 2012. Jaké pro něj působení v Mladé Boleslavi bylo a jak na toto město vzpomíná, prozradil v pořadu Tady to znám.

Před 2 týdny 23:09

Herečka Klára Cibulková prožila dětství na Kladně. Dnes uvažuje o stěhování do Polabí

Herečka Klára Cibulková se sice narodila na Moravě, ale kvůli práci rodičů se už jako malá ocitla na Kladně. Tam vystudovala i gymnázium, aby se pak na další studia přesunula do hlavního města, na pražskou DAMU. Díky manželovi, herci Tomáši Pavelkovi, poznala i další kout středních Čech – Brandýs nad Labem, kam se pravděpodobně do budoucna přestěhují natrvalo.

Před 3 týdny 26:32

Tatínek se na stavbě chaty v Poříčí nad Sázavou podílel vlastníma rukama, říká Pavlína Filipovská

Poříčí nad Sázavou na Benešovsku je místo, kde zpěvačka a herečka Pavlína Filipovská strávila prakticky celý svůj život. Její tatínek, slavný herec František Filipovský, tam v roce 1947 postavil chatu. A tak tam malá Pavlínka trávila nejen všechny víkendy a prázdniny, ale dokonce tam vždycky dva poslední měsíce ve školním roce chodila do školy.

2. září 2022 27:15

Z Roztok dojdete k nám do Únětic překrásným Tichým údolím, říká zpěvačka Klára Vytisková

Zpěvačka s nezaměnitelným stylem i hlasem Klára Vytisková vyrostla v Úněticích na Praze-západ. Ve dvě stě let starém mlýně, který koupili její rodiče, když jí byl jeden rok. A i když se pak na čas přestěhovala do Prahy, aby byla coby umělkyně v centru dění, s příchodem vlastní rodiny se vrátila zpátky do Únětic. Jaká místa v jejich okolích miluje a proč tráví spoustu času na rozlehlé zahradě, prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

26. srpen 2022 30:55

Vrch Velíz nabízí klid i očistu duše, říká Vlasta Kahovcová. Chodí na něj z chaty v Novém Jáchymově

Zpěvačka a výtvarnice Vlasta Kahovcová dostala chatu v Novém Jáchymově uprostřed křivoklátských lesů od své maminky jako svatební dar. Nejdřív si ťukala na čelo, že prý není žádný chatař. Dnes je ale za tohle svoje letní útočiště vděčná. Má tam nejenom svůj výtvarný ateliér, ve kterém tvoří, ale i elektrokolo, na kterém s kamarády obráží okolní krásnou přírodu a památky.

19. srpen 2022 26:16

Olga Studničková Šípková miluje procházky přírodou. Na vlak chodí z Babic lesem do Říčan

Mistryně světa ve sportovním aerobiku a v současné době koučka a lektorka zdravého pohybu Olga Studničková Šípková žije už řadu let v obci Babice nedaleko Říčan na Praze-východ. Malá vesnička posazená v lesích jí dopřává milovanou přírodu. Nejdřív do ní v těžkém životním období tak trochu utíkala, dnes si ji už jenom užívá a čerpá z ní energii. To vše prozradila Pavlu Vítkovi v pořadu Tady to znám.

12. srpen 2022 24:43

Herečka Zuzana Kajnarová jezdí na chalupu do Smilovic. Ze starého mlýna udělali penzion u rybníka

Herečka Zuzana Kajnarová pochází z Ostravy. Na studia se vydala do Prahy, kde už zůstala a kde se podle svých slov i skvěle vdala. Za kolegu, herce a muzikanta Romana Říčaře. Díky němu začala jezdit na rodinnou chalupu do Smilovic na Rakovnicku. A protože je její muž vizionář, koupili hned vedle starý mlýn, ze kterého vybudovali romantický penzion na břehu obnoveného rybníka.

5. srpen 2022 23:44

Kutná Hora nebyla nikdy tak nádherně opravená jako dnes, říká historik umění Aleš Pospíšil

Aleš Pospíšil se v Kutné Hoře narodil a žije tam v podstatě celý svůj život. Coby historik umění a také památkář vnímá své rodné město z mnoha různých pohledů. A všechny ho těší. Zaníceně dokáže mluvit nejen o jednotlivých památkách, ale i o celkové podobě a atmosféře kdysi věhlasného hornického města. A nás jím provedl od podzemí až po vyhlídkové věže.

22. červenec 2022 28:53

Kokořínsko nabízí pestrou mozaiku turistických míst, říká rodačka z Kokořína Miloslava Havlíčková

Miloslava Havlíčková je už řadu let ředitelkou Regionálního muzea Mělník. Narodila se ale v samém srdci Kokořínska, tedy přímo v obci Kokořín, kde žije celý svůj život. A právě proto je osobou nejpovolanější, která nás touto půvabnou romantickou přírodní lokalitou přišla provést v pořadu Tady to znám.