- Podcasty
- Vltavín

Poslechněte si podcast: U Muckova zůstalo po těžbě mnoho podzemních prostor, zdejší vápenec byl proslulý svou čistotou
Je zajímavé, jaké a jak důležité doly a lomy v jižních Čechách máme, přesněji mívali jsme. V tomto vydání Vltavínu se do některých z nich podíváme. Uslyšíte například archivní reportáž z muckovských mramorových lomů.
Vltavín
Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.
Za dva dny zničily bomby v Budějovicích přes 60 domů a zemřelo přibližně 200 lidí
V novém vydání Vltavínu se projdeme po Českých Budějovicích a budeme hledat místa, na nichž jsou ještě dnes vidět pozůstatky následků náletu spojeneckých vojsk z března 1945. Nálet poškodil jak České Budějovice, ale i České Velenice.
V českobudějovickém rozhlasovém studiu natáčelo mnoho hvězdných zpěváků a herců
Ve Vltavínu zavzpomínáme na to, co a jak se natáčelo v českobudějovickém rozhlasovém studiu a na osobnosti, které tady tvořily. S někdejším redaktorem Pavlem Kroneislem připomeneme například redaktora Miroslava Vaverku.
Jak to vypadalo, když byli Jihočeši povoláni do boje proti zemským škůdcům
Loupeživí rytíři, lapkové, ale také turci v Panonii, to byli nepřátelé, proti kterým musela zasáhnout sama historická města, nebo král. Někdy se to povedlo, někdy do válečné výpravy zasáhlo třeba vinobraní.
V Komařicích uvidíte Ušatou paní, zavzpomínáte na pivo, kterého jste se najedli, a zažijete masopust
Autor magazínu Vltavín Zdeněk Zajíček se s jihočeským historikem Janem Šimánkem vydává na další společnou cestu. Po Doudlebech, Trocnově a Střížově navštíví Komařice. Ty jsou pověstné nejen Ušatou paní, ale i masopustem.
Telegraf, bleskojistku, spoustu rádií a televizí i gramofon na kliku uvidíte v Rožmitálu na Šumavě
Telegraf, telefon a rádio, tak zní přesný název expozice v první z výstavních místností muzea v obci Rožmitál na Šumavě. To ale není jediná náplň budovy. Ještě tu mají zmapovanou historii dobrovolného hasičského sboru, obecní historii od roku 1259 po současnost, expozici školy z prvorepublikového období a pohádkovou expozici.
Dálnicí do pravěku se vydali archeologové. Průzkum u Čimelic a Mirotic přinesl několik překvapení
Do období, kterému říkáme pravěk, se vydáme v magazínu Vltavín. Asi bychom byli překvapeni vyspělostí některých tehdejších kultur, takže otázky pro pravěkého člověka bychom určitě měli. Problémem ale je, že ho osobně nejspíš nikdy nepotkáme, a tak musí odpovědi hledat sami archeologové.
Zkuste si představit, že je vám deset, jedenáct, nebo patnáct let a nesmíte nic
27. ledna jsme si připomněli Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Datum bylo vybráno záměrně, protože právě 27. ledna 1945 byl Rudou armádou osvobozen nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Auschwitz-Birkenau.
V jihočeském Střížově byl pokřtěn novorozený Jan Žižka, dokládá to pověst i zápis ve farní kronice
Už potřetí se s historikem Janem Šimánkem vydáme po historických stopách Jana Žižky, tedy do míst, která s ním měla na jihu Čech něco společného.
Pověst praví, že se Jan Žižka narodil pod dubem, ale podle místních to bylo přímo v dutině stromu
Ve Vltavínu se s historikem Janem Šimánkem podruhé vydáme do Trocnova, a to nejenom v souvislosti s Janem Žižkou. Historie je totiž někdy plná paradoxů, což doloží i fakt, že ani vydání tolerančního patentu za Josefa II. nepřineslo na jihu Čech větší zájem o jiné než katolické vyznání.
První díl putování po stopách Jana Žižky: Co vlastně víme o Trocnově
Jména Jan Žižka a Trocnov známe asi všichni, ale v magazínu Vltavínu se na ně podíváme opravdu zblízka. S historikem Janem Šimánkem jsme se totiž do Trocnova vypravili. A víte, že dnešní obec Trocnov vlastně celá staletí vůbec Trocnovem nebyla?