Vltavín
4. duben 2023

Poslechněte si podcast: U Holkova koněspřežka křižovala císařskou silnici, z té doby tu zůstal nejstarší železniční most

V magazínu Vltavín se projedeme koňkou, nebo chcete-li koněspřežnou dráhou. A vezmeme to hezky proti proudu času, tedy od nejnovějších událostí až po ty nejstarší.

34:19

Vltavín

Vydává: Český rozhlas

Co možná nevíte o kraji, kde jsme doma.

Web

Před 2 týdny 30:12

K výbavě jednoho z legendárních průvodčích na koněspřežce patřila i láhev s kořalkou

Pokud jste dosud neslyšeli o šlechtickém rodu Přehořovských z Kvasejova, který měl ve svém erbu papouška, pak si pusťte magazín Vltavín. V něm také rozpleteme několik zajímavých letopočtů spojených s koněspřežnou dráhou a staročeským pivem.

Před 3 týdny 29:26

Umělecký úspěch, ale také ztráta manželky, syna a finanční problémy. To byl život Oskara Nedbala

V magazínu Vltavín si poslechněte vyprávění o životě hudebního skladatele Oskara Nedbala, jaký erb měl rod Bechyňů z Lažan, jak to bylo se středověkými hladomornami na hradech, s bezdomovci v Písku v 19. století a co a kde byly Šejby.

17. březen 2024 26:07

Rybníkáři, kteří v roce 1569 vztáhli ruku na rožmberského úředníka, skončili na popravišti

V magazínu Vltavín uslyšíte několik unikátních archivních rozhlasových nahrávek o zajímavých Jihočeších a historických událostech, které se v kraji staly.

10. březen 2024 25:27

Příst se musí, ale slušně! Přástky trvaly od Martina do poloviny dubna, vrchnost je často zakazovala

Ve Vltavínu připomeneme několik nejasností ze života tvůrce Schwarzenberského plavebního kanálu Josefa Rosenauera, vydáme se k pramenům Lužnice, vzpomeneme, že zimní období bývalo dobou přástek, a vypravíme se za Rytíři z Lokšan a za historickým úklidem města Písku.

3. březen 2024 36:57

Rozhlas odhaluje herecké myšlení, protože chybí gesta, vzpomínali Hana Bauerová a Josef Bulík

Ve Vltavínu opět otevřeme rozhlasový archiv a zaposloucháme se do vzpomínek hereckých manželů Hany Bauerové a Josefa Bulíka. Připomeneme šlechtický rod Čabelických ze Soutic, věznění kata a jeho manželky v Táboře a podruhé navštívíme pohraniční pásmo v Cetvinách.

25. únor 2024 40:37

Jihočeské hranice se od roku 1918 několikrát razantně změnily. Okupanti si jako trofej brali sloupy

Ve Vltavínu připomeneme, že hranice státu byly, jsou a budou vždycky důležité, zvláště s ohledem na hořkou zkušenost Československé republiky v posledním století. A také zjistíte, co jsou to pateříkové hutě a že i šlechtic může mít v erbu vidle.

18. únor 2024 26:31

Bývaly doby, kdy kominíci museli skutečně prolézt komínem, aby jej vyčistili

Víte, jak vzniklo pořekadlo, které praví, že kominík přináší štěstí? Zvlášť pokud si na něj sáhnete. V magazínu Vltavín to vysvětlí kominík Josef Bažant, místopředseda Spolku pro založení muzea kominického řemesla a jeho propagaci.

11. únor 2024 28:19

Masky bývají napříč věky a kontinenty velmi podobné. U nás jim patří období masopustu

Magazín Vltavín bude o maskách a masopustních rejích. Projdeme si s historikem a etnografem Janem Šimánkem historii a význam nejenom masopustních masek.

4. únor 2024 32:45

Při rekonstrukci kostela v Čejeticích na Strakonicku objevili unikátní gotické malby

Pro někoho je to jen změť čar, ale původně v kostele svatého Havla v Čejeticích na Strakonicku vymaloval neznámý středověký malíř biblické výjevy z posledních dnů Ježíše Krista.

28. leden 2024 36:36

Vzpomínka na pekaře Augustina Sobotoviče, který dlouhá léta roztápěl historickou obecní pec v Lenoře

Zemřel Augustin Sobotovič, legendární pekař, který udržoval tradici veřejného pečení chleba v Lenoře na Prachaticku. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl přímo u lenorské pece v roce 2019.