Epizoda 411. květen 2022

Poslechněte si podcast: Týrané děti mají typické zlomeniny, říká lékařka z dětského urgentu Júlia Miklošová

Ročně lékaři ošetří na půl milionu dětských úrazů. Jaké jsou právě teď nejčastější? Existuje bezpečné místo pro děti? A proč se o pediatrech říká, že jsou tak trochu veterináři? V novém podcastu MUDr.ování zaměřeném na zdraví se nebojíme zeptat a naši odborníci se nebojí odpovídat.

31:04

MUDr.ování

Vydává: ProŽeny.cz

Rozhovory o zdraví se zdravým nadhledem. Publicistka Lucie Šilhová zpovídá lékaře a odborníky v podcastu MUDr.ování a s jejich pomocí hledá odpovědi na otázky, které zajímají většinu z nás. Poslouchejte mudrování s odborníky každou středu v 11:00 na ProZeny.cz

Web

Epizoda 18Před třemi dny 28:50

Zubní pasta není potřeba a čím déle, tím lépe také neplatí: Jak si správně čistit zuby?

V dávných dobách míval člověk čtyřiačtyřicet zubů. Pak se mohutná čelist začala zmenšovat. Dílem za to mohla změna stravy a částečně také fakt, že mozek nabýval na objemu, čemuž se stavba hlavy a obličeje musela přizpůsobit. Dnes se do ústní dutiny vejde zubů dvaatřicet, a to ještě horko těžko. Jak bychom měli o chrup správně pečovat a je pravda, že si ho musíme čistit tři minuty?

Epizoda 17Před týdnem 26:40

Proč se chce po pivu pořád čůrat a proč jsou zdravé ledviny důležité pro vaše srdce?

Také už jste alergičtí na slovní spojení pitný režim? Nejste v tom sami. Jak prozradila odbornice na zdraví ledvin, ani lékaři nevidí snahu vypít několik litrů tekutin denně rádi. Vodou se prý člověk může dokonce i otrávit.

Epizoda 16Před 2 týdny 18:16

Nezadržovat čůrání, po sexu na záchod a místo mýdla vodu aneb Jak předcházet zánětům močových cest

Každá druhá žena má aspoň jednou za život zánět močového měchýře. Ergo si každá druhá vyslechne přátelské varování před nebezpečím studených mezí. Opravdu můžeme „chytit“ zánět za humny? Anebo třeba ze špinavé vody v koupališti, jak se také často říká?

Epizoda 15Před 3 týdny 20:23

Proč zíváme a jak to, že nakazíme všechny kolem sebe, a jak větrat plíce jako chalupu

Proč máme potřebu se zhluboka nadechnout, když vstupujeme do šéfovy kanceláře? A jak souvisí s dechem škytavka? V podcastu MUDr.ování se nebojíme zeptat. Třeba na to, proč nám dělá občas problémy něco tak samozřejmého, jako je dýchání.

Epizoda 1420. červenec 2022 33:48

I malé dítě je schopné vás utopit, varuje vodní záchranář. Proč si při záchraně zpívat koledu?

Teplota stoupá a kdo může, pospíchá k vodě. Anebo rovnou do vody. Z rychlého přechodu mezi horkem a chladem ale může vzniknout malér. Co dělat, když na hladině zahlédnete bezvládné tělo? Kdy pomůže stáhnout topícího se člověka pod hladinu? A proč jsou nafukovací kruh či rukávky pro neplavce životu nebezpečné?

Epizoda 1313. červenec 2022 25:08

Životní úroveň se nám sníží, přežít se dá ale všechno, říká psychiatr Radkin Honzák

Proč si nedokážeme užít blahobyt? Co se děje v mozku, když si koupíme auto? A kde pořád hledat radosti, když je svět plný starostí? Nad tím se v dalším díle podcastu MUDr.ování zamýšlí přední český psychiatr Radkin Honzák.

Epizoda 126. červenec 2022 31:25

Hlavně klíště nevystresovat! Jak ho správně vyndat a proč se pro lidi nedělají prášky jako pro psy?

Jak se bezpečně zbavit přisátého klíštěte? Proč na lidi nefunguje stejná ochrana, jakou pořizujeme domácím mazlíčkům? A existují lidé, na které klíště nepřisaje? Na otázky spojené s endemickým parazitem odpovídá v dalším díle podcastu MUDr.ování lékařka, která se tématem dlouhodobě zabývá.

Epizoda 1129. červen 2022 25:32

Na faraonovu pomstu se připravte doma, nachlazení z klimatizace se nebojte aneb Zdraví na dovolené

Má smysl vozit na cesty antibiotika? Pomůže slivovice proti nevolnosti? A opravdu na faraonovu nemoc zaberou jen místní léky? O tom, jak na cestách léčit zdravotní neduhy, se v podcastu MUDr.ování rozpovídala praktická lékařka Ludmila Bezdíčková.

Epizoda 1022. červen 2022 23:02

Bolest na hrudi, dušnost, kašel, ale infarkt to není: jak poznáte reflux a proč má tolik projevů?

Proč se nám žaludek svírá starostí, ale nikdy ne radostí? Proč nám rodiče říkali nemluv u jídla? A kde najdeme žáhu? To všechno ví gastroenteroložka Petra Rycková. Možná právě teď sníte o kanapi, na které byste se natáhli po vydatném obědě. Nemusíte spěchat, tučná jídla, jako je například kachna nebo bůček, trávíme šest až osm hodin. Takže vám na šlofíčka určitě ještě trochu toho jídla v žaludku zbude. Možná vás z něj ale začne pálit žáha. Co to vlastně je a kde všude nás může pálení postihnout vysvětluje v podcastu MUDr.ování lékařka z Homolka Premium Care Petra Rycková. „Pálení žáhy je jeden z příznaků nemoci zvané reflux,“ říká lékařka s tím, že reflux má mnoho dalších podob. Třeba bolest na hrudi, jež může člověka vyděsit obavou, že ho postihl infarkt. Za jaké další nemoci může být reflux považován a proč pálení žáhy hrozí nejvíc zahrádkářům a sportovcům se dozvíte v novém díle podcastu MUDr.ování. Překyselený žaludek je mýtus Dobré chutnání a žádné povídání. Takhle jsme si přáli jako děti u stolu, Petra Rycková to však vidí jinak. „Dřív se skutečně doporučovalo při jídle nemluvit, dnes ale víme, že konverzace vytváří psychickou pohodu, která zmírňuje škodlivý stres,“ vysvětluje gastroenteroložka a vyvrací další mýty kolem zažívání, jako je například tak zvaný překyselený žaludek nebo doporučení samozvaných dietních expertů žvýkat sousto několik dlouhých minut. Nakonec přidá pár rad, jak se zbavit pálení žáhy přírodními prostředky a kdy už by nás tato obtíž měla přivést k lékaři. Celý rozhovor si můžete poslechnout v podcastu, který najdete pod názvem MUDr.ování. Každý další díl se objeví vždy ve středu v 11 hodin dopoledne a poslouchat ho můžete na Proženy.cz a ve všech podcastových aplikacích, jakou jsou Podcasty.cz, Spotify či Apple Podcasts. S kým jsme si povídali? MUDr. Petra Rycková je vedoucí lékařka kliniky Homolka Premium Care. Její specializací je gastroenterologie. * MUDr.ování je podcast o zdraví se zdravým rozumem a srozumitelně. Specialisty ve svých oborech zpovídá publicistka Lucie Šilhová [https://www.prozeny.cz/autor/lucie-silhova-503], která se tématy týkajícími se zdraví a životního stylu zabývá celou svoji téměř třicetiletou kariéru.   * Nový díl vychází každou středu v 11:00. * Každý pátek si k tématu můžete přečíst i rozšiřující článek na webu ProZeny.cz [https://www.prozeny.cz/].  * Své názory, otázky či stížnosti nám můžete posílat na adresu info.prozeny@firma.seznam.cz [info.prozeny@firma.seznam.cz]. 

Epizoda 915. červen 2022 29:47

Bez drbů bychom v minulosti nepřežili, říká neuropatolog František Koukolík

Asi dvě třetiny času, který lidé v práci věnují komunikaci, vyplňují drby. To tvrdí český patolog a neuropatolog František Koukolík. Proč drbům věnujeme tolik času? A jak by vypadala společnost bez drbů? A proč jsou drby důležité pro přežití lidstva?