- Podcasty
- Akcent

Poslechněte si podcast: Byla to kometa na českém kinařském nebi, dnes je v likvidačním stavu. Nenecháme Scalu umřít
Saša Michailidis se ptá ředitele kina Scala v Brně Radka Pernicy a programového ředitele kin Aero a Bio Oko v Praze Jiřího Flígla. Kauza brněnského univerzitního kina pokračuje. Tým Scaly bude i po nuceném uzavření sálu na Moravském náměstí pokračovat, připravuje alespoň projekce v kavárně. Jak jsou na tom jednosálová kina v menších městech? V čem je situace Scaly odlišná?
Akcent
Podcast, ve kterém si na jedno kulturní téma posvítíme z více úhlů pohledu. Poslouchejte od pondělí do pátku od 16:30 živě na Vltavě nebo ze záznamu na našem webu, v aplikaci mujRozhlas a na dalších podcastových platformách.
V Café Fra se už nečte nahlas. Proč tam po 17 letech přestali pořádat autorská čtení?
Saša Michailidis se ptá básníka, překladatele a publicisty Petra Borkovce a šéfredaktora nakladatelství Větrné mlýny Petra Minaříka. Na dnešek připadá Noc literatury, ale v pražském Café Fra se už od září literatura nahlas nečte. Kavárna přestala po sedmnácti letech pořádat autorská čtení. Jak těžké je takové literární akce organizovat a hlavně jak je udržet při životě? Kde všude by se měla a mohla literatura dnes prezentovat?
Ladislav Fuks by oslavil 100. narozeniny. Jak dnes vnímáme jeho odkaz?
Saša Michailidis se ptá literárního publicisty, spoluautora pamětí Ladislava Fukse Jiřího Tušla a divadelní dramaturgyně Marty Ljubkové. 24. září tomu bude sto let, co se narodil spisovatel Ladislav Fuks. Autora románů Spalovač mrtvol nebo Pan Theodor Mundstock připomíná také výstava v pražském Letohrádku Hvězda. Jak se Fuksova tvorba vyvíjela i s ohledem na jeho angažované vystupování v době normalizace? Čím fascinuje divadelní tvůrce?
Chalupeckého cena opět mění pravidla. Nastal čas ji zrušit, nebo přejmenovat?
Saša Michailidis se ptá člena správní rady Společnosti Jindřicha Chalupeckého Víta Havránka a vedoucího kulturní rubriky časopisu Respekt Jana H. Vitvara. Cena Jindřicha Chalupeckého, nejvýznamnější české ocenění pro nastupující generaci umělkyň a umělců, znovu mění pravidla. Laureáti ceny budou od příštího roku tři, namísto pěti. A ruší se dosavadní věkový limit 35 let. Proč? A neztrácí Chalupeckého cena svůj původní smysl?
Výběr týdne: apokalypsa v Hollywoodu, Automatické mlýny, knihy do škol, plánování ve městech
Saša Michailidis se ptá hostů, jaký dopad má stávka v Hollywoodu na filmový průmysl. Areál Automatických mlýnů v Pardubicích se po rekonstrukci otevře veřejnosti, co na nové prostory říká městská galerie? Patří komerční knižní katalogy do škol? Výstavba pražské lávky ukázala, jak složitá a dlouhá je cesta od záměru a návrhu po realizaci stavby v tuzemských městech, jak to změnit?
Cesta k lávce HolKa mezi Karlínem a Holešovicemi byla dlouhá. Proč to trvalo víc jak dvacet let?
Saša Michailidis se ptá ředitele Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy Ondřeje Boháče a architekta a urbanisty Pavla Hniličky. Od konce července funguje v Praze HolKa, lávka, která propojuje pro pěší a cyklisty Karlín s Holešovicemi a ostrovem Štvanice. Proč se ale muselo na tento tři sta metrů dlouhý most čekat přes dvacet let, když samotná výstavba trvala dva roky? Nakolik ztěžuje situaci českým městům složité povolování staveb? Jak to změnit?
Stávka v Hollywoodu: o Vánocích možná nebudeme mít na co jít do kina, říká redaktorka
Saša Michailidis se ptá redaktorky a reportérky časopisu Reflex Veroniky Bednářové a majitele produkční společnosti Milk & Honey Radomíra Dočekala. Ve filmových a televizních studiích v Hollywoodu se pořád netočí. Stávka scénáristů a herců trvá už několik měsíců a dohoda je v nedohlednu. Proč se nedaří spory ukončit? Jaký dopad má stávka na globální i český filmový průmysl?
Budou Automatické mlýny pardubickým Museuminselem? Celý ten areál je prostě fascinující
Saša Michailidis se ptá programové ředitelky Galerie města Pardubic Šárky Zahálkové a Bronislava Stratila ze studia Roháč Stratil Architektonický ateliér. Na konci září se otevřou veřejnosti zrekonstruované Automatické mlýny v Pardubicích, kde jsou mimo jiné galerijní prostory různých institucí. Jak vystavovat umění v historických budovách, bývalých industriálních areálech a naopak ve zbrusu nových prostorech? Jaké výhody ale také limity to přináší?
Komerční knižní katalogy – patří do škol, nebo dětem nabízí odpad?
Saša Michailidis se ptá generálního ředitele společnosti Albatros Media Václava Kadlece a Terezy Horváthové z malého rodinného nakladatelství Baobab. Do bezmála čtyř tisíc škol v Česku zasílá nakladatelství Albatros na vyžádání své knižní katalogy, pedagogové pak mohou rodiči a dětmi vybrané tituly pořídit za zvýhodněné ceny. Podobně postupují i další velká nakladatelství. Jak ale rozšířit nabídku o knihy také z menších nakladatelství?
Výběr týdne: kino Scala se nevzdává, manifest za soudobou hudbu, songy v politice
Saša Michailidis se ptá hostů, jak se daří jednosálovým kinům v Česku, brněnské univerzitní kino Scala totiž bojuje o přežití. Je nutné vydávat manifest na podporu soudobé hudby? Národní filmový archiv slaví osmdesát let, co může nově zpřístupnit divákům? Jakou roli hrají písně v politických kampaních ve Spojených státech?
Píseň má v americké kampani silnou váhu. Politici ale riskují morální ostudu
Saša Michailidis se ptá redaktora HN a Aktuálně.cz Daniela Anýže a hudebního publicisty, redaktora Alarmu Karla Veselého. Song už zase hraje důležitou roli na americké politické scéně. Dosud neznámý country zpěvák Oliver Anthony zbořil hitparádu a stal se zajatcem pravicových komentátorů, republikánských politiků i jejich voličů. Proč? A je to specifikum jen v USA? Jak využívá populárních hitů Donald Trump?