- Podcasty
- Věda Plus

Poslechněte si podcast: Tým Akademie věd zkoumá nádrž Skalka na Ohři, kde lze nejčastěji narazit na věčné chemikálie, rtuť a další škodliviny v útrobách ryb
Jaká doporučení z toho vzejdou? - Už podeváté se konají Týdny mediálního vzdělávání. Do letošního ročníku se zapojilo na 470 škol, knihoven a dalších institucí z více než stovky měst. Na co se letos zaměří? - Mikrovlnami se dají ohřívat i lidské buňky - lékaři to využívají jako doplněk při léčbě rakoviny. Jak čeští vědci zdokonalují tuto málo známou metodu?
Věda Plus
Každý den přinášíme nejnovější vědecké objevy a analýzy expertů a expertek. Osvětlujeme vědecká témata a hledáme odpovědi i na vaše otázky související se současnou civilizací. Vydejte se s námi na průzkum všech světů Země a ještě dál. Poslechněte si v rozhovorech, reportážích nebo živých vstupech, jak vědci a vědkyně uvažují o fenoménech rychle se měnícího světa.
Češi dle lékařů stále častěji vyrážejí do exotických destinací, aniž by si uvědomovali zdravotní rizika, která je mohou na cestách potkat
Dramatické 20. století zanechalo otisky nejen v paměti lidí a domácí i zahraniční politice Česka, ale také ve zdejší krajině. Zkoumat je chce nový projekt Zdivočelá země. Na co se zaměří? - Jak se žije s elektromobilem v Česku? Centrum dopravního výzkumu začíná s online výzkumem.
Kdy vznikla první umělá buňka?
Jak se netopýři dokážou adaptovat na lidi? Na co se zaměřuje Centrum precizní medicíny? Moderuje Lukáš Matoška.
Hasiči mají v krvi více věčných chemikálií než zbytek populace a to u nich zvyšuje riziko kardiovaskulárních nemocí
Vyplývá to z výzkumu brněnských vědců. Co dalšího požárníkům kvůli věčným chemikáliím hrozí? A co s tím lze dělat? - Západočeská univerzita připravila pro středoškoláky placené vědecké stáže. V jakých oborech a co univerzita sleduje tím, že studentům za stáž ještě zaplatí? - Úspěšní čeští vědci pomáhají svým začínajícím kolegům prezentovat a rozvíjet nápady. O Konferenci Milovy na Vysočině je velký zájem. Jak pomáhá posouvat českou vědu dál?
Čeští vědci našli způsob, jak z odpadních vod odstranit antibiotika a ulevit tak životnímu prostředí
Dokážou tím také snížit antibiotickou rezistenci? - Před jednaosmdesáti lety se v takzvaném Cikánském táboře v Osvětimi vzbouřili zadržovaní Romové. Díky čemu roste povědomí o Dni romského odboje, který připadá právě na dnešek? - Postihuje srdce, ledviny i nervový systém. Řeč je o vzácné Fabryho chorobě - díky výzkumu českých vědců už známe mechanismus, jak toto onemocnění vzniká. Moderuje Daniela Vrbová.
Čeští vědci našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater
Čeští vědci z Národního ústavu pro výzkum rakoviny našli způsob, jak zpomalit růst nádorů jater. U myší zablokovali protein, který pomáhá rakovině šířit se tělem. Výsledky výzkumu ukazují, že cílení na tento protein omezuje jak růst nádoru, tak tvorbu metastáz. Tato nová metoda by mohla znamenat významný krok v léčbě rakoviny jater.
K čemu všemu lze využít haldy odpadu z výroby oceli?
Ostravští vědci zkouší z nevyužitého materiálu vyrábět glazury na kachličky do koupelen. V Praze se sešli IT profesionálové, kteří pracují s cloudovými službami. Jak vývoj těchto technologií ovlivńuje umělá inteligence? Brněnští odborníci vyvíjí systém na sledování únavy pilotů. Jak dopadly první testy? Moderuje Renata Kropáčková.
Co může společnost nebo stát udělat pro to, aby se mladí lidé více zapojili ?
třeba i v rozhodovacích procesech?
Povolání zdravotní sestry se v průzkumech prestiže umisťuje na předních příčkách
Podle výzkumníků to tak však mnoho sester nepociťuje. Čím to je? - Čeští vědci zmapovali šíření pandemie ve druhém století našeho letopočtu. O čem to, co zjistili, vypovídá? - Klíšťata jsou v těchto dnech nejaktivnější. Jak se proti nim nejlíp bránit? Moderuje Lukáš Matoška.
Na Zemi v nejbližších dnech dopadne půlstoletí stará sovětská družice
Proč není možné předem spočítat místo dopadu? - Mluvit budeme o významu kompostování. O co jde v akci Nakopej si pytel!, která umožňuje přiblížit se přírodě a podpořit péči o půdu? - Jídelníček těhotných žen výrazně ovlivňuje mozek potomků - nejméně do třiceti let. Zjistili to brněnští vědci. Co by měly nastávající matky jíst a jak moc zdravá strava zlepšuje například jazykové schopnosti?