Kultura Plus
14. květen 2022

Poslechněte si podcast: Příběh Krále Šumavy. Nový film režiséra Ondříčka se natáčí přímo na šumavských pláních

Ostravské divadlo Jiřího Myrona uvádí nově zpracovaný balet Carmen. Oproti klasickému pojetí se autoři rozhodli nové nastudování přiblížit současnosti. Mezinárodní festival animovaného filmu Anifilm se koná už potřetí v Liberci. České streamovací platformy čím dál více lákají diváky na exkluzivní obsah. Připravila Michaela Vetešková.

25:37

Kultura Plus

Vydává: Český rozhlas

Přehled kulturních událostí týdne. Reportáže z premiér, rozhovory s autory. Ale i reflexe z akcí, o kterých byla v daném týdnu řeč.  

Web

Před šesti dny 26:00

Týdeník Kultura Plus vás pozve do pražského Národního divadla na dramatizaci Čapkova románu Hordubal

Přiblíží inscenaci, kterou Na Jatkách 78 vzdávají poctu novocirkusovému umění. A připomene, že od tohoto týdne je vorařství a plavení dřeva na seznamu nehmotného kulturního dědictví. Průvodkyní vám bude Michaela Vetešková.

Před týdnem 26:00

Magazín o kultuře a kulturním dění

Činoherní scéna Národního divadla moravskoslezského převedla na divadlo film Hoří má panenko. Důkaz 111 - první česká videohra, kterou nevidíte, jen slyšíte, získala anglickou verzi. Český rozhlas převedl do rozhlasové podoby knihu Jaroslava Rudiše Winterbergova poslední cesta. A dokument Martina Müllera Černí Češi, který se věnuje osudům dětí z Namibie, jež vyrůstaly v 80. letech v normalizačním Československu, získal už dvě festivalové ceny. Teď měl pražskou premiéru. Magazín připravila Michaela Vetešková.

Před 2 týdny 25:50

Národní galerie Praha získala do své sbírky vzácnou gotickou madonu

Koupilo ji ministerstvo kultury od soukromého majitele za čtyři a půl milionu korun. Divadlo Járy Cimrmana hostovalo na netradičním místě v Lanžhotě v restauraci, a v Moravském zemském muzeu v Brně je nová výstava O malém princi autorky Elišky Podzimkové. Kulturní magazín připravila a moderuje Michaela Vetešková.

Před 3 týdny 25:55

Ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti má českou premiéru thriller Vosa o setkání dvou spolužaček, které se neviděly dvacet let

Novinku do svého repertoáru nasadil také baletní soubor libereckého Divadla F.X.Šaldy. Inscenace je složená ze dvou baletních příběhů - Carmen Rodiona Ščedrina, a Simple Symphony skladatele Benjamina Brittena. Navštívíme ale také Galerii EXPO 58, která vystavuje obraz od malířky Toyen a spoustu další zásadních děl nebo Centrum české dětské knihy a Národní filmový archiv. Pořad připravila a provází jím Michaela Vetešková. 

5. listopad 2022 25:44

Magazín o kultuře a kulturním dění

Národní divadlo v Praze od tohoto týdne uvádí provokativní hru Artura Schnitzlera REJ, ve Slováckém divadle rapuje Cyráno a nemá dlouhý nos a v Národním muzeu můžete navštívit výstavu o zneužitých muzeích. Pořad připravila a moderuje Michaela Vetešková.

29. říjen 2022 25:51

Kulturní magazín se dnes ohlédne za festivalem dokumentárních filmů v Jihlavě, pozve vás na Višňový sad, který hrají v Ostravě úplně jinak než ho Anton Pavlovič Čechov napsal a připomene, že v Praze byl už po čtvrté na návštěvě norský spisovatel Jo Nesbo

Nabídne ale také pozvánku k rozhlasovému dokumentu o hudební skupině ABBA - Scény z manželského života a přiblíží chystaný projekt Českého rozhlasu k 80. narozeninám zpěvačky Marty Kubišové. Pořad připravila Michaela Vetešková.

15. říjen 2022 25:42

Kulturní magazín tentokrát nabídne ohlédnutí za cenami Thálie, pozve na premiéru hry amerického dramatika Edwarda Albee Kdo se bojí Virginie Woolfové?

60 let od světové premiéry po ní sáhlo divadlo F. X. Šaldy v Liberci. Seznámí vás s novým působištěm Janáčkovy filharmonie v Ostravě, vysvětlí, proč letos nebude filmový festival Febiofest a věnovat se bude také plánovanému umístění Muchovy Slovanské epopeje v podzemí nově budovaného nákupního centra v Praze. Pořadem provází Michaela Vetešková.

8. říjen 2022 26:00

Novou držitelku Nobelovy ceny za literaturu představí dnešní týdeník Kultura Plus

Zhodnotí také nový film Terezy Nvotové Světlonoc. Přidá reportáž z Designbloku, který je tento týden v Praze a jako bonus dodá vzpomínkovou reportáž na začátky Divadla Járy Cimrmana. Kulturní události uplynulých dní shrne Michaela Vetešková.

1. říjen 2022 25:40

Národní muzeum Praha chystá výstavu pokladů čínských císařů ze sbírek Národního palácového muzea na Tchaj-wanu

Dohodu o spolupráci podepsal ředitel Muzea Michal Lukeš v Tchaj-peji tento týden. I o tom bude řeč v novém vydání kulturního magazínu Kultura PLUS. Jeho autorka Michaela Vetešková ale do jeho obsahu zařadila reportáž k novince Cirku La Putyka Boom vol. 2 a komedii Buko, kterou natočila Alice Nellis.

24. září 2022 25:46

Magazín o kultuře a kulturním dění

Tento týden se otevřela nová galerie PLATO v Ostravě, Státní opera Praha nasadila novinku Ples v hotelu Savoy a Národní galerie vystavuje autoportréty slavných umělců, kterak kouří dýmku. Nejen na to vás pozve Michaela Vetešková.