16. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Týdeník Knížky Plus se bude ptát na to, jak se vyvíjí současný detektivní žánr a nakolik je anglická tradice ovlivněna Agathou Christie

Nabídne rozhovor s britskou spisovatelkou Carou Hunterovou, autorkou oblíbené série kriminálních románů s inspektorem Adamem Fawleym v hlavní roli. Připojí recenzi novinky českého spisovatele Miloše Urbana Továrna na maso. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

23:36

Knížky Plus

Vydává: Český rozhlas

Pořad je určen všem milovníkům knih pro lepší orientaci na knižním trhu.

Web

Před týdnem 23:55

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Kandidát na prezidenta Islandu, bojovník za ochranu klimatu, básník a prozaik Andri Snaer Magnason přijel do Česka, přineseme rozhovor s tímto dvojnásobným držitelem Islandské ceny za literaturu. Na severské vlně zůstaneme i v recenzní části, kde mimo jiné představíme komiks o holocaustu Romů a Sintů s názvem  Žofi Z-4515. Sofii Taikonové, romským jménem Žofi, trvalo tři roky, než svůj život převyprávěla spisovatelce Gunille Lundgrenové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 2 týdny 23:49

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Pozveme vás do Mariánských lázní na festival malých nakladatelů a knihkupců Knižní lázně. V recenzní části se mimo jiné podíváme na novinku české prozaičky Ivy Pekárkové s názvem S orlem na zádech, která nás zavede do Anglie k případu novodobého otrokářství. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

Před 3 týdny 23:57

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Sklepní prostory, Sudety a otcovské postavy a dvojnictví hrají významnou roli v novém románu Odečítání pohybů souřadnic od spisovatele Daniela Petra. Zeptáme se ho, proč jsou pro něj tak důležité a nakolik souvisí hlavní téma dvojnictví s krizí středního věku a trumpovskou Amerikou. V recenzní části se mimo jiné podíváme, jaké mýty a předsudky vyvrací nebulvárním způsobem netradiční publikace Podivuhodná historie sexu od Kate Listerové. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

9. červenec 2022 23:36

Knižní novinky, zajímavosti z literárního světa i recenze titulů pro vás opět má týdeník Knížky Plus

Jsou tu prázdniny a s nimi letní čtení, pokusíme se přiblížit, jaké trendy převládají u českých čtenářů během léta a jak se dnes knížky na prázdniny prodávají. V recenzní části se mimo jiné podíváme, čím zabodoval britský bestseller roku 2020 Hamnet od Maggie O´Farrellové a jakou má souvislost se slavnou Shakespearovou hrou Hamlet. A na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

2. červenec 2022 23:59

Na festivalu v Karlových Varech má premiéru restaurovaný film Žert natočený podle Kunderova románu

Podíváme se, čím je tento román unikátní a jak se kniha doplňuje s filmovou adaptací. V recenzní části mimo jiné představíme finskou literární senzaci, oceňovanou prvotinu historičky a kulturoložky Petry Rautiainenové Popel a sníh, která nás zavede do dalekých míst Finska a Laponska, kde rozkrývá poválečná tajemství. Moderuje Karolína Koubová

25. červen 2022 23:58

Letošním čestným hostem Měsíce autorského čtení je Island

Jaká je současná islandská literatura a s jakými autory se budete moci na festivalu v českých a slovenských městech potkat? V recenzní části představíme mimořádnou básnickou sbírku Návraty od debutantky na poli poezie, ovšem na poli vědy už etablované bioložky Lenky Bittové. Na řadu přijde i pravidelná soutěž. Moderuje Karolína Koubová.

18. červen 2022 23:58

Nový román české spisovatelky a výjimečná kniha Led

Ve svém novém románu Život po Kafkovi se česká spisovatelka žijící ve Francii Magdalena Platzová rozhodla věnovat v první řadě pozornost snoubence Franze Kafky Felice Bauerové a nikoliv slavnému spisovateli.

11. červen 2022 23:40

Probíhá mezinárodní knižní veletrh Svět knihy

Přímo v místě konání jsme pro speciální vysílání natočili několik rozhovorů s pozoruhodnými spisovateli. Představíme dva zahraniční hosty a jejich knihy a přidáme jednu unikátní českou publikaci. Moderuje Karolína Koubová.

4. červen 2022 23:56

Nová knížka, která vznikla z podcastové série ČRo Plus – Střepy

Zdánlivě nenápadný čínský román Otevřít za dvacet let, v něm se významný čínský spisovatel Ťia Pching-wa vrací ke svému nejznámějšímu dílu Padlá metropol, které v Číně způsobilo pozdvižení a vysloužilo si zákaz. Moderuje Karolína Koubová.