Historie Plus
29. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Tulipánová horečka a krach na vídeňské burze. Stručná historie spekulací, které změnily svět

Když holandský malíř Rembrandt van Rijn nakupoval několik cibulek tulipánů, určitě netušil, že kvůli nim bude muset v roce 1657 prodat dům a vyhlásit bankrot. Lákavá investiční komodita se totiž změnila v noční můru holandské vyšší společnosti. Poté, co cena tulipánů několik desetiletí raketově rostla, o ně najednou nebyl zájem. A slavný malíř se stal jednou z obětí první velké spekulativní bubliny.

25:01

Historie Plus

Vydává: Český rozhlas

Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.

Web

Před šesti dny 25:57

Komunisté byli horší než Němci, udávali jeden druhého, vzpomínala pamětnice vysídlení Neveklovska

Během druhé světové války byl úrodný kraj mezi Vltavou a Sázavou určený k vybudování jednoho z nejrozsáhlejších vojenských cvičišť nacistické třetí říše. Většina z téměř 30 tisíc obyvatel musela opustit domovy v rámci největší vysidlovací akce, která v protektorátu proběhla. Někteří však mohli zůstat a také zůstali. Ti, kteří byli vysídlení, jim to nemohli mnohdy léta zapomenout.

Před týdnem 25:19

Bartolomějská noc: Zvěsti o krvavé svatbě vedly k chaosu na pohřbu habsburského císaře

Ulice lesknoucí se krví a mrtvá těla unášená proudem řeky. Tak přibližují scény z Paříže roku 1572 historické prameny. V noci z 23. na 24. srpna se oslavy sňatku protestantského předáka Jindřicha Navarského z rodu Bourbonů se sestrou francouzského krále Markétou z Valois, zvrhly v masakr hugenotů, který dnes známe jako „Bartolomějskou noc“.

Před 2 týdny 25:04

Příběh moravské ropy. Po válce se spekulovalo o soběstačnosti našeho státu

Jižní část Moravy je v povědomí širší veřejnosti zafixována coby území převážně zemědělské – region, kde se daří nejen běžným agroplodinám, ale též vinohradům dotvářejícím kolorit řady obcí. O to více mohou návštěvníky Slovácka překvapit kyvadlové těžební stroje, které se nachází ve volné krajině. Naleziště ropy nejsou na Moravě sice rozsáhlá, ovšem význam mají třeba už proto, že skýtají surovinu nadprůměrné kvality.

Před 3 týdny 26:47

Cestu k únoru 1948 vyšlapaly i demokratické strany

Termín únor 1948 si s přídomkem Vítězný už nepamatuji. Jako člověk narozený v roce 1990 mám s nástupem komunismu spojená spíš slova převrat nebo puč. Ať tomu ale říkáme jakkoli, bavíme se o časovém rozmezí několika dnů, kdy komunisté velice snadno a elegantně převzali moc v Československu. Neodbytně se nabízí otázky: Jak je to možné, že Československo přešlo do východního bloku tak snadno? Proč demokratické síly neviděly to blížící se nebezpečí a nezabránily mu?

Před 3 týdny 27:07

Američané a únor 1948 v Československu: naivita a špatný odhad situace

Pro Američany bylo poválečné Československo politickou laboratoří. Začteme se do odtajněných amerických diplomatických depeší z klíčového období před i během února 1948. Vyplývá z nich až překvapivá naivita, s jakou Američané vývoj v Praze sledovali a hodnotili.

Před 3 týdny 25:18

Souboj Klementa Gottwalda o vedení Komunistické strany Československa

Před 75 lety Komunistická strana Československa splnila svůj hlavní cíl. Ovládla stát a začlenila naši zemi mezi vazaly Sovětského svazu. V čele komunistů a následně i státu stál Klement Gottwald. Jak se ale dostal do čela samotné strany? Kdo mu pomáhal a kdo stál proti němu? Jaká byla KSČ před ním a jaká za jeho vedení? Odpovědi uslyšíte od historiků Jakuba Rákosníka a Jaroslava Rokoského.

18. únor 2023 25:57

Digitální hry u nás hraje téměř 60 procent populace. Je tu i vědní obor, který zkoumá historii her

Pokud se chcete dozvědět poučné informace o době dávno minulé, většinou sáhnete po knize. V lecčem mohou být přínosné také filmy, ať už hrané či dokumentární. Ale co třeba digitální hry? Že jde o čistě zábavní průmysl? Omyl. Digitální hry hraje téměř 60 procent populace, 40 procent hráčů jsou ženy. Rozhodně nejsou jen doménou dětí či studentů. Průměrný věk českého hráče je 33 let.

11. únor 2023 26:01

Hlas Ameriky ze střední Evropy. Dvě rozdílné osobnosti

O čem si povídal s Václavem Havlem a Alexandrem Dubčekem? Jak se tito dva muži v průběhu let měnili? O tom hovoří americký reportér Jolyon Naegele. Poslechněte si pátou část cyklu o reportérovi a jeho unikátních nahrávkách, které v druhé polovině 80. let natáčel pro rozhlasovou stanici Hlas Ameriky.

4. únor 2023 25:51

Únos letadla L-410 aneb Chladnokrevní vrazi, nebo oběti režimu?

Dne 8. června 2022 uplynulo 50 let od únosu letadla L-410 skupinou deseti mladých Čechoslováků. Během únosu byl zastřelen kapitán letadla, druhý pilot byl nucen se strojem přistát v Německé spolkové republice. Tragická událost se o pár let později stala předlohou pro jeden z mimořádně pitomých dílů Třiceti případů majora Zemana nazvaný Mimikry.

28. leden 2023 25:12

V začátcích letectví jsme drželi krok se špičkou, popisuje historik stoletou historii

Historie původně Vzduchoplaveckého, později Výzkumného a zkušebního leteckého ústavu se začala psát v roce 1922, kdy byla instituce založena z iniciativy Ministerstva národní obrany Československa. Tuzemský výzkumný ústav nebyl v Evropě tím prvním, aerodynamikou se už před první světovou válkou několik institucí podobného typu zabývalo. Velká válka ale přinesla významný rozvoj aviatiky, a tak i nová Československá republika potřebovala po roce 1918 své vlastní letectvo.