Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 52729. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Tulák a za ním divadlo. Třešňák se vrací s výtečně uzrálou deskou

Recenze Petra Ference. Písničkář Vlastimil Třešňák poté, co prodal kytaru a přestal koncertovat, překvapil drsným a našlápnutým albem.

08:11

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 898Včera 06:17

Kdo drží kryptoměny tři roky, ať neplatí daň, tvrdí komunita i někteří politici

Článek Lukáše Voženílka. Změnu způsobu zdanění kryptoměn v Česku podporují nejen lidé z kryptoměnového odvětví, ale i někteří politici. Jedním z navrhovaných kroků je zavedení takzvaného časového testu, kdy lze za určitých pravidel kryptoměny nedanit. Kryptoměny se stávají stále populárnější formou investice, ale také významným tématem v souvislosti s daněním. V poslední době se v kryptoměnové komunitě a mezi některými politiky objevila diskuze o tom, zda by u kryptoměn měla být možnost uplatňovat takzvaný časový test, který je za určitých podmínek může osvobodit od placení daní. Tříletý časový test je v současné době možné uplatnit například u investic do akcií. Také v případě kryptoměn by mohl osvobodit od daně ty, kteří drží kryptoměny po určitou dobu. Dále by se mohlo zlepšit zdanění tak, že by se daně platily až při převodu kryptoměn na fiat, tedy standardní měnu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228458] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Včera 10:36

Špatná zpráva nejen pro Babiše. Česká sídliště se mění v domov střední třídy

Analýza Petra Holuba. Společnost nespokojenců, která se v minulosti vytvořila na českých sídlištích, snadno věřila slibům populistů. Teď to přestalo platit. Souvisí to s celkovou proměnou sídlišť, kde se skladba obyvatel mění ve střední třídu. Za střed Jižního Města lze označit několik hektarů prázdného prostoru, který se táhne od stanice metra Háje až ke knihovně Opatov. V klidné večerní atmosféře se proti nebi rýsují siluety dvanáctipatrových řadových paneláků spolu s několika obytnými věžemi o výšce až 25 pater, které jsou jakoby náhodně rozházeny po okolí. „Říkáme tomu Radniční náměstí,“ připomíná zdejší místostarostka Zuzana Böhmová plány, postavit v centru volného prostoru reprezentativní budovu, na kterou ovšem sotva budou někdy peníze. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228375] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Včera 10:27

Hledání „zlatého“ vodíku: Stačí ještě jeden objev a změní se svět

Článek Lukáše Marka. Pod zemí se možná ukrývají obří ložiska paliva, při jehož spalování nevznikají emise CO2. Zatím se našlo jedno v Africe a další se hledá. Stačí ještě jeden objev někde v Evropě nebo USA a změní to svět, říká geolog Jon Gluyas. V roce 1987 se poblíž vesnice Bourakébougou v Mali stala zvláštní věc – ze 108 metrů hlubokého vrtu studny začal místo vody proudit neznámý plyn. Když se do díry podíval dělník, co zrovna kouřil cigaretu, plyn explodoval a popálil ho. Ve dne modrý a v noci žlutý oheň z díry tryskal dalších několik týdnů, než se ho dělníkům podařilo uhasit a vrt utěsnit. Lidé z vesnice se od té doby místu raději vyhýbali, protože věřili, že je prokleté. To trvalo až do roku 2007, kdy se o tom doslechl malijský podnikatel Aliou Diallo. Koupil práva na průzkum oblasti a rozhodl se z „prokletého místa udělat požehnané“. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228273] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 896Včera 13:28

Kauza kšeftů s policejními spisy má další spojnici s rodinou Schillerové

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Dva rodinní příslušníci Aleny Schillerové podle vyšetřovatelů pomáhali udržovat v chodu policejní systém, který kryl stamilionové daňové úniky. Před detektivy chránil i členy a sponzory hnutí ANO. Když v roce 2017 detektivové v Brně spustili akci Krov a pozatýkali desítky lidí, stoupající hvězdě hnutí ANO Aleně Schillerové to zkomplikovalo kariéru. Mezi lidmi zadrženými kvůli vynášení tajných informací z policejních vyšetřování byl totiž i její zeť David Rusňák. Někdejší prominetní člen a sponzor Babišova „protikorupčního“ hnutí ale rychle s žalobci uzavřel dohodu. Přiznal, že mu policisté některé informace zajišťovali, zaplatil milion do fondu obětem trestných činů a výměnou za to jeho stíhání skončilo. Schillerová se týden potom stala ministryní financí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228044] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před dvěma dny 04:24

Diagnóza Josefa Veselky: Metro a délka života

Diagnóza Josefa Veselky. Víte, jak může mapa metra souviset s délkou života obyvatel? Zásadně. Před deseti lety vznikla mapa londýnského metra, která ukazovala, jaká je očekávaná délka života obyvatel v okolí jednotlivých stanic. Výsledky byly šokující – a ten výraz se zde opravdu hodí. Rozdíl osmi stanic mezi samotným centrem, tedy stanicí Oxford Circus a východněji položenou Mile End, činil celých 18 let ve prospěch centra! Nejpravděpodobnějším vysvětlením tohoto jevu je socioekonomický status obyvatel jednotlivých londýnských částí. Klíčové jsou tedy rozdíly v tom, jaké mají lidé vzdělání, povolání, příjem, majetek, životosprávu. Nebo jak kvalitní zdravotní službu mohou využívat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228338] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 858Před dvěma dny 07:07

Brusel chce měnit farmaření. Nereálné cíle zdraží potraviny, tvrdí zemědělci

Článek Magdaleny Maňákové. Zelená kritéria už zasahují nejen do energetiky, ale začínají určovat i pravidla pro zemědělce. Takzvaná taxonomie, tedy zařazení ekologických postupů a produktů do zemědělství, se ale v současné podobě českým farmářům nelíbí. Evropská unie postupně zavádí takzvanou taxonomii, tedy povinné hodnocení činností podle jejich udržitelnosti a dopadu na životní prostředí, aby se dosáhlo cílů Zelené dohody. Taxonomie by tak měla v budoucnosti prostupovat řadou oblastí, i když pro většinu z nich se jednotlivé podmínky a kritéria teprve tvoří. Až doposud toto hodnocení znali lidé především z energetiky, kde k povědomí přispěla energetická krize a debata například o tom, zda jaderné elektrárny lze označit za ekologické, a tedy zda budou v taxonomii. Evropská komise ale aktuálně řeší zelená kritéria i u farmářů, kteří pěstují na polích a chovají zvířata, a firem, které zpracovávají potraviny či hnojiva. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226292] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před třemi dny 08:39

Důraz na lidská práva a Tchaj-wan. Česko přepisuje vztahy s Čínou

Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy zjistily, na jakých principech bude stavět nová politika vůči Číně. Větší důraz se klade na dodržování lidských práv a spojenectví s Tchaj-wanem. Kontrolovat se mají i investice čínských firem do citlivých oblastí. Vláda Petra Fialy (ODS) se v programovém prohlášení zavázala k revizi vztahů s Čínou. Ty byly ovlivněné zejména náklonností dnes již bývalého prezidenta Miloše Zemana ke komunistickému režimu v Pekingu. Přípravou nového nastavení poměrů mezi Českou republikou a Čínskou lidovou republikou (ČLR) se zabývá Ministerstvo zahraničí. Seznam Zprávy nyní zjistily klíčové teze vznikajícího dokumentu, který má ve vzájemných vztazích posílit postavení Česka. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228290] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před třemi dny 09:04

Sídla „výnosného“ letadla zakládal radní ODS. „Mám svědomí čisté,“ říká

Článek Tomáše Svobody. Spletenec firem okradl seniory o téměř čtvrt miliardy korun, tvrdí policie. Virtuální sídla pomáhal zakládat právník a radní na Brně-střed Jan Mandát (ODS). Říká, že o nekalých úmyslech neměl tušení. Je to nenápadný dvoupatrový dům poblíž dětské nemocnice v Brně. Právě v Merhautově ulici virtuálně sídlí přes třicet společností, mezi nimi některé filiálky Ramfin Group. Policie tvrdí, že „investiční společnost“ s pomocí propracovaného systému vylákala ze starších lidí více než 230 milionů korun. Obvinění čelí čtyři lidé z vedení holdingu. Pokud se to u soudu prokáže, půjde o jeden z největších podvodů na seniorech v historii Česka. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228274] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 894Před třemi dny 12:58

Pod čarou: Číst méně encyklopedií, víc beletrie. Jinak nad AI nezvítězíme

Newsletter Matouše Hrdiny: Číst je nejspíš lepší než nečíst. Záleží ale i na tom, co přesně čteme. Dnešní Pod čarou proto zkoumá, proč se čím dál víc autorů i čtenářů vrhá na literaturu faktu, a o co přicházíme, když začneme brát beletrii jako ztrátu času. Kvůli přípravě tohoto newsletteru musím průběžně číst spoustu knih spadajících do kategorie literatury faktu, anglicky možná výstižněji non-fiction. Samozřejmě se snažím vyhledávat ty zajímavější a oceňovanější, téměř každý týden přečtu alespoň jednu, a řadu z nich ostatně zmiňuji přímo v textech. Jsou pro mě zásadním zdrojem informací a odkazuji vás na ně s dobrými úmysly, ale občas přijdou i pochybnosti. Při zpětném pohledu si totiž uvědomím, že mnohé z nich zase tak převratné nebyly. Už se k nim pravděpodobně nebudu vracet, a pokud ano, nejspíš už jen prolistuji úvodní a závěrečné kapitoly, kde najdu vše podstatné. I přes nesporné informační kvality má totiž velká část literatury faktu jen velmi průměrnou stylistickou a literární úroveň, je zjevně psaná narychlo a řada titulů působí jako zbytečně nafukovaná esej či dlouhý článek.  Celému žánru to ale zjevně neubírá na popularitě. Nejrůznějších publicistických a naučných publikací jsou v knihkupectví plné regály a do jejich psaní se v určitých společenských vrstvách pouští kdekdo. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 895Před třemi dny 03:15

Senior se u Úřadu vlády nezabil kvůli Fialově kabinetu, uzavřela policie

Článek Radka Nohla. Díky záběrům z kamer a také svědectví pracovníka ochranné služby uzavřela policie případ loňské smrti muže před Úřadem vlády. Šlo o sebevraždu. Pražští policisté ukončili prověřování úmrtí čtyřiasedmdesátiletého muže, který se loni na podzim zabil přímo před Úřadem vlády. Šlo o případ, který se dostal do pozornosti veřejnosti, protože se stal tématem protivládních aktivistů. Ti tvrdili, že je muž svým činem chtěl probudit a vyburcovat, aby vyšli do ulic protestovat proti vládě premiéra Petra Fialy. Bylo to právě v době, kdy si například stěžovali na to, že podle nich v té době Fialův kabinet neřešil rostoucí ceny energií. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228328] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.