2. únor 2022

Poslechněte si podcast: Tuberkulózou se můžete nakazit i při cestě tramvají

Tuberkulóza je velmi infekční onemocnění. K nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán a je nutné být opatrný. Tuberkulóza je totiž širší problém, který hodně souvisí s cestováním a migrací jako takovou.

02:57

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu praktičtí lékaři.

Web

Před šesti dny 03:06

Alergie na včelí a vosí žihadlo se může poprvé objevit i v dospělosti. Pomůže mýdlo i kalcium

Alergie se často objevují už v dětství, ale není to pravidlem. Reakce se mohou začít objevovat i v dospělosti. Chronické alergie nejsou životu ohrožující. Opakem je rychlá alergická reakce například na vosí či včelí bodnutí. Včasná první pomoc pak může odvrátit kolapsový stav nebo přinejmenším nepříjemné komplikace. Měli bychom proto předem vědět, jak se v případě bodnutí zachovat.

Před týdnem 03:09

Slinivku si musíme hýčkat. Její funkce je nenahraditelná

Před nám je léto, dovolená, grilování i popíjení s přáteli. Tedy čas, kdy si lehce můžeme způsobit nějaké zažívací potíže. Když máme problémy s trávením, většinou hned víme, jestli nás bolí žaludek, žlučník nebo zdali se jedná o střevní potíže. V rámci zažívání je ale malý orgán, o kterém ani nevíme, dokud se neozve. Ale to je pak už většinou vážné. Je to slinivka.

Před 2 týdny 03:12

Během léta o ledviny dbejte dostatečným pitným režimem

Ledvinové kameny vznikají postupně. Hlavní příčinou je nedostatečný pitný režim a přemíra alkoholu. Velkou roli ale hrají i genetické dispozice. Ke vzniku ledvinových kamenů může přispět i konzumace některých potravin.

Před 3 týdny 03:23

V době dovolené je nutné domácí péči o seniora dobře naplánovat

Počet seniorů v naší republice narůstá a s tím i počet rodin, které se sami starají o své staré rodiče. Potřeby seniorů jsou samozřejmě individuální, ale péče má zároveň některá všeobecná pravidla. Mezi ně patří především dobrá hydratace. Péči o seniora je nutné zajistit i v případě dovolené.

1. červen 2022 03:06

V dětském věku se rozhoduje o fyzické kondici v dospělosti

Ze sedavého zaměstnání bolí záda všechny, obzvláště v pozdějším věku. Základy problémů ale mohou vzniknout právě už v dětství. Největším problémem je například dětská skolióza páteře. Své děti a vnoučata proto veďme ke zdravému pohybu na čerstvém vzduchu.

25. květen 2022 03:20

Užíváte větší množství léků? Vyvarujte se nebezpečí kontraindikací

Pokud trpíte chronickým onemocněním a často docházíte k různým lékařům, může se stát, že budete mít předepsané množství léků. Pokud jejich vhodnost nekonzultujete se svým praktickým lékařem, hrozí předávkování. Některé typy léků nekombinujte, ani když jsou volně dostupné v lékárně.

18. květen 2022 02:57

Před intenzivním sluněním si nechte preventivně zkontrolovat mateřská znaménka

Jarní sluníčko už hřeje v plné síle. Mnozí už mají za sebou i první jarní opalování. Ovšem s tím souvisí i ochrana kůže. Opalovací krémy ale nic nezachrání, pokud máme problém s mateřskými znaménky. Mezi nejobávanější patří kožní nádory. Jejich vznik hrozí nejen z přílišného slunění, ale také z poranění mateřských znamének.

11. květen 2022 02:48

Průběh roztroušené sklerózy může zpomalit kvalitní rehabilitace a aktivní pohyb

Onemocnění roztroušenou sklerózou není příliš časté. Postižené pacienty ale ve většině případů postupně vyřazuje z běžného života a pracovního procesu. Ve své podstatě se jedná o postižení nervů. Vedle léčby vedené neurologem je podstatný aktivní pohyb a rehabilitace.

4. květen 2022 03:13

U postcovidových symptomů je nejnebezpečnější dušnost

V současnosti se stále více setkáváme s následky na zdraví mnoha lidí, kteří prošli onemocněním covid-19. Některé postcovidové symptomy mohou přejít samy, pokud si dopřejeme dostatek odpočinku a regenerace. Jiné mohou být velmi závažné a rozhodně bychom je neměli přecházet.

27. duben 2022 02:45

Infekce tetanu hrozí především při aktivitách v přírodě

Přichází jaro a blíží se i aktivní letní období. Tedy čas, kdy většina z nás bude pracovat na zahradě, chodit do přírody a sportovat. Právě v přírodě nám nejvíce hrozí infekční nákaza - tetanus. Tetanus není možné účinně léčit. Jediná účinná léčba je prevence. Tedy očkování.