• Podcasty
  • Domácí štěstí Ivy Hüttnerové
Domácí štěstí Ivy Hüttnerové
10. leden 2023

Poslechněte si podcast: Trojobal bez vajíček nebo krupice namísto strouhanky? Kuchyňské rady Ivy Hüttnerové

Červené zelí ztrácí při vaření rychle svou barvu. Můžete tomu lehce předejít, když do vody přidáte lžíci octa. Pokud bude navíc jablečný, zelí získá jemnější chuť.

01:07

Domácí štěstí Ivy Hüttnerové

Vydává: Český rozhlas

Rady do domu i do života.

Web

31. leden 2023 01:04

Vavřín vznešený, chcete-li bobkový list. Snižuje hladinu cukru v krvi a pomáhá i při revmatu

Bobkový list známe především jako koření, ale neměli bychom zapomínat ani na jeho blahodárné účinky na naše zdraví. Podporuje trávení a je protizánětlivý.

30. leden 2023 01:02

Dřevěné nádobí potřebuje svou údržbu. Jak ho udržet v dobrém stavu?

Dřevěné vařečky časem nasáknou tukem, kterého se zbavíte jednoduše tak, že je vyvaříte. Stačí pouhých deset minut. Až trochu vychladnou, vydrhněte je ještě drátěnkou a naposled opláchněte teplou vodou.

27. leden 2023 01:08

Zelenina je chutná a zdravá. Jak ji připravit ještě chutnější?

Zavadlý salát nemusíte hned vyhodit. Zkuste ho nejdříve postříkat studenou vodou, zabalit do utěrky a vložit na hodinu do lednice. Uvidíte, že se probere k životu.

26. leden 2023 01:08

Už celou věčnost se kuchařky snaží zbavit slz při krájení cibule

Také při krájení cibule pláčete? Už naše babičky se snažily této nepříjemnosti zbavit a měly na to své triky. Radily například cibuli rozkrojit napůl, uložit do chladu a krájet až na druhý den, nebo ji nejdříve pořádně prohřát v troubě.

24. leden 2023 01:06

Používáte při vaření jalovec nebo kardamom? Pokud nevíte, jak s nimi naložit, poradí Iva Hüttnerová

Naše babičky zpestřovaly jídla kořením odjakživa. Kupovaly ho na trzích nebo si sušily vlastní a vždycky věděly, jak ho správně použít. Mezi nejoblíbenější patřil kmín, pepř a mletá červená paprika. A na tom se nic nemění ani dnes.

20. leden 2023 01:07

Víte, jak skladovaly citrony naše babičky?

S vyzrálým, voňavým a šťavnatým citronem můžeme dodat chuť nejen čajům, ale také salátům, omáčkám, pomazánkám a dezertům. Citrony ovšem bez správného skladování velmi brzy zhnědnou, zplesniví nebo vyschnou.

19. leden 2023 01:03

Recept na dobré nervy a hezké sny: pomůže levandule, heřmánek i jablko

Udržovat se v dobré náladě a bez nervů, to se hodí v každé době. Právě na nervy je výborná levandulová koupel, na kterou můžete použít hrst sušených květů nebo odvar z celé rostliny.

18. leden 2023 01:08

Citrony umí spoustu dobrých věcí a měly by být vždycky po ruce

Vymačkané citrony nemusíte hned vyhazovat. Můžete s nimi vyčistit dřevěná prkýnka nebo je přihodit do kbelíku s vodou, když vytíráte podlahu.

17. leden 2023 01:06

Rady do kuchyně: Jak uchovat citronovou kůru do těsta nebo čerstvé droždí

Dáváte do těsta citronovou kůru? Ušetříte si práci, když si ji připravíte dopředu. Stačí ji nastrouhat, smíchat s cukrem a skladovat v uzavřené nádobě v lednici.

16. leden 2023 00:59

Skvrny, mastnotu nebo špínu doma nechcete. Takhle vyženete zápach z termosky a vyčistíte vanu

Skvrny od kečupu a kávy výborně odstraníte octovou vodou nebo citronovou šťávou. Zrcadla a okna umyjete mnohem lépe, když do vody přidáte pudinkový prášek.