1. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Letošní cyklistická sezona: dominující Slovinci, vlivná olympiáda a jeden rozvod po kolumbijsku

I když se o víkendu ještě pojede závod Paříž-Roubaix, známý jako „Peklo severu“, letošní cyklistická sezona profesionálů hlásí svůj konec. Kdo nejvíce zazářil, kdo naopak zklamal a proč byly některé letošní závody zcela výjimečnou podívanou?

24:39

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec, Vojtěch Ondráček a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před pěti dny 18:41

Hra gentlemanů, nebo hospodská zábava? Snooker je především sport, kterému vládne jeho legenda

Mnozí jej považují jen za povalečskou zábavu v hospodách. Snooker ale patří v Británii k nejsledovanějším sportům a své příznivce má po celém světě. A Ronnie „Raketa“ O’Sullivan, který si nedávno připsal rekordní sedmý titul světového šampiona, představuje jednu z nejzářivějších osobností v historii sportu.

Před týdnem 15:49

Nejen slavná gymnastka. Čáslavská ukázala, že politika a lidské hodnoty ke sportu patří

V tomto týdnu jsme si připomněli výročí narození druhé nejlepší sportovkyně v československé historii, alespoň tedy podle ankety Českého olympijského výboru. Věra Čáslavská, která by se dožila osmdesáti let, ale nebyla pouze vítězkou sedmi olympijských medailí. Legendární gymnastka se pro své občanské postoje během Pražského jara a normalizace stala také velkým morálním symbolem.

Před 3 týdny 27:43

Šachisty vyřazují za šíření ruské propagandy. Za šachovnici se ale nehrne ani mistr světa Carlsen

Na podzim Magnus Carlsen jasně uhájil titul šachového mistra světa. Je o několik měsíců později a chystá se další velký turnaj – tentokrát v něm půjde o to, kdo bude příštím vyzyvatelem norského šampiona. Do příprav však zasáhla agrese Ruska na Ukrajině, kvůli jejíž podpoře přišel o účast ruský velmistr Sergej Karjakin. Kdo ho nahradí a jak si šachový svět ví nebo neví rady se sportovními sankcemi?

1. duben 2022 28:16

Mistrovství světa už zase bez Čechů? To, kdo zrovna sedí na lavičce, na tom nic nezmění

Čeští fotbalisté budou počtvrté za sebou scházet na mistrovství světa. Přitom když před rokem reprezentace došla až do čtvrtfinále evropského šampionátu, vypadalo to na světlé zítřky českého fotbalu. Proč k tomu nedošlo? Kde byl zakopaný pes a nebyl jím náhodou trenér Jaroslav Šilhavý?

25. březen 2022 31:22

Frenetická jízda smečky narcisů je zpět. Nakolik Drive to Survive mění Formuli?

Svět rychlých vozů F1 se znovu dal do pohybu, což předznamenalo také uvedení další řady dokumentárního seriálu Drive to Survive. Jde ale skutečně o nezúčastněný a objektivní vhled do motoristického světa nebo si filmaři ohýbají realitu podle potřeby? A jaká je současná poptávka po závodech formulí?

18. březen 2022 29:34

Na Abramovičovu Chelsea dopadly sankce. Fotbalové kluby si ale kupují i horší vlastníci

Majitel fotbalové Chelsea Roman Abramovič má kvůli sankcím na ruské oligarchy napojené na režim zmražená konta a majetky, navíc už předtím oznámil, že klub prodává. A tak mají Blues po devatenácti letech poprvé pořádné starosti. Celá záležitost navíc v Británii rozpoutala velkou debatu o tom, jestli se mají výrazně upravit pravidla pro nově příchozí, popř. i stávající majitele klubů Premier League.

4. březen 2022 25:56

Ruský sport v izolaci. Budou sankce kromě sportovců bolet i Putinův režim?

I sport v posledním týdnu reaguje na ruskou invazi na Ukrajinu. Děje se tak prostřednictvím sankcí: ruští sportovci například nemohou startovat na mnohých mezinárodních akcích a ruší se i utkání či šampionáty, které se měly konat v Rusku. Jak se válka promítá do sportovního světa?

25. únor 2022 30:36

Zdrcující případ Valijevové je poslední kapka. Krasobruslení potřebuje zásadní změny

Šok, lítost, zhnusení nad stavem vrcholového sportu – tyto a spoustu dalších emocí vyvolala nešťastná jízda patnáctileté ruské krasobruslařky Kamily Valijevové, která se protrápila volnou jízdou jenom pár dní poté, co jako první žena v historii skočila dva čtverné skoky, jenže krátce nato se u ní objevil dopingový nález. Celý případ a krásu i hrůzu jednoho z nejnádhernějších sportů na planetě rozebírá nová Tribuna s novinářkou a bývalou krasobruslařkou Hanou Kuncovou.

18. únor 2022 27:31

Už to není krize, ale úpadek. Olympiáda přinesla nejhorší výsledek českých hokejistů v historii

Velká hokejová očekávání českých fanoušků na olympijských hrách v Pekingu vzala za své už v osmifinále. A celkové deváté místo je nejhorším českým umístěním na velkých turnajích vůbec. Je na vině osoba kritizovaného trenéra Pešána, nebo jde o skutečný stav českého hokeje?

4. únor 2022 25:56

Koronavirus, bojkoty, environmentální dopady. Může být olympiáda v čínském Pekingu úspěšná?

Dnes oficiálně začíná zimní olympiáda v Pekingu, který se tak stává historicky prvním městem, které pořádalo obě varianty Her. Navzdory tomuto úspěchu čelí pořadatel celé řadě problémů. Mohou zhatit hladký průběh dvoutýdenní sportovní události číslo jedna?