Tribuna
NejnovějšíPřed týdnem

Poslechněte si podcast: Lance Armstrong byl psychopat i obětní beránek. Kál se napůl, dnes už ztratil relevanci

Toho večera se zatřásl světový sport. A cyklistické zemětřesení pocítila celá planeta. Lance Armstrong se v lednu 2013 přiznal k dlouhodobému a systematickému užívání dopingu, a to během všech svých sedmi triumfů na Tour de France. Před pár dny to bylo už deset let od slavného (nebo neslavného) rozhovoru v show Oprah Winfrey. Co se od té doby změnilo a vznáší se Armstrongův stín stále nad světovou cyklistikou?

26:18

Tribuna

Vydává: Český rozhlas

Sportovní magazín Radia Wave. Vojtěch Jírovec a Martin Vait komentují, jak se sportovní dění odráží ve společnosti – a naopak. Pohledy daleko za branky, body a vteřiny.

Web

Před 3 týdny 21:16

Pelé hrál podle scénáře. Co se skrývalo za fasádou nejznámějšího fotbalisty?

Slovo Pelé je synonymem pro fotbalovou superhvězdu z Brazílie, a asi to tak zůstane po mnoho dalších let i po jeho skonu na konci minulého roku. Všichni vědí, že byl jedním z nejlepších hráčů historie a neposkvrněnou ikonou, která nikdy neřekla nic kontroverzního. Skrývalo se ale za Pelého fasádou ještě něco dalšího? A jak nahlížet na jeho úspěchy dnešní optikou?

30. prosinec 2022 38:09

Kdo ukradl šachového krále? Hloubkový ponor do sportovních bizarností roku 2022

Minule jsme v Tribuně probírali právě končící sportovní rok – kdo v něm překvapil, zklamal, zaskočil. Nyní se podíváme i na to, kdo nejvíce pobavil, a to ať už úmyslně, nebo ani tolik ne. Ano, je čas na největší sportovní bizarnosti.

23. prosinec 2022 38:52

Nejlepší sport roku 2022? Finále MS a Tour de France. Vynadat by zasloužil Infantino

Sportovní rok je skoro u konce. Bilancování jsme neunikli ani v nové Tribuně. Padá opona za jednou velmi nabitou sezonou, během které došlo na olympijské hry i právě skončené fotbalové mistrovství světa.

16. prosinec 2022 45:44

Mistr světa a náladovost. Co Messiho (ne)dělí od přídomku nejlepší fotbalista historie

Už roky ho soupeři nejsou schopní obrat o balon. Proč je Lionel Messi tak výjimečný, dovede Argentinu k titulu na mistrovství světa a rozhodne se už někdy definitivně staleté pátrání po nejlepším fotbalistovi historie?

25. listopad 2022 24:58

Infantinův bizarní výstup? Kouřová clona. Fanouškům může s MS dojít trpělivost

Mistrovství světa v Kataru se naplno rozjelo. I když jsme už byli svědky několika velkých sportovních momentů, společensko-politické souvislosti nejen prosakují do dění na šampionátu, ale dá se říct, že ho dočista zaplavily. Až je složité přes ně vidět samotný fotbal. Kritika na vrub pořadatele mistrovství za poslední týden eskaluje. Proč Katar ve svém jednání přitvrdil a bude se opravdu nakonec řešit hlavně fotbal, nebo mnohým fanouškům konečně došla trpělivost?

18. listopad 2022 27:50

Katar je vzorovou zemí, kde by se mistrovství světa konat nemělo. A přesto se už v neděli začne hrát

Nádherné stadiony, fanouškovský festival takřka na jednom místě, příjemné počasí i v zimě a největší sportovní akce světa. To je vyčištěný obrázek mistrovství světa v Kataru, na kterém jako by nebylo nic, co by se někomu nemuselo líbit. Jenže je tu i odvrácená strana.

11. listopad 2022 22:47

Saúdské peníze rozdělují světový golf. Seriál LIV je přehlídkou sportovní hamižnosti

Na Floridě v golfovém resortu Doral skončila úvodní sezona golfového seriálu LIV. Byl u toho bývalý americký prezident a majitel hřiště Donald Trump, mnozí z nejlepších hráčů současnosti včetně šesti majitelů zelených sak pro vítěze turnaje Masters a také saúdskoarabští investoři, kteří celý „golfový cirkus“ financují. Co vlastně série LIV Golf je a jak se na ni dívat z hlediska etiky?

4. listopad 2022 26:15

Fotbalová derby v Anglii. Jejich povahu určila průmyslová revoluce, říká geograf

Anglický termín derby označuje sportovní, ale i společenskou rivalitu mezi nejbližšími sousedy na mapě. O zápasech největších fotbalových soupeřů i o jejich historii na britských ostrovech se politický a historický geograf z Přírodovědecké fakulty UK a velký fotbalový příznivec Miroslav Šifta rozhodl napsat novou knihu Víc než jen zápas. Nejen o publikaci, ale i o tom, jak můžeme derby vnímat z geografického či společensko-politického pohledu, byla řeč v novém díle Tribuny.

14. říjen 2022 27:24

V roce 1992 se fotbal navždy změnil. Třicet let poté cítí dopady i Plzeň

Plzeň prohrála výrazným způsobem i svůj čtvrtý zápas v Lize mistrů a její vystoupení mezi evropskou fotbalovou špičkou se zvrhlo takřka v ostudu. Mezitím v Evropě sílí hlasy po superlize – uzavřené elitářské soutěži, která by nadobro změnila fotbal a celou tvář sportu. O podobách současného fotbalu i o tom, proč byl přelomový rok 1992, se bavíme v nové Tribuně.

7. říjen 2022 23:44

Podvádění za šachovnicí. Kauza Niemann otřásá sportem zadumaných gentlemanů

O šachách se v posledních týdnech mluví hlavně v souvislosti s kauzou amerického velmistra Hanse Niemanna. Ten byl Magnusem Carlsenem, současným mistrem světa, nařčen z podvádění. Posléze se objevily i další indicie svědčící o tom, že s Niemannem možná není vše v pořádku. Šachový „skandál století” rozebíráme v nové Tribuně.