8. červen 2022

Poslechněte si podcast: „Trialog je o tom, že nakonec všichni zčásti ustoupí.“ Jak europoslanci vyjednali jednotné nabíječky

Proběhlo jednání Evropského parlamentu, tzv. trialog, o jednotných nabíječkách. „Teď si musíme během tří čtyř hodin natvrdo říct, jestli jsme schopní najít shodu. A každý někde ustoupit – trialog je vždycky o tom, že nakonec všichni zčásti ustoupí,“ popisuje europoslankyně Kateřina Konečná z KSČM. I přes nesouhlas unijních států se podařilo prosadit rozšíření jednotných nabíječek i na notebooky a další zařízení.

05:06

Seriál Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné seriály z vysílání Radiožurnálu. Zajímavá témata, reportáže z vašeho kraje, kulturních akcí i historie. Jednotlivé díly seriálů vysíláme během ranního, dopoledního, odpoledního, večerního i nočního a víkendového proudového vysílání. Všechny záznamy epizod najdete na webu.

Web

Dnes 03:13

Zajezdíte si pěkným autem a ještě si vyděláte, pochvalují si řidiči karlovarského festivalu

Mohli by si připadat jako námořníci, protože jsou součástí flotily. Na sobě ale mají solidní obleky a předpisově uvázané kravaty. A jeden z jejich důležitých úkolů je mlčet. Dálniční policista Dan a prodavač bagrů Vít si vzali dovolenou a odjeli řídit limuzíny na karlovarský festival. Je to prý perfektní dovolená.

Dnes 03:16

Po propuštění začala s dcerou žít nový život. „Chci toho zvládnout co nejvíc,“ přeje si Nikola

Jednatřicetiletá Nikola brala drogy, kradla, a tak máma malé Johanky musela na rok do vězení. Teď je už několik měsíců na svobodě. A snaží se i s malou dcerou žít nový život. „Doteď si to pamatuju, když jsem vyšla ven, tak ta malá se rozeběhla…,“ vzpomíná se slzami v očích Nikola. Po propuštění vedly její kroky do centra Rubikon, kde pomáhají lidem s trestní minulostí. Podařilo se jí najít práci, postupně se zbavuje dluhů a od září chce nastoupit do školy.

Včera 03:48

Den s dítětem ve vězení: Z tvrdých chlapů se stávají otcové od rodin

Jednou za měsíc nanejvýš tři hodiny, v místnosti společné pro všechny, usazeni u stolečků. Jen tak mají vězni možnost vidět své blízké. Umožnit odsouzeným a jejich dětem strávit aspoň jeden den v roce venku, o to se snaží akce Den s dítětem. „Je to bezvadný, jsme takhle poprvé spolu po dlouhé době,“ pochvalují si Tomáš, jeho žena Hana a jejich jedenáctiletá dcera. Slunečný den si užívají mnohem víc než běžné návštěvy.

Včera 03:09

Ukrajinské filmy nejsou na festival nasazené účelově. Jsou prostě kvalitní, konstatuje kritik Sladký

Hned čtyři ryze ukrajinské filmy se promítají na filmovém festivalu v Karlových Varech. Dalších několik filmů pak Ukrajinu popisují, ale vytvářeli je zahraniční producenti. Není překvapením, že snímky se nějakým způsobem dotýkají války. Přitom jsou natočené ještě před ruskou invazí na Ukrajinu.

Před dvěma dny 03:03

Pivo za 75 korun? Radši zůstaneme u drinků, hodnotí festivalové ceny divačky ve Varech

Bez peněz do hospody nelez. A když jdete na letní festival, ať už filmový nebo hudební, tak bez nadité prkenice to rozhodně nepůjde. V Karlových Varech se o tom přesvědčil reportér Radiožurnálu Ľubomír Smatana. Prošel několik restaurací a bufetů, a tak nabízí stručný, leč výstižný přehled festivalových cen.

Před dvěma dny 03:47

„Zvládá to hůř než já.“ Matka tří dětí čeká na muže, až se vrátí z vězení

Maminka tří dětí má muže už čtvrtým rokem ve věznici Kuřim. Rodina se dostala do programu Neviditelné zdi organizace Volonté, díky němu se spolu můžou vídat častěji. Intenzivnější kontakt s rodinou má zabránit tomu, aby se odsouzený dostal po propuštění znovu za mříže. „Muž to zvládá asi hůř než já. Z nás dvou byl on byl ten, který potřeboval víc objímat,“ říká. Její muž se chová vzorně, aby ho předčasně propustili. První žádost nevyšla, teď bude soud rozhodovat znovu.

Před třemi dny 03:36

„Jsem šťastná, že ho tady můžu mít.“ Pětinásobná matka Veronika vychovává ve vězení batole

Veronice je 37 let a svého 1,5letého syna vychovává ve vězení. S malým Péťou už několik měsíců sdílí společný pokoj ve Světlé nad Sázavou. „Aspoň za toho jednoho jsem šťastná, že ho tady můžu mít,“ říká Veronika, na kterou doma čekají ještě další čtyři děti. Péťa má na pokoji hračky, v oknech chybí mříže, na stěnách jsou obrázky. Více než ve vězení to tady připomíná mateřskou školu. Veronika také píše Péťovi deník. Do konce trestu zbývá pár stovek dní.

Před třemi dny 03:41

„Vypovídá to něco o tom režimu.“ Diváci ve Varech hodnotí ruský film

Nejkontroverznější film letošního karlovarského festivalu se jmenuje Kapitán Volkonogov uprchl. A kontroverze není třeba kvůli sexu nebo násilí, je to totiž ruský film, proti jehož uvedení protestovali ukrajinští režiséři a herci. A přidal se k nim i ukrajinský velvyslanec v Česku. Film je ostrou kritikou velkého teroru ve stalinistickém Sovětském svazu.

Před čtyřmi dny 04:06

Polyna s kamarádkou předvedla gymnastickou sestavu. Diváci tleskají a jsou nadšení

Časosběrný seriál o devítileté ukrajinské gymnastce Polyně dnes uzavřeme symbolicky na slavnostní akademii havířovského sportovního klubu. Její matka Larysa hlavně chtěla, aby co nejdřív pokračovala v tréninku, jak byla zvyklá, než je z rodné země vyhnala ruská agrese. Po čtyřech měsících už Polyna česky rozumí i trochu mluví, směje se, dovádí v tělocvičně a s kamarádkou Klaudií secvičila společné vystoupení, které předvedly plné sportovní hale.

Před čtyřmi dny 02:38

Děti, ženy i horníci. Na filmžurnál s Kozubem a Krhutem přišlo obrovské množství lidí

Velká show v podání herců a muzikantů Štěpána Kozuba a Jiřího Krhuta ukončila na karlovarském filmovém festivalu Den s Českým rozhlasem. Oba baviči nešli pro výraz daleko, jak je u nich v Ostravě dobrým zvykem. A diváci se náramně bavili. Bylo jich na malém prostoru u Sadové kolonády několik set, převládaly ženy, kupodivu tam bylo také dost dětí. I když našli se i horníci.