Zprávy z jižních Čech
Před šesti dny

Poslechněte si podcast: Tři tisíce studentů v kostýmech prošly centrem Budějovic. Tradičním průvodem vyvrcholil majáles

Fanfáry, sirény a skandování se po roce opět rozléhaly centrem Českých Budějovic. Městem v pátek prošel tradiční studentský průvod na závěr festivalu Budějovický Majáles. Podle odhadů organizátorů se ho zúčastnily zhruba tři tisíce studentů místních středních škol. Jubilejní dvacátý ročník přehlídky trval celý týden a přinesl řadu kulturních událostí na několika místech a různých scénách.

02:31

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:31

Ulice Rudé armády budí vášně v Sezimově Ústí. Pro přejmenování je potřeba podpora většiny obyvatel

Název ulice po Rudé armádě se nelíbí části obyvatel Sezimova Ústí na Táborsku. Navrhují, aby nesla jméno manželky druhého československého prezidenta Hany Benešové, která tu se svým mužem nechala postavit známou vilu, dnes kulturní památku. Někteří lidé jsou proti přejmenování ulice, jiní souhlasí.

Včera 01:42

Letošní snůška nektarového medu bude průměrná. Ovlivňuje ji kondice včelstev i počasí

Včelaři stáčí první med. Snůška bude podle nich průměrná. Množství medu ovlivnil úhyn včelstev kvůli varroáze a také chladnější začátek jara, kdy včely nelétaly. Řepka jim ale později nabídla dostatek nektaru.

Včera 02:04

Obyvatelé Smrkovic u Písku odmítají rozšíření skládky. Městská společnost musela projekt pozastavit

170 obyvatel Smrkovic u Písku nesouhlasí s rozšířením části nedaleké skládky Vydlaby, kterou provozuje městská společnost Odpady Písek. Lidé se obávají, že se jim kvůli navýšení kapacity recyklační plochy ke zpracování stavebních a dřevěných odpadů sníží kvalita bydlení. Napsali proto připomínky k dokumentaci EIA, a tím proces pozastavili.

Před dvěma dny 02:45

Nejvíc dětí chce hrát na klavír a kytaru. Třeboňská ZUŠ vybírá žáky při talentových zkouškách

Mladí umělci často začínají svou cestu na základní umělecké škole. Děti, které chtějí nějaký obor navštěvovat, musí projít talentovými zkouškami. Zájemci o hru na hudební nástroj u přijímaček zpívají, budoucí výtvarníci zase přicházejí s deskami plnými obrázků. Na třeboňskou základní uměleckou školu míří i uchazeči o taneční nebo dramatický obor.

Před dvěma dny 02:02

Tisíce lidí opět poběží ulicemi Českých Budějovic. Půlmaraton je už tradiční sportovní akcí

Mattoni 1/2Maraton České Budějovice bude jednou z nejvýraznějších víkendových sportovních akcí na jihu Čech. Běžci vyrazí na trať dlouhou 21,0975 kilometru v sobotu 3. června v 19 hodin z náměstí Přemysla Otakara II. Zakladatel závodu a prezident organizačního výboru Carlo Capalbo považuje České Budějovice za tradičního člena běžecké rodiny.

Před dvěma dny 02:48

Komunitní dům pro seniory nahradil chátrající statek v Dražicích na Táborsku. Už má první nájemníky

Nový komunitní dům pro seniory začal fungovat v Dražicích na Táborsku. Za 50 milionů korun vyrostl na místě chátrajícího statku, který odkoupila obec. V přízemní bezbariérové budově vystavěné na půdorysu písmene U je celkem patnáct bytů, ve kterých se už zabydlují nájemníci.

Před třemi dny 03:28

Českobudějovický magistrát ukončí smlouvu s firmou, která připravuje nový územní plán města

Územní plán Českých Budějovic nebude dál vypracovávat Institut regionálních informací. Magistrát s touto brněnskou firmou ukončí smlouvu. Jednomyslně o tom rozhodli zastupitelé na svém posledním zasedání. Skončila tak několik let trvající spolupráce plná neshod a komplikací.

Před třemi dny 02:16

Dvě čápice sdílejí v Chýnově jedno hnízdo. Sledujte stejnopohlavní ptačí pár s mláďaty na webkameře

Stejnopohlavnímu páru dvou čápic bílých se v Chýnově na Táborsku vyklubala první mláďata. V hnízdě samice snesly rekordních osm vajec. V jejich zahřívání se poctivě střídají.

Před třemi dny 02:59

Dům na slavonickém náměstí získá zpět historickou podobu díky záběrům z filmu Valerie a týden divů

Jednobarevná bílá fasáda po kouscích mizí z hotelu Pivoňka ve Slavonicích. Brzy ji nahradí nová. Po původní podobě domu na náměstí pátrali restaurátoři v historii okolních staveb i v moderních filmových archivech.

Před čtyřmi dny 02:39

Díky pamětnici našel hrob dvanácti lidí. Za svůj výzkum a jeho přiblížení lidem má Zlatého mamuta

Na začátku všeho byla vzpomínka pamětnice z Novobystřicka na to, že u křížku mezi kaštany je pohřbeno několik lidí. Archeolog Tomáš Pancíř se svým týmem je začal hledat a skutečně na poli u vesnice Blato objevil hrob dvanácti civilistů. Za svou práci dostal cenu nazvanou Zlatý mamut, vědci vyzdvihli způsob, jakým seznámil veřejnost se svým výzkumem.