Vaříme s Habadějem
26. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Treska po katalánsku. Můžete ji podávat třeba s opečenou bagetou, posypanou tymiánem nebo bazalkou

Treska se řadí mezi vůbec nejchutnější mořské ryby. Svědčí o tom i fakt, že jen v Británii se jí sní ročně kolem 136 miliónů porcí. Kulinářské možnosti této ryby objevili lidé už před mnoha staletími, neboť treska byla takříkajíc víceúčelová. Mohla se totiž uvařit nejen čerstvá. Po usušení se dala uchovat také pro období, kdy drsné klimatické podmínky lov ryb znemožnily.

22:37

Vaříme s Habadějem

Vydává: Český rozhlas

Každou sobotu dopoledne vaříme v přímém přenosu. A přejeme dobrou chuť!

Web

Před týdnem 18:13

Sýrové karbanátky. Levné a rychlé jídlo, které je navíc vynikající. Zkuste a dáte nám za pravdu

Karbanátek je druh hlavního jídla obsahující ve většině případů maso, ale také ho obsahovat nemusí. Jedná se o soudržnou směs například nasekaného a rozemletého masa, sýru s dalšími ingrediencemi, jako je rozemleté pečivo, různé druhy zeleniny (cibule, česnek, kapusta atd.) a koření.

Před 2 týdny 21:45

Vepřová játra ve vinné omáčce. Jídlo neopakovatelné chuti oceníte vždy, když se vám ocitne na talíři

Ať už použijete k vaření vepřová, telecí či drůbeží játra, vždy z nich dokážete připravit skutečnou lahůdku. A všichni strávníci to ocení.

Před 3 týdny 31:20

Pečená kachní prsa se švestkovou omáčkou. Česká klasika dotažená skvělou omáčkou téměř k dokonalosti

Pokud přemýšlíte, co svým blízkým připravit a jak je příjemně překvapit harmonií chutí, máme pro vás skvělou inspiraci - kachní prsa se švestkovou omáčkou. Pokud zahraniční host požádá o tradiční českou specialitu a není-li vegetarián či dietář, většina našich kuchařů vsadí na pečenou kachnu. Zlaťoučká pečínka totiž jen málokdy zklame.

1. listopad 2023 20:05

Plněné pečené brambory! Žádná bramborová medaile, erteple či zemáky jsou v kuchyni ceněné zlatem

Bramborová medaile sice značí čtvrté místo, v kuchyni se ale brambory nedostižně drží na prvních příčkách. Zemáky, erteple či například kremple neboli brambory jsou pokrmem mnoha názvů i tváří.

25. říjen 2023 26:28

Tvarohová žemlovka s jablky aneb Zemlbába jak od babičky, prostě sladký zlatý hřeb skvělého oběda

Také ji zbožňujete? Žemlovku hezky s jablky a nadýchaným sněhem. Na žemlovku postupně a opakovaně chodili tajně všichni. S velkými lžícemi a pokud možno nenápadně.

18. říjen 2023 19:51

Pikantní omáčka z červené čočky. Drobná luštěnina nejen zasytí, ale má i mnoho možností využití

Pokud už vaše blízké nebaví čočka nakyselo, máme pro vás originální způsob, jak jim čočku připravit. Zkuste si uvařit omáčku z červené čočky, která je poměrně rychle vařená. Lze koupit také hnědou či zelenou kulatou čočku, kterou když namočíte, uvaříte poměrně rychle a navíc se nerozváří.

14. říjen 2023 30:31

Soutěž o nejlepší zvěřinový kotlíkový guláš při Dni s myslivci na Stříbrném rybníce v Hradci Králové

Tým Českého rozhlasu Hradec Králové se také zúčastnil soutěže o nejlepší zvěřinový kotlíkový guláš při Dni s myslivci na Stříbrním rybníce v Hradci Králové. S láskou jsme navařili kotel guláše! Jedinou povolenou - dopředu připravenou surovinou - byl vývar!

4. říjen 2023 18:08

Kuřecí čtvrtky na zelí. Připravte si skvělé jídlo kombinující jemné maso s nezaměnitelnou chutí zelí

S trochou nadsázky by se dalo říct, že kuře je takový novodobý králík. Poté, co se snížil počet drobných chovatelů králíků, získalo kuře v českých domácnostech podobnou pozici díky snadné úpravě, cenové dostupnosti a lahodné chuti. Kdo by neměl rád jemné, křehké a lehce stravitelné kuřecí maso?

27. září 2023 25:22

Vinná klobása na rajčatech a černém pivu. Pochoutka stočená do spirály osloví každého strávníka

Vinná klobása je český vynález? Těžká otázka. O vinné klobáse najdeme sice záznamy v kuchařkách z 19. století. Ale kdo ji konkrétně vymyslel, to z nich nevyčteme. Existují teorie o tom, že by vinná klobása mohla být českou sestrou klobásy bavorské. V každém případě je u nás velmi oblíbená.

20. září 2023 20:30

Gratinované těstoviny se špenátem, kuřecím masem a strouhaným sýrem. Nostalgie v novém kabátě

Zapečené těstoviny jsou velmi rychlé a jednoduché jídlo, při jehož přípravě není třeba se striktně držet předepsaných surovin. Navíc je zvládnou snadno připravit i úplní začátečníci v kuchyni. Ať už jde o klasické šunkafleky, zapečené těstoviny s kuřecím masem a špenátem nebo pro vegetariány těstoviny s brokolicí.