Četkast
3. září 2020

Poslechněte si podcast: Trápení latinskoamerických dívek, vikingští transmuži a legenda o srdci

Poslechněte si o trendu investování do akcií luxusního zboží, zjistěte, proč si 92letý Vietnamec už 80 let nestříhal vlasy, a zaposlouchejte se do legendy o srdci starosty belgického města Verviers. V Četkastu se také dozvíte o zmařených patnáctých narozeninách latinskoamerických dívek, japonském létajícím automobilu a o tom, jak to měli Vikingové s genderem.

13:57

Četkast

Vydává: Česká tisková kancelář

Zajímá vás historie, věda, technika nebo příběhy slavných? Můžete si je (a také mnoho jiného) poslechnout ve zpravodajském podcastu České tiskové kanceláře, který se jmenuje Četkast a který přináší přehled zajímavostí z uplynulého týdne. Jde o texty, které by vám neměly uniknout, i když třeba neplní hlavní stránky novin a webů. Jde o texty, u kterých si odpočinete.

Web

Před šesti dny 24:55

Focení na polaroid naučit nejde, můžete jen předpokládat, jak se bude chovat chemie, říká zakladatel galerie Polagraph Nosek

V roce 1948 se v americkém Bostonu začaly prodávat první instantní fotoaparáty, které dnes známe jako polaroidy. Ty si i po 75 letech drží své místo mezi začínajícími i profesionálními fotografy. Používal je například Andy Warhol. Jak polaroidy fungují? V čem spočívá jejich kouzlo? Jaké typy instantních fotoaparátů dnes na trhu najdeme? Na to odpoví spoluzakladatel galerie Polagraph Tomáš Nosek. Epizodu Četkastu připravily studentky žurnalistiky FSV UK Kristýna Dobiášová a Tereza Holíková.

Před týdnem 22:19

Od frontální výuky fyziky k interaktivním vědeckým pokusům: Vědecko-technické centrum Techmania slaví 15. narozeniny

Udržitelnost, prevence zdraví, finanční či digitální gramotnost a kritické myšlení. To jsou témata, se kterými vědecké centrum Techmania v Plzni seznamuje širokou veřejnost už 15 let. Vědecké pokusy, interaktivní workshopy a zajímavé expozice si ročně prohlédne přes 200 tisíc dětí i dospělých. O kvalitně odvedené práci Techmanie svědčí i fakt, že jejich expozice vystavují i podobná centra v zahraničí. Jak je možné, že se Techmanii daří návštěvníky lákat na mnohdy neatraktivní témata jako mohou být fyzika, chemie nebo třeba astronomie? A jak centrum pracuje například s nadprůměrně chytrými dětmi? Na to odpoví manažerka pro VIP partnery a zahraniční vztahy Kateřina Chábová z centra Techmania. Epizodu Četkastu připravila studentka žurnalistiky FSV UK Anna Pálová.

Před 3 týdny 39:35

Sociolog Sloboda: Česko je silně genderované, chybí nám intersex organizace

Narodí se dítě, u kterého nejde jednoznačně určit, zda je holčička či chlapeček. Rodiče a lékaři následně určí, co dítěti do rodného listu napíší a jakou operaci podstoupí, ale ono se za pár let může cítit úplně jinak. To jsou běžné praktiky, které však už deset let neplatí v Německu. Tam totiž, v jako první evropské zemi, začala 1. listopadu 2013 platit novela zákona, jež uznává takzvané třetí, neutrální, pohlaví. Kolika lidem zákon od té doby pomohl? A kdy se Česká republika dočká něčeho podobného? Na to odpoví sociolog genderu a sexuality Zdeněk Sloboda. Epizodu Četkastu připravily studentky žurnalistiky z FSV UK Markéta Plšková a Kateřina Ebrlová.

11. září 2023 21:38

Mediální olympiáda ověří znalosti středoškoláků o médiích

Popularizovat a zviditelnit mediální vzdělávání a naučit mladé lidi přemýšlet o informacích i dezinformacích, chtějí organizátoři první celostátní Mediální olympiády pro středoškoláky. Proč a jak první celorepubliková mediální soutěž vznikla, co jí předcházelo a jak jsou na tom současní studenti středních škol a odborných učilišť s mediálkou? Vše odhalí v rozhovoru Kamila Plisková z oddělení edukace a metodické podpory Moravskoslezské vědecké knihovny v Ostravě, která olympiádu pořádá.

3. srpen 2023 21:26

Korená: Letošní Filmovka byla nestandardní kvůli počasí i frontám, přípravy na padesátku začínají

Čím byla letošní Letní filmová škola nestandardní, jaká byla návštěvnost a co všechno se povedlo a nepovedlo na 49. ročníku festivalu, prozradila jeho ředitelka Radana Korená. Vedení Filmovky se už dnes zamýšlí nad tím, jak v příštím roce předejít dlouhým frontám před projekcemi, jak navýšit kapacitu promítacích sálů i míst k přespávání a jak důstojně oslavit půlstoletí festivalu. A prodlouží se příští rok Filmovka aspoň o jeden den?

3. srpen 2023 35:57

Pro Listování osekává Lukáš Hejlík knihu jako gyros, vlastní restauraci na Gastromapě by nechtěl

Párek s kečupem, nebo hořčicí? Svíčková z restaurace, nebo od babičky? Večer s knihou, nebo večer v kině? Otázky na tělo, ale i povídání o trendech v gastronomii a tipech na dobrou kávu vás čekají v Četkastu, který na Letní filmové škole natočily studentky FSV UK s Lukášem Hejlíkem, hercem a autorem scénických čtení Listování a projektu Gastromapa. Pokud chce někdo sledovat trendy v gastronomii, nemusí podle Hejlíka vyrážet do Londýna, Berlína a Budapešti, stačí prý zajet do Brna. I sekaná v housce se dá dělat skvěle, z MasterChefa by vypadl už při krájení cibule a mít vlastní restauraci je pro něj noční můra.

2. srpen 2023 39:31

Písničkář Dědeček na LFŠ: Jsem výborný herec, jen nemám žádné nabídky na hlavní role

Za výborného, ba senzačního herce se považuje písničkář, básník a překladatel Jiří Dědeček. Přestože se před kamerou už sem tam ukázal, zatím prý k němu nepřišla role, kde by „vydal srdce“. O svých filmových zkušenostech, překladech francouzských filmů, francouzštině a vztahu k Letní filmové škole vyprávěl v podcastu, který vznikl v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.

2. srpen 2023 27:29

Možná bych byl jako basketbalista šťastnější, říká herec Ivan Trojan

Na basketbalových kempech, kde dělá trenéra, si plní sen o tom, jaké by to asi teď bylo, kdyby kdysi nešel na herectví, ale na fakultu tělesné výchovy. Ivan Trojan prý žije dva životy – umělecký, který je nezdravý, a pak ten sportovní, kde se snaží kompenzovat výstřelky herectví. Zda Trojana herectví naplňuje a jak je to s ukončením jeho kariéry na divadle, se dozvíte v Četkastu na Filmovce, který připravili studenti na novinářském workshopu ČTK. Známý herec prozradil i to, jak se dívá na herecké začátky syna Josefa nebo co si myslí o umělé inteligenci.

31. červenec 2023 18:10

„Holčička ze známky“ po 95 letech vzpomíná na své setkání s Masarykem

V náruči prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka se Eva Neugebauerová ocitla jako tříletá. Fotografie, která vznikla v červnu 1928 během prezidentovy návštěvy Žďáru nad Sázavou, se stala jedním ze symbolů první republiky. Deset let po jejím pořízení posloužila jako předloha jedné z nejslavnějších československých známek. Jak se malá holčička dostala do náruče prezidenta, kdo snímek pořídil a jaké byly další osudy dnes 98leté Evy Neugebauerové, provdané Haňkové, která v roce 1950 emigrovala z Československa na Západ, se dozvíte ve speciálu Četkastu, který vznikl k nové fotografické výstavě ČTK Prezidentské okamžiky.

31. červenec 2023 32:59

Film o bratrech Mašínech není jejich obhajobou, říká režisér filmu Bratři

O marnosti i hrdinství, odvaze postavit se nespravedlnosti, o boji mladých kluků, kteří se dostávají do střetu s velkými dějinami – tak charakterizuje film Bratři jeho režisér Tomáš Mašín. Snímek, který vypráví příběh odbojové skupiny Josefa a Ctirada Mašínových, bude mít premiéru na podzim. Jak film vznikal, jak hledal režisér hlavní mužské i ženské postavy a kdo jsou „paťáci“ se dozvíte v Četkastu, který vznikl na Letní filmové škole v Uherském Hradišti na studentském novinářském workshopu.