20. duben 2022

Poslechněte si podcast: Trampové marně čekají na stálé muzeum. Teď jsou na měsíc v Chrasti

Je stejně starý jako republika. Tramping oficiálně vznikl v roce 1918. Jeho více než stoletou historii můžete až do 22. května blíž poznat v prostorách Městského muzea Chrast.

09:47

Máme hosty

Vydává: Český rozhlas

Od pondělí do soboty zveme do ranního vysílání zajímavé hosty.

Web

Před třemi dny 08:45

Vesnice roku umí žít. V Biskupicích narazili bečku a vyhlížejí kaléšek

Titul už jim nikdo nevezme. I když se do známé soutěže v Pardubickém kraji tentokrát přihlásilo jenom deset obcí, vítězství má svou cenu. Obec na Svitavsku si ho maximálně považuje.

Před čtyřmi dny 09:22

Poněmčení neschopné. Co zachránilo poslední pamětnici Ležáků?

Přesně před 80 lety nacisté vypálili malou osadu na Chrudimsku. Psal se 24. červen 1942. Krutou odvetu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha přežily jenom dvě malé dívky.

Před pěti dny 10:43

Provětrejte babičku, dědu i děti. Chrastecký festival pro seniory zabaví celou rodinu

Spolek Hurá na Výlet vymýšlí povyražení pro nejstarší generaci. Do jeho aktivit zapadá i třetí ročník Senior Festivalu v Zámeckém areálu v Chrasti. Začíná v sobotu 25. června v 10 hodin.

Před šesti dny 09:56

Najde se v tom každý. Známí herci vezou do Pardubic hru o manželství

Chystá se večer velkých návratů. Na Příhrádku 1. července uvidíte bývalé herce Východočeského divadla Pardubice pod režijním vedením bývalého uměleckého šéfa VČD Michaela Taranta. Představení začne v 19:30.

Před týdnem 10:45

Peníze z parkování vráží Letohrad do památek. Pyšní se krajským titulem

Na památky ve městě nedají dopustit. I proto se teď můžou letohradští honosit titulem Historické město Pardubického kraje 2021. V celostátním finále získali cenu od časopisu Moderní obec.

Před týdnem 10:05

Historička Němcová: Z dějin zůstaly střípky. Ve výsledku se mohly odehrát jinak

Asi měsíc a půl působí ve svitavském městském muzeu Monika Němcová. Nahradila zesnulého historika Radoslava Fikejze. V minulosti se podílela třeba i na přípravách pardubického Památníku Zámeček.

Před týdnem 10:35

To bude tanec. Na Jazz Dance Open dorazí i afričtí bubeníci

Show, Galavečer, dílny, výstavy. To všechno nabízí letošní nesoutěžní 18. ročník International festivalu Jazz Dance Open. Vrcholem má být nedělní program ve Východočeském divadle Pardubice. Už 19. června.

Před týdnem 09:09

Náhodou jel kolem. Hasič ve svém volnu zachraňoval děti z rybníka

František Hovad ze stanice Žamberk mimo službu pomáhal dětem, pod kterými se prolomil led. Získal za to druhé místo v celostátní anketě Hasič roku. Jinak Hasičský záchranný sbor Pardubického kraje bodoval i v kategorii Projekt roku. Uznání se dočkal internetový seriál Hýbej se s hasiči.

Před týdnem 08:44

Slet jednou za šest let je málo. Pardubice zvou sokoly z celé republiky

Tahle parta musí pořád něco dělat. Proto vznikl SokolGym. Putovní akce propojuje sport pro všechny, výkonnostní sport a kulturu. Sokolské Pardubice budou od 17. do 19. června.

Před 2 týdny 09:04

Po dvouleté pauze zpátky do centra. Univerzitní jarmark se vrací v plné síle

Věda není nuda, je to zábava. Další důkazy předloží Univerzita Pardubice ve čtvrtek 16. června od 10 do 17 hodin na Pernštýnském náměstí.