Příběhy z Vysočiny
13. duben 2023

Poslechněte si podcast: Tragický osud židovské dívky Hany Bradyové připomíná v Horáckém muzeu v Novém Městě její šátek

S neobvyklým dárkem a příběhem, který se k němu váže, se jednoho dne objevil u vrat Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě výtvarník a restaurátor Jiří Štourač. Přinesl malý šátek, který patřil židovské dívce Haně Bradyové.

02:41

Příběhy z Vysočiny

Vydává: Český rozhlas

Každý týden vám přinášíme kolekci pěti zajímavých reportáží z našeho kraje. V centru naší pozornosti jsou příběhy lidí, neotřelá místa, historie, úspěchy apod.

Web

Včera 03:04

Festival ZUŠ open zakončilo společné vystoupení dětí ve žďárském kostele na Zelené hoře

Čtrnáctidenní maraton vystoupení hudebních, tanečních i pěveckých pod názvem ZUŠ open má za sebou grandiózní závěr. Poprvé za existenci této akce, která měla původně jen zviditelnit unikátní české umělecké vzdělávání, se spojilo více škol z jednoho kraje do společného koncertu.

Před čtyřmi dny 03:14

Mlýn na Rokštějně původně zpracovával papírovinu. Sloužil i jako elektrárna

Přímo pod zříceninou hradu Rokštejna na Jihlavsku stojí starý mlýn. Je už jen hodně málo pamětníků doby, kdy ještě mlel, a i když je to neuvěřitelné, stále patří potomkům mlynáře. Uvnitř dodnes stojí staré stroje.

Před pěti dny 03:04

Cyklostezka Přibyslav Sázava láká nejen cyklisty, ale i bruslaře, nebo rodiče na bruslích s kočárky

Mezi Žďárem nad Sázavou a Přibyslaví vedla dlouhá léta dvojitá železniční trať. Ta nová byla elektrifikovaná, ale ta stará si nesla své prvenství ještě z konce 19. století. Po této staré trati ještě docela nedávno jezdily historické vlaky, než byla v novém tisíciletí přebudována na cyklostezku.

Před šesti dny 03:04

Na náměstí v Moravských Budějovicích zněl zpěv, hudba i varhany

ZUŠ open je akce, kdy žáci základních uměleckých škol na mnoha místech v celé zemi předvedou, co se naučili. Jsou to koncerty, výstavy, sborový zpěv, tanec v ulicích, muzikály, a to všechno je přístupné na veřejných místech každému.

Před týdnem 03:02

Vyvzdušnění, oklepávačka, šití. V Jihlavě zaučí do knihařského řemesla každého

Jak vznikla knihařská dílna Buk v Jihlavě, to by prý vydalo na román, říká grafička a knihařka Marie Musilová.

Před týdnem 03:11

Pokladnice ledečského hradu byla stovky let neprodyšně zazděná. Teď vydala své tajemství

I když by se zdálo, že jsou známé hrady prozkoumané skrz na skrz, není tomu tak. Pořád je tam možné objevovat něco nového, respektive starého. Stalo se to i na hradě v Ledči nad Sázavou, kde čirou náhodou narazili na stovky let zazděnou místnost.

Před týdnem 03:05

V jemnickém bezobalovém Opobchodě se dá nakoupit a v Posečkávárně vychutnat pomalá káva

Do obchodů, které prodávají zboží bez obalů, si na ně buď doneseme vlastní nádobu, nebo nám je nasypou či odlijí do ekologických obalů. Ve městech vidíme takové obchody čím dál častěji.

Před týdnem 02:56

V koncertním sále jihlavské základní umělecké školy stojí vzácný klavír

Žáci jihlavské základní umělecké školy mají možnost hrát na koncertní křídlo světoznámé značky Steinway. Klavír za necelých 5 milionů korun vybrali renomovaní umělci spolu s učiteli školy loni na podzim v Hamburku z devíti nástrojů.

Před týdnem 03:06

Čerstvé i sušené. Jedlými květy si ozdobíme talíř po celý rok

Jedlé květy jsou móda. V posledních letech se mění přístup lidí k jídlu, a tak se v restauracích i na rautech či v pohoštěních objevují chody ozdobené čerstvými květy.

Před 2 týdny 02:50

V psím útulku v Pístově u Jihlavy čeká na nového pána kříženec Chuck. Je to pohodový pes

Zatímco v době covidové pandemie byla po psech sháňka a lidé často hledali i v útulcích, teď je situace opačná. Psi vyrostli a lidé se jich zbavují. To je zřejmě také případ ročního křížence Chucka, který na nového pána čeká v Pístově u Jihlavy.