- Podcasty
- Toulky po Brdech

Poslechněte si podcast: Vacíkov a Roželov. Krásné zámečky uprostřed brdských hvozdů
Brdské lesy nenabízejí jen krásnou přírodu, můžete tady také narazit na několik zajímavých staveb. Krom známého loveckého zámečku Tři trubky zde najdete třeba Vacíkov či nedaleký Roželov.
Toulky po Brdech
Brdy, to byla po dlouhou dobu zapovězená krajina. V době, kdy sloužila jako vojenský prostor, se do jejích končin podíval opravdu málokdo. V roce 2016 se Brdy staly Chráněnou krajinnou oblastí a otevřely se tak turistům a široké veřejnosti. S tím přicházejí obrovské možnosti, ale také zodpovědnost. Ten, kdo se chce k přírodě chovat uctivě a nenarušovat její ráz, toho Fabián, brdský lesní duch, přivítá jistě s otevřenou náručí.
Místo plné zázraků, to je Svatá Dobrotivá
Klášter Svatá Dobrotivá se nachází v obci Zaječov nedaleko města Hořovice na okraji Chráněné krajinné oblasti Brdy. Místo je opředeno legendami a zázraky, některé z nich by se tu dle místních měly dít dodnes.
Vítejte na Třemšíně, nejvyšším bodě jižních Brd
Vrch Třemšín je se svými 827 m n. m. nejvyšším bodem jižních Brd. Vznik jeho názvu je stejně, jako vrch samotný, podle pracovníka Podbrdského muzea opředen tajemstvím.
Olymp Brd, tedy Plešivec: místo pro ďábla, čarodějnice či Hadí královnu
Vrch Plešivec nedaleko městyse Jince, který najdeme v brdském údolí řeky Litavky, je pozoruhodným místem. Mnoho turistů se sem vydává jak kvůli nezaměnitelným výhledům, tak také pro mystičnost vrchu.
Pešík si uřízl nohu, aby zachránil svého pána
Na náměstí Otty z Losu v Komárově nedaleko Hořovic stojí v současné době budova, kde najdeme muzeum umělecké litiny a také poštu, kam si lidé dnes a denně chodí vyzvedávat a posílat nejrůznější zásilky. Možná ale ne všichni vědí, co se tady v minulosti nacházelo a jak moc je tato stavba spjata s dějinami Komárova.
Než si obyvatelé Padrtě postavili školu, chodily děti do školy jen ve středu
Zaniklá obec Padrť dala kdysi název v současnosti turisticky velmi oblíbeným Padrťským rybníkům. Dnes už bychom tady ale její pozůstatky hledali jen stěží.
Zde stávala Jinecká baština neboli Zámeček
Po někdejší hájovně, někdy též označované jako Zámeček, zůstaly dnes už jen pozůstatky v podobě základů. Přesto však místo zvané Jinecká baština slouží i v současnosti jako poměrně dobrý orientační bod.
Honosná přestavba zámku přivedla mirošovské panství na buben
Zámek v Mirošově není prvním panským sídlem v této oblasti. Jeho předchůdcem byla tvrz rytířského rodu Ronšperků nedaleko zámku, z níž se však do dnešních dnů dochoval jen pahorek s příkopem a valem, kde najdeme také kapličku a památnou lípu. Mirošovský zámek, respektive jeho základy v podobě renesanční tvrze, vznikl později, a to kolem roku 1588.
Nebohá Lída: Tak dlouho se o ni přetahovali, až ji roztrhli v půli
V Brdech najdeme mnoho míst se zajímavým příběhem. Za jedno z nich můžeme jistě označit studánku a kříž, kde se říká U Panny Lídy, případně U Paní Lídy.
Pec Barbora je památkou celoevropského významu
Městys Jince v údolí řeky Litavky nenabízí jen dobré výchozí místo pro výstup na Olymp Brd, tedy na vrch Plešivec, ale nachází se zde také unikátní technická památka celoevropského významu. Řeč je o jedné z posledních dřevouhelných pecí v Čechách.
Tajemní fextové i pracovní tábor. To byla brdská obec Kolvín
Jednou z nejstarších obcí, která se nacházela v centrální části středních Brd byla obec Kolvín. Rozkládala se v nadmořské výšce více jak 650 m nedaleko Padrťských rybníků a hory Palcíř. K místu se váže celá řada zajímavých pověstí.