Vizitka
1. září 2022

Poslechněte si podcast: Tomki Němec: Můj odpor k režimu má zárodek v dětství. Fotkou jsem se chtěl vůči systému vymezit

Dokumentární fotograf Tomki Němec dlouhodobě zachycuje lidskoprávní tematiku, lidi a život na ulicích či v dětských domovech, ostatně i proto se během pandemie covidu spojil s režisérem Viktorem Taušem a jeho představením Amerikánka. Fotil Václava Havla, ale také trampy, mezi které se sám počítá. „Teď už mám na tramping málo času, ale zvažuju, že si koupím nový, pořádně teplý spacák, abych mohl venku přespávat v zimě,“ řekl také ve Vizitce, kam jej pozval Ondřej Cihlář.

50:03

Vizitka

Vydává: Český rozhlas

Seznamte se s lidmi, kteří žijí (s) kulturou.

Web

Dnes 45:23

Šéf Signalu Pošta: V USA nás učili stabilizovat kulturní projekt. Na válku a covid se připravit nedá

„Miluju umění a nové technologie a díky videomappingu na pražský orloj v roce 2010 jsem se o tuto oblast začal víc zajímat,“ říká zakladatel festivalu digitální kultury Signal Martin Pošta. „Umělci, kteří v tomto oboru tvoří, jsou inspirativní, přemýšliví, musí se učit pracovat v různých programech a hledat cesty, jak naplnit svou vizi.“

Včera 46:38

Pavel Černoch: Improvizaci nemám v umění rád. Když jsem perfektně připravený, nezaskočí mě ani tréma

Říká o sobě, že je ambiciózní, a i proto se rozhodl pro dvě kariéry. Tvář a hlas tenoristy Pavla Černocha je možné pravidelně vidět a slyšet na nejprestižnějších operních scénách po celém světě, organizační schopnosti zase vkládá do vedení marketingové firmy. Miluje hudbu Antonína Dvořáka, ale v současné době se ho nejvíc dotýká německý repertoár, do kterého prý musel dozrát. Pár dní před pražským recitálem pozvala Pavla Černocha do Vizitky Markéta Kaňková.

Před týdnem 35:04

Robert Mikluš: Role v Dukle 61 mě sblížila s tátou. Třicet let pracoval jako horník

Ve filmu Zátopek si Radek Mikluš zahrál komunistu Dostála, v rozhlasové hře Dilema Emila si roli prohodil s Václavem Neužilem a ztvárnil samotného slavného běžce. S Ondřejem Cihlářem ve Vizitce mluvil nejen o natáčení vltavské rozhlasovky, ale také o náklonnosti k Shakespearovi, konzervativním divadelním publiku a natáčení minisérie Dukla 61. Do scénáře tehdy drobně zasahoval i Miklušův otec, který v OKD razil hlavní šachty.

Před týdnem 49:26

Badatelka Karla Hartl: Vítězslava Kaprálová je mojí životní obsesí

„Vítězslavu Kaprálovou bych zařadila nejen do české moderny, ale přímo do české avantgardy. Svou dobu předběhla v řadě hudebních ohledů. Melodie uměla nádherně podtrhnout neotřelými harmoniemi, její hudbu mohu poslouchat i po pětadvaceti letech zas a znova,“ říká o v Brně narozené umělkyni Karla Hartl, zakladatelka torontské The Kapralova Society. Odkaz umělkyně i mýty s ní spojené probrala ve Vizitce s Renátou Spisarovou.

Před 2 týdny 48:02

Petr Tyc: Studenti konzervatoře Duncan centre jsou osobnosti, zapracovat ale musíme na odvaze

„Mám rád skvělý, čistý tanec. Ze scény se sice vytrácí, ale já to naprosto chápu. Je správné, že v současnosti se tanec propojuje s výtvarným uměním nebo divadlem,” říká ředitel konzervatoře Duncan centre Petr Tyc. Jaká byla jeho cesta do vedení školy, která má kořeny vycházející z jiných principů než je dril, disciplína a dokonalé provedení? I o tom mluvil ve Vizitce s Kristýnou Frankovou.

Před 2 týdny 49:10

Michal Škoda: Nejsilnější momenty mi přinášejí místa spojená s architekturou

„Poslední tři roky mám v ateliéru zase hlínu. Několikrát jsem se ten materiál pokoušel použít, ale nefunguje mi to,“ říká výtvarník, kurátor a muž celoživotně spjatý s jižními Čechy Michal Škoda. Keramiku vystudoval na střední škole, od poloviny 90. let ale pod vlivem architektury a prostoru pracuje převážně se dřevem, deskami a papírem. Jeho objekty a kresby je možné aktuálně vidět na výstavách v Praze a Hluboké nad Vltavou. Do Vizitky jej pozvala Hana Slívová.

Před 2 týdny 49:57

Hyperrealista Adam Kašpar: Mojí prací je poznávání krajiny, obrazy jsou jen obal

Do lesa chodil meditovat, ale došlo mu, že je škoda před přírodou zavírat oči. Absolvent AVU Adam Kašpar přírodu studuje, žije a realisticky maluje – ať už na plátno, anebo do deníkových knih. V minulosti se naučil runové písmo, kterým deníkové zápisy šifroval. O svém vztahu k Bohu, k městu i krajině mluvil ve Vizitce, kam ho pozval Aleš Spurný.

Před 2 týdny 46:20

Jan Vondráček: Kdyby se major Alexejev kál, popřel by celý svůj život

Už od dětství měl Jan Vondráček rád Jiřího Suchého. K přijímačkám na konzervatoř přišel s jeho monologem, který ale také odříkal jeho hlasem. Tato parodie u komise neprošla, divadlo tak Vondráček začal studovat až o několik let později na DAMU. Vojnu, ale i rodinné prostředí, hlasové a herecké dovednosti a také vztah k roli majora Alexejeva, za kterou je letos nominován na Thálii, reflektoval ve Vizitce s Ondřejem Cihlářem.

Před 2 týdny 48:55

Saša Střelcová: Hudební vzdělávání dokáže pohnout s problémy společnosti

Plantlovers: Neviditelná botanika městského prostředí. Tak se jmenuje kniha, kterou své sedmileté bádání v oblasti rostlin a jejich vztahu k člověku a městskému prostoru završilo duo Alexandra Střelcové – Julien Antih alias Haenke.

Před 3 týdny 48:40

David Klimeš: Nejhorších scénářů se můžeme vyvarovat, jen když je známe

„Skládám vedle sebe střípky a ukazuji, jak spolu věci souvisí. Můj úkol je jednou za dva tři dny nabídnout souhrn dění v politice a říct, co by se z toho mohlo vyklubat,“ říká David Klimeš o své pozici komentátora ekonomicko-politického dění. V čem je mu blízká osobnost prezidenta Masaryka a jaké dovednosti by měl mít nový prezident či prezidentka? Proč je pro redakce důležité mít silné editory a jak dnes média vnímají jeho studenti? Mluvil o tom s Markétou Kaňkovou.