Jak to vidí...
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: Tomáš Zima: Inflaci má regulovat vláda, ne vysoké školy. Akademici často odcházejí učit jinam

Univerzita Karlova na Velký pátek oslaví 675 let od svého založení. Jak se do připomínek tohoto jubilea promítnou například nedávné protesty proti nízkým platům akademiků v humanitních oborech? S jakými dalšími problémy se univerzita potýká? Hostem Zity Senkové je bývalý rektor Tomáš Zima, který v audiozáznamu ještě okomentuje svou nedávnou prezidentskou kandidaturu, vysoké ceny energií, stav tuzemského zdravotnictví a výpadky léků.

24:29

Jak to vidí...

Vydává: Český rozhlas

Aktuální názory a komentáře nezávislých osobností na dění kolem nás.

Web

Dnes 25:49

Biskup Václav Malý: Sledujeme zlom ve vztazích se sudetskými Němci. U nás stále vládly předsudky

„Generace, která ještě zažila odsun sudetských Němců, už pomalu odchází. Přicházejí mladší,“ komentuje světící biskup pražský Václav Malý omluvu sudetských Němců za podíl na vzestupu nacismu, která zazněla na sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení v Řezně. Jaké jsou současné česko-německé vztahy? Poslechněte si v pořadu Jak to vidí… Moderuje Zita Senková.

Včera 22:48

Ekonom Kovanda: Všichni pracujeme, ale ekonomika neroste! Jak vymazat vrásku na čele ekonomů?

Podle ekonomů jsme pořád jednou nohou v technické recesi. Důvodem je snížená spotřeba domácností. Ekonomika stagnuje a nevyvíjí se tak, jak se očekávalo. I navzdory tomu, že český trh práce je přehřátý. Jak situaci řešit? Pomohla by změna struktury české ekonomiky? A je to vůbec realizovatelné? Ekonom Lukáš Kovanda v audiozáznamu ještě probere boj centrální banky a vlády s inflací a vysvětlí americký zákon o platební neschopnosti.

Před dvěma dny 27:46

Tomáš Laně, turkolog, bývalý velvyslanec ČR v Turecku

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc. Repríza.

Před dvěma dny 26:58

Turkolog Laně: Represe, vnucený islamismus, klacky pod nohy. Co vyváží Erdoğanovu všemocnost?

Post hlavy státu bude v Turecku dalších pět let zastávat Recep Tayyip Erdoğan. Co znamená jeho vítězství v prezidentských volbách? Bude mít důvod měnit svoji dosavadní politiku? Turkolog Tomáš Laně v audiozáznamu ještě přiblíží, jaké má Ankara vztahy s Moskvou, Washingtonem a Bruselem, a vysvětlí, zda bude Turecko i nadále blokovat vstup Švédska do Severoatlantické aliance.

Před třemi dny 26:08

Denisa Hejlová, garantka oboru strategická komunikace Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Před třemi dny 25:53

Expertka Hejlová: Influencer marketing? Ubránit se mu je velmi těžké. Regulace státu pokulhává

Reklama je konstanta lidského věku. Vyhnout se jí je dnes téměř nemožné. I proto, že stále více firem využívá k sebeprezentaci nebo k propagaci svých výrobků služeb influencerů na sociálních sítích. Jakou budoucnost má tento způsob reklamy? Jsou dnešní digitální tvůrci féroví? Expertka na strategickou komunikaci Denisa Hejlová v audiozáznamu ještě vysvětlí změny ve vizuální identitě některých firem a přiblíží, jak vypadala reklama dřív.

Před čtyřmi dny 25:14

politoložka Vladimíra Dvořáková

Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková. Repríza.

Před čtyřmi dny 24:34

Politoložka: Přijímačky na SŠ? Rozhořčení je namístě. Stát selhal. Z dětí dělá pokusné králíky

Na střední školy se letos hlásily početné populační ročníky. Míst je ale málo. Někteří rodiče stále hledají školu pro své děti. Proč k takové situaci došlo, když už před 15 lety bylo zřejmé, že tyto děti budou letos opouštět devátou třídu? Jak problém řešit? Politoložka Vladimíra Dvořáková v audiozáznamu ještě pohovoří o složité situaci kolem jmenování ústavních soudců a vysvětlí i to, co se aktuálně děje kolem ministryně obrany Jany Černochové.

Před pěti dny 27:11

Jsou v "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Odpoví ředitelka Turistického regionu Jizerské hory

Čím si Jizerskohorské bučiny zasloužily zápis do seznamu Světového dědictví Unesco? Proč by turisté měli chodit v Jizerských horách jen po značených cestách? Změnil podle Denisy Merenusové covid chování turistů? Jsou v mezinárodní "rezervaci tmy" návštěvníci vítáni? Jak Jizerským horám pomáhá káva? Může existovat rivalita mezi Libercem a Jabloncem, když obě města spojuje tramvaj?

Před týdnem 24:55

Švihlíková: Obraty o 180 stupňů a chybějící analýzy. Takhle se nespravuje ani králíkárna, natož stát

Vláda Petra Fialy představila balíček úsporných opatření, kterými chce zpomalit růst schodku státních financí. S vlastním návrhem však přišla i Českomoravská konfederace odborových svazů. Která z opatření jsou opodstatněná a realistická? Jaké by mělo být tempo snižování schodku? A kde je vlastně prapůvod celého problému? Ekonomka Ilona Švihlíkoví v audiozáznamu ještě přiblíží, jak se reformy projeví v našich peněženkách, a vysvětlí, jak silné a atraktivní je uskupení BRICS.