Epizoda 717. leden 2022

Poslechněte si podcast: Tomáš Spurný (Moneta): Hypoteční útěky nás stály přes půl miliardy

Sledujte nový pořad Agenda, který vychází každý všední den na Seznam Zprávách. Dnes o úrokových sazbách a hypotékách se šéfem banky Moneta Tomášem Spurným. O kolik letos spadne hypoteční trh? A přijde další vlna refinancování?

14:56

Agenda

Vydává: Seznam Zprávy

Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Rozhovory s top lídry, zakladateli firem a špičkami českého byznysu. Každý všední den na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Web

Epizoda 119Před dvěma dny 12:03

Petr Dvořák (Vodafone): Svět se zmenšil. Pro Čechy končí na hranicích Evropy

Mobilní operátor Vodafone hledá podle svého šéfa Petra Dvořáka prostor pro úspory uvnitř firmy. Ale upozorňuje, že pokud ceny, hlavně energií, zůstanou tak vysoké, promítne se to do toho, jak firma „formuje ceny“.

Epizoda 118Před čtyřmi dny 17:33

Olin Novák (Rohlík.cz): Hlavní zbraň proti inflaci. Vylepšíme sklady a nasadíme v nich roboty

Češi loni utratili za potraviny u on-line prodejce Rohlik.cz 11 miliard korun. Firma teď získala od investorů další miliardy korun a má velké plány – zahraniční expanzi i velké inovace v Česku.

Epizoda 117Před pěti dny 16:26

Michal Kulig (dodavatel energií Yello): Nový tarif nutí lidi energie šetřit. Je to v pořádku

Úsporný tarif pomůže lidem překonat „šok“ z rychlého růstu energií. Celé zdražení však kompenzovat nemůže, říká šéf dodavatele Yello Energy Michal Kulig.

Epizoda 116Před šesti dny 10:46

Miroslav Kratochvíl (cementárna Lafarge): Nestíháme vyrábět. Odstávka a vyšší zájem nás připravily o zásoby

Cement je klíčovou surovinou stavebnictví. Po pitné vodě jde o nejvíce spotřebovávanou komoditu na světě. „Všichni jedou na sto procent, i přes vyšší ceny poptávka výrazně převyšuje nabídku,“ říká v Agendě šéf jedné z cementáren.

Epizoda 115Před týdnem 12:25

Petr Kymlička (Moore Czech Republic): Míříme do recese, začne na podzim a potrvá rok

Propad odvětví prodejů a nákupů firem nekončí, ale bude dál pokračovat. I díky zvyšování úrokových sazeb ČNB, říká partner poradenské Moore Czech Republic Petr Kymlička.

Epizoda 114Před týdnem 17:08

Jan Polívka (CCS): Benzin a nafta budou i po válce stát kolem 40 korun za litr

Ceny benzínu a nafty jsou podle šéfa CCS Jana Polívky blízko vrcholu. Návrat k předválečným cenám ale neočekává ani po ukončení konfliktu na Ukrajině. Ohledně dopravy vidí do budoucna velkou příležitost v elektromobilitě.

Epizoda 113Před týdnem 14:11

Tomáš Balík (Samsung): Kvůli Číně chybí součástka za pár haléřů, nové mobily jsou v ohrožení

Průměrná doba obměny telefony se v kontextu současného dění prodloužila o měsíc a půl. Na samotných přístrojích však Češi nešetří. Ročně se tak v Česku utratí 27 miliard korun jen za telefony a tato suma roste.

Epizoda 112Před týdnem 14:52

Michal Pernica (Lesy Colloredo Man): Ceny dřeva jsou nejvyšší za 20 let. Lidé od jara shání zásoby na zimu

Ceny dřeva nebyly mnoho let výš než teď, hodnotí Michal Pernica, šéf Lesů Colloredo Mansfeld. V boji s kůrovcem je ale Česko stále nejhorší ze zemí střední Evropy.

Epizoda 111Před týdnem 11:41

Ondřej Vlček (Avast): Dělat dobro za 1,5 miliardy není nic výjimečného

S manželkou Katarínou dali 1,5 miliardy do nadace podporující těžce nemocné děti. Teď šéf Avastu dalšími miliony podpoří české veslování. Nejprestižnější prostor pro logo hlavního sponzora ale získá nadace Dobrý anděl.

Epizoda 110Před 2 týdny 17:23

Jaroslav Pešta (Private Prague Guide): Turistům z Německa zatím zdražení nevadí. To budou řešit spíš Slováci

Do Česka teď jezdí nejčastěji turisté z Německa, a ti zdražování služeb tolik neřeší. „Z hlediska objednávek jsme ale stále na polovině předcovidových čísel,“ říká Jaroslav Pešta, majitel agentury na průvodcovské služby.