Ponte reports
22. září 2021

Poslechněte si podcast: Tomáš Smrž - D. O. Zálesák Most: Učíme děti samostatnosti

Dětská organizace Zálesák Most v loňském roce oslavila 30 let svého působení na Mostecku. V jejích začátcích měli členové odznaky, kroje, přezdívky a pohybovali se především v přírodě. Za 30 let se toho hodně změnilo. Co především? Co je v dnešní době hlavní náplní práce organizace Zálesák? Je Zálesák ryze česká záležitost a co D. O. Zálesák Most dělá pro veřejnost? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru.

20:17

Ponte reports

Vydává: Ponte Records

V pořadu Ponte reports uslyšíte zajímavé rozhovory s ještě zajímavějšími lidmi nejen z Mostecka.

Web

Před dvěma dny 25:23

Andrea Straková – choreografka, herečka: Jsem ráda, když i akty pomáhají dobrým věcem

Andrea Straková je choreografka, herečka, moderátorka, modelka a propagátorka zcela nové balneo procedury. Vytvořila choreografie například k muzikálu Freddie nebo 50 odstínů! Obě představení uvedlo v premiéře Divadlo Radka Brzobohatého. Připravuje ale choreografie i pro činohru. Jako svou modelku si ji vybrala Sára Saudková, asi nejznámější je snímek dlaní (Sáry Saudkové), které drží pevně roztomilé pozadí Andrey Straková. Zajímá vás, co Sára Saudková řekla své modelce hned poté, co snímek pořídily? A jak vznikla a vypadá nová balneo procedura, která slaví úspěchy ve všech významných lázeňských domech? To vše se dozvíte v dnešním Ponte Reports.

Před čtyřmi dny 25:10

Petr Holodňák – archeolog: Za žatecký poklad se dalo koupit 27 tisíc slepic

86 let trvalo, než se Žatecký poklad – nejtěžší a nejbohatší, jaký kdo uložil před rokem 1050 do země – ve svém celku ukázal veřejnosti. Od poloviny ledna si ho můžete prohlédnout v žateckém Regionálním muzeu. Jaká šťastná náhoda vedla k jeho nálezu? Co víme o jeho původním majiteli? Co všechno se za něj tehdy dalo koupit? A proč se vlastně tak dlouho skrýval v depozitářích? V Ponte Reports na tyto otázky odpovídal archeolog a kurátor žateckého muzea Petr Holodňák.

Před šesti dny 16:20

Lenka Bradáčová – vrchní státní zástupkyně: Státní zástupce žije v dobrovolné osamělosti

Lenka Bradáčová odstartovala svou kariéru v Ústeckém kraji. Postupně se dostala až k odkrývání nejzávažnější trestné činnosti a to i v nejvyšších patrech české politiky. Co jí nejvíce štve? Z čeho má naopak radost? Kterých trestných činů v současnosti nejvíce přibývá? Co je dezinformace a co „jen“ jiný názor? Jaké filmy nebo seriály nejrealističtěji popisují práci státního zástupce? Nejen to se dozvíte dnešním Ponte Reports.

Před týdnem 29:46

Jan Křemen – spisovatel, scenárista: Vím přesně, kde leží Hráškovice

V Český rozhlas Sever již několik let můžete slyšet oblíbenou rozhlasovou hru Hráškovice, to je fiktivní vesnička někde na severu Čech. Ale nejen o Hráškovicích bude řeč. Zastavíme se u první knížky Honzy Křemena Ajem šoking New York, projedeme se na motorce s Kubáncem a řekneme si, jak je složité dát dohromady scénář pro film. Na konci rozhovoru nás čeká docela zajímavá výzva, jak zpříjemnit život osamělým seniorům. Jak píše? Co píše? Čím píše? To vše v dnešním díle Ponte Reports.

Před týdnem 23:14

Petr Stolař – Divadlo V Pytli: Brzy oslavíme 30 let

Divadlo v Pytli je fenoménem nejen na území Ústeckého kraje. Zanedlouho oslaví soubor z Hrobu třicet let své existence. Jaké to je, vymyslet a hrát osm představení na klíč každý měsíc? Jak dlouho trvá principálovi a mozku celého divadla, Petrovi Stolařovi, vymyslet nové představení.? Na co myslel, když zvedal nad hlavu jednu z nejkrásnějších miss Česka Lucii Královou Šlégrovou? A umí Petr vůbec odpočívat? Když nemluví, prý pracuje nejvíc! Více v dnešním díle Ponte Reports.

Před týdnem 15:46

Antonín Kadlec – památkář a historik: Středověk byl barevný

Představivost lidí ve středověku byla větší než ta naše, tvrdí Antonín Kadlec z Národního památkového ústavu v Ústí nad Labem, jehož nadšení pro toto historické období je nakažlivé. Ale chtěl by v něm žít? Dokážeme nahlédnout do myšlení lidí ve středověku? Jak přesvědčit studenty, aby pro ně středověk přestal být temným obdobím? V rozhovoru v Ponte Reports přijde řeč i na záchranu památek v pohraničí a na středověké potápění.

Před 2 týdny 22:59

Lucie Kursová – archeoložka Regionálního muzea v Teplicích: A poklad už jste našli?

Ptají se prý často náhodní kolemjdoucí u archeologických vykopávek. Jak ale vypadá opravdový poklad pro archeology? A proč se jim tak dobře hledá na smetištích? V Ponte Reports jsme si o tom povídali s vedoucí archeologického oddělení Regionálního muzea v Teplicích Lucií Kursovou. Dozvíte se například, jak se pracuje s pravěkým srpem, co je to architektura modernity a že dokopná není žádný večírek. Jako bonus přidáme recept na zaručeně pevné pravěké lepidlo a pozvánku na výstavu v teplickém zámku.

Před 2 týdny 20:20

Eliška Lüftnerová – zpěvačka, koželiška: Šansony poslouchám již od dětství

Je to deset let, kdy se objevila v soutěži Československo má talent. Všechny překvapila nádherným hlasem a provedením písně Edith Piaf. Od té doby se hodně změnilo, ale šansonu zůstala věrná. Na konci minulého roku měl premiéru nový projekt ŠANSONÁRIUM - Miloň Čepelka. Během tohoto koncertu uslyšíte zhudebněné básně cimrmanologa Miloně Čepelky. Společně s Eliškou vystupuje i klavírista Patrik Ulrich. A to není vše. Eliška je i Koželiška. Vyrábí nádherné věci z kůže. Kdo nosí její popruhy na kytaru? Jak je náročná výroba z kůže? A jak se jmenuje její pejsek, který s námi byl přítomen rozhovoru, to se dozvíte v rozhovoru s Eliškou Lüftnerovou v Ponte Reports.

Před 2 týdny 23:49

Tomáš Ondrášek – promotér kulturních akcí: Světoví muzikanti k nám jezdí za večeři

Miluje knihy, hudbu, obrazy a v neposlední řadě fotografii. V kulturním světě se pohybuje drahno let a mj. do Mostu přivedl celou řadu skvělých zahraničních muzikantů. Dokonce chyběl jen kousek k tomu, aby díky němu v Mostě vystoupil Springsteen. Naposledy dal impuls k uspořádání výstavy v Městském divadle v Mostě s názvem „Heinrich Loos – Starý Most obrazem i písmem“. Výstava představuje jedinečné naivní obrázky domů a uliček měšťanského města Mostu v 19. století před začátkem masivní těžby uhlí a potrvá do 28. února. Více se dozvíte v dnešním Ponte Reports.

Před 3 týdny 28:38

Šimon Pečenka – herec, zpěvák, scénárista: ÓOOO, sole, miooooo

Ano, v dnešním rozhovoru si i zazpíváme. Vystudoval operu, ale nikdy se operou neživil. Dnes má velmi úspěšné divadlo pro děti. Hrají pohádky, nahrál CD Luční hity a pro děti chystá spoustu dalších akcí. A nejen to. Psal scénáře a hrál v seriálu Soudkyně Barbara a také má na svém kontě další televizní projekt Na špacíru. Jezdí také s pořady pro seniory a s talkshow se známými osobnostmi. Co chystá s Jiřím Krampolem? Jaká je Uršula Kluková? O čem je knížka, kterou vydal? To se dozvíte v rozhovoru se Šimonem Pečenkou v Ponte reports.