Dopolední Region
Před 3 týdny

Poslechněte si podcast: Tomáš Jelen rozšířil rodinnou farmu v místech, kde hospodařili jeho předkové

Rybník U Jelena je v okolí Slaného pojem. Patří totiž rodině Jelenových, která v okolí obce Žižice rozšířila původní rodinné polnosti. Podnikání na 100 ha polí i v chovu drůbeže je pracné a Jelenovi si musí práci dobře rozdělit. Období svatomartinských hus ale patří k nejnáročnějším.

03:23

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Včera 03:23

Oldřich Čech pokračuje v tradici nejlepších králických betlémářů. Figurky vyřezává i na Štědrý den

Betlémy Oldřicha Čecha bývají k vidění na mnoha místech Středočeského kraje. I když se narodil ve Slaném, záhy se s rodiči přestěhoval do Králík ve východních Čechách. Právě tam ho do tajů řezbářské tvorby zasvětil nestor králických řezbářů Josef Schwarzer. Dnes má vlastní dílnu v Dřínově nedaleko Slaného a jeho králické betlémy najdete v muzeu ve Slaném i v Kladně.

Před dvěma dny 02:52

Česko má po 44 letech nového astronauta Aleše Svobodu

Zatím jediným Čechem, který se do vesmíru podíval, byl v roce 1978 kosmonaut Vladimír Remek. Teď je cestě ke hvězdám nejblíž Aleš Svoboda, pilot stíhačky ze základny taktického letectva v Čáslavi. Z více naž 22 tisíc uchazečů si Evropská kosmická agentura ESA vybrala jeho a dalších 16 lidí. Natáčela s ním Iveta Vávrová.

Před čtyřmi dny 03:25

Paní Irena Zubíková pracovala ve školství. V důchodovém věku se přesunula na opačnou stranu katedry

Mladoboleslavská univerzita 3. věku a volného času seniorů existuje od roku 2003 a téměř od začátku do jejích lavic usedá paní Irena Zubíková. Elegantní sečtělou dámu, bývalou učitelku, která za 3 roky oslaví devadesátku, lákají především historická témata.

Před čtyřmi dny 02:45

Pěvecký sbor Chrapot vydal album s vánočními skladbami a těší se na sérii prosincových koncertů

Mělnický komorní pěvecký sbor Chrapot čítá 25 členů a existuje už 30 let. Polovinu této doby pod vedením sbormistryně Majky Maříkové. Povoláním je učitelka na prvním stupni základní školy a sbormistrovství dělá podle srdce, jak říká.

Před šesti dny 03:16

Paní Jarmila Vidová dala knihám přednost před ekonomií

Do Obecní knihovny v Dolních Břežanech lidé chodí nejen pro zajímavé knižní tituly. Tato komunitní knihovna se stala místem setkávání lidí, kteří mají rádi literaturu. Výběr knižních titulů tu zajišťuje knihovnice paní Jarmila Vidová. Za svou práci byla letos oceněná cenou Středočeský Kramerius.

Před týdnem 02:30

Jako kouč to mám daleko těžší, než když jsem sám hrál, přiznává fotbalista Martin Frýdek

V roce 1996 se fotbalista Martin Frýdek stal vicemistrem Evropy. Pětkrát vyhrál v dresu Sparty ligu. Teď je mu je třiapadesát a jako trenér vede divizní Český Brod.

Před týdnem 03:07

Za dva roky jsem ozdobila přes 43 tisíc kamínků, největší váží 12 kilo, počítá Miroslava Suchardová

Miroslavu Suchardovovou z pražského Karlína nedávno zapsala pelhřimovská agentura Dobrý den do České knihy rekordů. Vytvořila totiž dosud největší sbírku kamínku zdobených ubrouskovou technikou decoupage. Natáčela s ní Soňa Jindrová.

Před týdnem 03:28

Betonárka v Lužné oslavila 100 let. První betonové tašky přetrvaly a dodnes pokrývají místní střechy

Betonárka v Lužné u Rakovníka byla založena už v roce 1922. Zakladatel firmy se jmenoval Václav Štys a přezdívalo se mu luženský Baťa. Jeho vnuk Oldřich Krabec vede firmu 32 let, a i když mu táhne na sedmdesát, na odpočinek se ještě nechystá. Betonárku rozšířil o stavebniny, železářství a prodej zahradní techniky. Montérky prý nesundává, ani když jde do banky.

Před týdnem 03:25

Umí to s chytrými aplikacemi a proletěla se nad městem. Jaroslava Koubková oslavila sté narozeniny

Paní Jaroslava Koubková z Mladé Boleslavi 100. narozeniny oslavila netradičně, vyhlídkovým letem nad městem. Noblesní dáma, která šíří pozitivní energii a nechybí ji ani smysl pro humor, z výšky obhlédla svá oblíbená místa. Ráda chodí do divadla, na procházky do přírody i do města, vyleze na kopečky v Českém ráji nebo třeba na Petřín. Ze všeho nejraději tráví čas na chatě v Zakopané. A používá moderní technologie.

Před týdnem 03:23

Martin Stibor rozšířil malý maminčin obchod na síť tvořivých prodejen

Martin Stibor se od mládí aktivně věnoval sportu a práci osobního trenéra. Souběžně ale pomáhal mamince, která vyráběla šperky z kůže a prodávala také různé komponenty k tvoření. Po několika letech se Martin začal naplno věnovat rozvoji obchodu přes internet. Dnes vede síť tvořivých prodejen Manumi.