Postíže
10. říjen 2023

Poslechněte si podcast: „Tobě to tak sluší, až mi srdce buší.“ O randění na spektru autismu s aktivistou Šimonem

„Když si s nějakou slečnou píšeme na sociálních sítích, nevím, jestli mě bere jako kamaráda, nebo ne. A když ji pak pozvu na ples, často nevím, jak to posunout dál,“ popisuje mladý aktivista, Šimon Hlinovský. Poslechněte si, jaké strategie, jak se dostat na další metu, nabídli Zuzana a Jakub. Třetí epizoda podcastu Postíže je o navazování vztahů a balících hláškách lidí s postižením.

38:33

Postíže

Vydává: Český rozhlas

Zuzana Kašparová a Jakub Strouhal v uvolněných rozhovorech zpovídají zdravotně postižené vrstevníky. V podcastové sérii Postíže, s podtitulem „Mladí a nemocní ve světě posedlém zdravím,“ dávají prostor známým i neznámým osobnostem. V šesti epizodách postupně rozebírají všední mezilidskou komunikaci, vztahy, sex, školu nebo práci.

Web

31. říjen 2023 35:03

„Měsíc jsem koukal do stropu a nevěděl, jestli mi ochrnutí tváře zůstane,“ říká hudebník Adam Mišík

„Moje záložní varianta byla, že když mi to zůstane, tak se obrovsky nasypu. Budu vypadat jako Sylvester Stalone a hrát samý záporáky,“ vzpomíná Adam Mišík na dobu, kdy mu při vážné nemoci ochrnula polovina obličeje. „Díky té nemoci jsem si uvědomil svojí zranitelnost a odstranil ze svého života některé věci. Dřív jsem třeba pro alkohol a návykové látky nešel daleko. Byl to proces, ale dneska už je to jinak.“

24. říjen 2023 38:44

„Zvýhodnění vám nedáme, to by chtěl každý.“ S Erikou a Bělkou o bariérách ve škole a v práci

„Přednášky jsou ve třetím patře a výtah nemáme. Ale nebojte se, rekonstrukce se plánuje v roce 2027!“ Poslechněte si zkušenosti studentek práv a umění, Eriky a Bělky. Pátá epizoda podcastu Postíže komentuje, jak přístupné jsou české střední a vysoké školy pro lidi se zdravotním postižením. Poslechněte si, co mladí postižení zažívají při hledání zaměstnání a snaze si pracovní místo udržet.

17. říjen 2023 36:19

Naučit se říkat si o pomoc byla pro mě velmi dlouhá cesta. S Rebekou o péči, která skutečně pomáhá

„Byla jsem vychovaná v individualismu. V tom, že musím zvládnout všechno sama,“ říká Rebeka, která v souvislosti se svým zdravím často potřebuje péči od ostatních lidí. Spolu se Zuzanou a Jakubem sdílí v podcastu Postíže své zkušenosti s přijímáním péče od přátel, rodiny i profesionálů.

3. říjen 2023 41:59

„I my to chceme dělat a cítíme vzrušení.“ S medičkou Anežkou o intimním životě lidí s postižením

„Nevypadá to hezky a je to věc, kterou jsem dřív těžce nesla. Říkala jsem si, že se při tom někdo podívá a odradí ho to. Ale čím víckrát to někdo viděl a neřešil, pořád byl vzrušený a pokračoval, tím klidnější jsem,“ říká Anežka – medička, kterou možná znáte z Instagramu @zasluncevdusi. Jaký je intimní život zdravotně postižených lidí? A jaké to je, když se pravidelně dostáváte do velmi blízkého a ne vždy příjemného fyzického kontaktu s pečujícím nebo lékařským personálem?

26. září 2023 38:09

Nechci být jen zastávka za dobrým skutkem, říká Ondřej Holý aka dné

„Skoro to vypadá, že lidi s postižením existují, jen když s něčím bojují. Ale pro většinu z nás je důležitá komplexnost každodenního žití, včetně milostného života a čehokoliv dalšího, co zažívá kdokoliv jiný,“ říká Ondřej. Spolu se Zuzanou a Jakubem kritizují častý mediální obraz lidí s postižením, který je postavený na heroismu a překonávání sebe sama. Poslechněte si první epizodu podcastu Postíže, která se věnuje komunikaci.

19. září 2023 03:10

Začínají Postíže: Podcast mladých a nemocných o světě posedlém zdravím

„Už máme dost toho, jak se o lidech, jako jsme my, mluví v médiích. Zasloužíme pozornost i tehdy, když nelámeme rekordy a nepodáváme heroické výkony,“ říkají Zuzana Kašparová a Jakub Strouhal. V podcastové sérii Postíže, která startuje na Radiu Wave 26. září, dávají slovo zdravotně postiženým vrstevníkům. V šesti uvolněných rozhovorech komentují všední realitu života ve světě, který adoruje zdraví a výkon.