Dopolední Region
6. duben 2023

Poslechněte si podcast: TIPY NA VÍKEND: Velikonoční čas v Muzeu lidových staveb v Kouřimi nebo veselice v Mníšku pod Brdy

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

04:57

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Před dvěma dny 03:25

Augustin Uváčik má rád včely i výhledy. Střešní včelaření se proto stalo jeho vášní i koníčkem

Pan Augustin Uváčik pracuje v Praze pro finanční sektor. Vedle své profese finančníka ale jezdí po celém území České republiky jako mentor včelařství Českého svazu včelařů. Sám ale včelaří ve svém volném čase také. Ovšem velmi originálně. Byl totiž jedním z prvních, kdo u nás v roce 2010 začínal s tzv. střešním včelařením.

Před třemi dny 07:33

TIPY NA VÍKEND: Výstava NATURA VIVA v Lysé nad Labem a oslavy 70. výročí LIAZu v Mnichově Hradišti

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před třemi dny 03:09

Vykouzlí ze skla květiny, papoušky i luskouny. Skleněné figurky manželů Urbanových jsou jako živé

Ve sklářské dílně v Hubálově na Mladoboleslavsku naproti sobě u kahanů sedí Eva a Karel Urbanovi. Paní Eva kdysi v Železném Brodě vystudovala obor skleněná figurka. Manžela, který má umělecké vlohy, figurky vyrábět naučila. A tak už přes 30 let oba kouzlí z olovnatého skla neskutečné věci.

Před čtyřmi dny 02:28

Ve dne se stará o antikvariát, v noci pracuje v recepci, aby ho zachránil. Místní mu založili sbírku

Šířit přečtené knížky bere majitel antikvariátu v pražských Holešovicích jako poslání. Aby svůj podnik zachránil, v noci si místo spánku přivydělává jako recepční. Na nájem jednoho z nejsvéráznějších obchodů v Praze to přesto nestačilo, a tak se teď lidé začali na jeho záchranu skládat. S Jiřím Novákem natáčel reportér Tomáš Maleček.

Před pěti dny 03:28

LIAZ býval jako jedna rodina. Když dorazily nedostatkové díly, montovali je i úředníci z kanceláří

Pamětník Vratislav Šverma má historii bývalého národního podniku LIAZ v malíčku. V továrně na nákladní auta v Mnichově Hradišti strávil velkou část života. Nastoupil tam roku 1966, většinu času strávil v úseku investiční výstavby, kde pracoval až do roku 1996. Do důchodu odešel s krabicí zajímavých fotografií a dokumentů, které věnoval místnímu muzeu.

Před šesti dny 03:34

Majitel krásného hlasu Radek Žalud má rád především dobrou muziku. Zpíval i před belgickým králem

V hitparádě Českého rozhlasu Česká dvanáctka několik týdnů bodovala píseň Za svitu loučí. Její interpret, Radek Žalud, absolvent Konzervatoře Jana Deyla, vystudoval kromě klasického zpěvu i hru na akordeon. Zúčastnil se mezinárodních mistrovských pěveckých kurzů Antonia Carangela či Petera Dvorského. Je ladičem klavírů, poskytovatelem kompenzačních pomůcek pro nevidomé a školitelem v jejich používání. Ale především zpěvákem.

Před týdnem 03:21

Výstava Tóny pro rodinu ukazuje léčivý vliv hudby

Květen je měsícem mateřství i rodiny. Výstava „Tóny pro rodinu“ se věnuje vlivu hudby a muzikoterapie v prenatálním i postnatálním období, a ukazuje hudbu nejen jako lék i prevenci, ale také jako základ pro rozvoj vztahu mezi matkou a dítětem.

Před týdnem 03:29

V budově Českého rozhlasu v Karlíně je stále rušno. Potkat tam můžete slavné herce i nováčky

Když se ve studiu B natáčí rozhlasová hra s dětskými herci, je tam opravdu živo. Za mikrofonem se tentokrát vystřídalo hned několik členů Dismanova rozhlasového dětského souboru. Přicházejí obvykle až po vyučování a celé odpoledne pracují soustředěně jako profesionálové.

Před týdnem 03:10

Kronikář Milan Čejka se vždy snažil události Libice na Cidlinou zachycovat objektivně i zajímavě

Dlouholetý kronikář Libice nad Cidlinou, Milan Čejka, se vždy snažil do kroniky obce zachytit veškeré místní události co nejzajímavěji. Byl osobně na každé významné akci, o které psal. Vždy měl rád historii. O to více ho zajímalo významné raně středověké hradiště Slavníkovců, které se v Libici nacházelo. Možnost být osobně přítomen u archeologického výzkumu ho silně ovlivnila.

Před týdnem 03:01

Z malého města se dá dojít až na mistrovství světa. Povedlo se to i házenkáři Martinu Hríbovi

S házenou začínal Martin Hríb v Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Ze středočeského klubu to dotáhl nejen do extraligového týmu Lovosic, ale také do zahraničí a na mistrovství světa. Dnes je mu pětačtyřicet let, trénuje v nejvyšší soutěži a zároveň dohlíží na reprezentační týmy v plážové házené. S Martinem Hríbem natáčel reportér Pavel Petr.