Online Plus
19. květen 2023

Poslechněte si podcast: Texty vytvořené AI nelze bezpečně odlišit od výtvorů lidí, tvrdí výzkumníci

Texty vytvořené umělou inteligencí se nedají bezpečně rozpoznat od výtvorů lidí. Na základě své studie to tvrdí výzkumníci z americké univerzity v Marylandu. Podle jejich testů při detekci zklamaly všechny dnes nejpoužívanější metody od zkoumání textů jinou neuronovou sítí až po tzv. watermarking, tedy metodu, při které se do textu vkládají člověkem nerozpoznatelné signály, ze kterých má být možné určit, že text vytvořil stroj.

23:45

Online Plus

Vydává: Český rozhlas

Co se děje ve světě nových médií, vysvětlují odborníci ze světa IT, fanoušci internetu a pionýři mobilních aplikací.

Web

Před dvěma dny 23:59

Pokračování kauzy Xixoio: dva stíhaní a škoda skoro 340 milionů

Policie obvinila dva lidi v souvislosti s kauzou české společnosti Xixoio, která nabízela uživatelům údajnou možnost investice do firem prostřednictvím digitálního tokenu. Peníze ale podle policie firma využila na svůj provoz, provize zaměstnancům a osobní obohacení.

Před týdnem 23:53

Ulož.to mění své fungování. „Sdílení pirátského obsahu už není atraktivní byznys,“ hodnotí Koubský

Server Ulož.to oznámil, že po letech výrazně změní způsob svého fungování. Od 1. prosince je klasickým osobním úložištěm souborů. Podle oficiálního oznámení už uživatelé nebudou moci tyto soubory veřejně sdílet ani na ně zasílat odkaz ke stažení.

Před 2 týdny 23:57

Altman zpět ve vedení OpenAI. „Tahle telenovela musela otřást důvěrou spousty lidí,“ míní Koubský

„Připoj se, prosím tě, v poledne na videokonferenci.“ To je zpráva, kterou dostal jeden ze zakladatelů firmy OpenAI a zároveň její výkonný ředitel Sam Altman. Když se 17. listopadu ke konferenčnímu hovoru připojil, dozvěděl se, že ho správní rada s okamžitou platností propouští. Teď už je díky podpoře svých zaměstnanců opět ve vedení firmy.

Před 3 týdny 24:03

Edith Piaf po 60 letech promluví? Její umělý hlas bude doprovázet životopisný snímek

V poslední době zaznamenala umělá inteligence výrazný rozmach. V digitálním prostoru se objevují obrázky, texty, nebo dokonce zvukové záznamy. Možné je využít AI i ve filmovém průmyslu a probudit tak umělce, kteří už nejsou mezi námi, k životu.

10. listopad 2023 23:49

„Finanční úspory v lese Řáholci pod kořenem.“ Syntetické hlasy jsou k nerozeznání od těch skutečných

AI technologie se neustále vyvíjí a na internetu přibývají kromě uměle vygenerovaných obrázků a textů třeba i syntetické hlasy. Jejich podoba s těmi skutečnými je zarážející a poznat, že se nejedná o skutečný hlas, je téměř nemožné. Jaká rizika se se syntetickými hlasy pojí a mělo by se jejich generování omezit?

3. listopad 2023 24:00

Poplatky za užívání sociálních sítí mohou změnit uživatelské chování, myslí si analytik Koubský

Společnost Meta zahájí od listopadu systém předplatného pro uživatele, kteří se při používání jejich služeb nechtějí setkávat s reklamami. Nové tarify představila také sociální síť X, kterou bude možné kromě bezplatné základní verze používat také v rozšířených podobách basic a premium.

27. říjen 2023 24:08

Vědci vyzývají politiky k regulaci AI. „Naděje na úspěch je velice malá,“ myslí si Koubský

Není tomu tak dávno, co umělá inteligence stěží napočítala do desíti. Dnes zvládne vytvořit realisticky vypadající obrázky, naprogramovat software, nebo dokonce řídit roboty. Spolu s tím ale vyvstává otázka, jestli nejsou na místě větší regulace AI, aby se lidem úplně nevymkla z rukou.

20. říjen 2023 24:04

Drony Amazonu míří do Evropy. Zásilky budou zatím doručovat ve Velké Británii a Itálii

Americká společnost Amazon chystá zavedení svých doručovacích dronů v Evropě. Firma oznámila, že se dohodla s leteckými regulátory v Itálii a ve Velké Británii, a její drony v těchto zemích tak mohou začít doručovat.

13. říjen 2023 24:06

Ujistěte nás, že na X efektivně zasahujete proti dezinformacím o Izraeli, vyzvala EU Muska

V poslední době se po sociální síti X, dříve Twitter, šíří obrázky či videa, která mají údajně zobrazovat útok na Izrael. Dost často s konfliktem ale vůbec nesouvisí, jsou z jiné oblasti, nebo dokonce z videoher.

6. říjen 2023 24:02

Svoboda internetu oslabuje, uvádí průzkum. „Internet je takový, jaký je svět,“ komentuje to Koubský

Podle čerstvě vydaného průzkumu Freedom on the Net, který vydává americká nezisková organizace Freedom House, svoboda internetu oslabuje. Míru svobody v on-line prostředí sleduje od roku 2009 v celkem 70 zemích světa a od té doby každý rok konstatuje, že je internet o něco méně svobodný než dřív. Letošní zpráva si všímá nárůstu cenzury a omezování přístupu k internetovým službám v zemích, jako je Írán, Čína, Myanmar nebo Filipíny.