- Podcasty
- Interview Plus

Poslechněte si podcast: Matějčková: Filozofové se čím dál víc uzavírají do sebe. Měli by přitom působit na myšlení druhých
Nízké platy akademiků v humanitních oborech se staly před několika týdny tématem veřejné debaty. Akademičtí pracovníci jsou připraveni dál protestovat a upozorňovat na své nízké příjmy. Poukazují mimo jiné na zarážející rozdíl v odměňování mezi jednotlivými fakultami, které přitom spadají pod stejnou univerzitu. V této atmosféře opouští Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy i filozofka a pedagožka Tereza Matějčková.
Interview Plus
Rozhovor s významnou osobností o tématech, která rezonují doma i ve světě.
Marie Zámečníková, ústavní právnička
Už v pondělí jmenuje prezident Petr Pavel tři nové členy Ústavního soudu. Jaké bude obnovené složení soudu z hlediska názorové pestrosti? Jaké typy osobností by měl prezident vybírat dále? Moderuje Jan Bumba.
Naegele: Srbsko kosovskou hranici vojensky nepřekročí. Nepokoje však teď Vučićovi přijdou vhod
Neshody ohledně místních voleb v Kosovu vyvolaly nové rozbroje mezi kosovskými Albánci a srbskou menšinou. NATO se rozhodlo posílit mezinárodní jednotky KFOR, které hlídají hranice na severu Kosova, srbský prezident Alexandr Vučić na druhé straně zvýšil bojovou pohotovost na nejvyšší stupeň.
Viceguvernérka ČNB: Konsolidační balíček je krok správným směrem. Měli bychom se zbavit části dotací
Přestože se zdá, že inflace začíná pomalu klesat, nejnovější odhady pro zbytek letošního roku se pohybují mezi 11 a 12 %. Podle statistiků přitom česká ekonomika letos za první čtvrtletí klesla meziročně o 0,4 %, což je větší pokles, než se předpokládalo. ČNB zatím neuvažuje o snižování úrokových sazeb, někteří její členové dokonce mluví o zvyšování. Projeví se pokles ekonomiky ve vývoji inflace? A proč má Česko v mezinárodním srovnání jednu z nejvyšších inflací?
Perebyjnis: Cílem protiofenzivy je osvobodit všechna okupovaná území Ukrajiny
Na ruské požadavky pro nastolení míru na Ukrajině reagoval Kyjev vlastním seznamem mírových podmínek. Ukrajinci striktně odmítají zejména Ruskem vznesený nárok na rozsáhlá ukrajinská území. Zároveň se na sociálních sítích vrchního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného objevilo video o odhodlání Ukrajinců dobýt zpět okupovaná území.
Singer: Největší problém české ekonomiky není inflace, ale její slabý výkon. Pracujeme neefektivně
Dubnová inflace poklesla oproti březnu o dva procentní body, a to z 15 na 13 procent. Premiér Petr Fiala (ODS) chce společně s guvernérem České národní banky Alešem Michlem bojovat proti inflaci, podle Fialy by protiinflačně měl působit i nový konsolidační balíček. Je to pravda? A jak s tím souvisí stále nízká nezaměstnanost?
Americký velvyslanec: Dohoda o obranné spolupráci mezi ČR a USA je symbolem jednotné obrany
Nová česko-americká smlouva o obranné spolupráci vyvolala nesouhlas některých politiků z krajní pravice a levice, kteří dohodu považují za povolení pobytu amerických vojáků nebo za smlouvu o vybudování vojenské základny. Podle ministryně obrany Jany Černochové, která smlouvu podepsala v Pentagonu se svým protějškem Lloydem Austinem, jde o podobně významný krok jako vstup do NATO.
Čižinský: Praha mrhá talenty. Brání studovat dětem, které chtějí na určitý typ školy
Přestože údaje společnosti CERMAT ukazují, že počet uchazečů o studium v Praze není o mnoho vyšší než kapacita škol, letošní přijímací zkoušky na střední školy provázela velká nervozita z nedostatku míst. Proč se před některými školami stály dlouhé fronty? A jak by se dal problém do budoucna vyřešit?
Politolog Duleba: Obsazení Bachmutu je pro Rusy Pyrrhovo vítězství. Bitva pomohla hlavně Ukrajině
V posledních dnech došlo k posunu v bitvě o Bachmut, obě strany si ale změny vykládají jinak. Rusové považují město za obsazené a připisují si tak první významnější vítězství za posledních deset měsíců. Ukrajinci naopak poukazují na postup svých jednotek jižně a severně od Bachmutu, díky čemuž dostávají okupanty do obklíčení, samotné trosky města už podle nich nejsou významné.
Vinař: Jsme teď obviňováni úplně za všechno. I segment vína ale dostal velkou ránu
Rozhodnutí vlády neuvalit spotřební daň na víno vyvolalo prudké reakce. Samotní vinaři říkají, že by je takový krok poškodil zejména vůči zahraniční konkurenci, ale výrobci piva nebo lihovin v tom spatřují vítězství lobbingu a příklad nespravedlivého přístupu. „Vinaři nic nezískali, jen jsme v některých ohledech zůstali tam, kde jsme byli, a v některých se to zhoršilo,“ brání se místopředseda Vinařské asociace Jiří Maděřič.
Energie je pořád levná. Evropané plýtvají cestováním i rychlou jízdou, říká profesor Václav Smil
Politici slibují bohatství a prosperitu, investiční bankéři lákají na zisky z akcií a firma, která neustále neroste, zaostává za konkurencí. Podle řady studií je ovšem myšlenka neustálého růstu chybná a často vede jen k vyšší spotřebě, ne k většímu štěstí. Podle ekonoma Václava Smila si musíme uvědomit, jak moc plýtváme: „Mnoho lidí si to uvědomuje už 50 let. Ale ten cenový signál tam pořád není. Energie je pořád levná,“ tvrdí.