Můj dům studio
18. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Tereza Kučerová: Jaká je životnost dřevostaveb v praxi

Co se stane s neošetřeným dřevem na fasádě, když na něj budou působit přírodní vlivy a jaká je jeho reálná životnost? Jsou zelené střechy také úsporné a jaká je skutečná návaznost dřevostaveb na okolní krajinu? Nejen na to odpovídá architektka Tereza Kučerová.

30:10

Můj dům studio

Vydává: Můj dům

Podcast o bydlení, architektuře a stavbě rodinného domu

Web

Před týdnem 32:13

Pavel Podruh: Jak se žije v celoročně soběstačném domě

Poblíž Vyššího Brodu vznikl v minulých letech zcela unikátní soběstačný dům, který je celoročně nezávislý na energetických sítích. Jeho autorem je Pavel Podruh, který dokázal, že fotovoltaika za správně nastavených podmínek může dávat dostatek energie i v zimních měsících.

Před 2 týdny 21:00

Walter Sodomka: Jak má vypadat správně provedený komín

Vysoké ceny plynu a elektřiny vedou mnoho majitelů rodinných domů k opětovnému spalování tuhých paliv. Jakou roli v tom hraje dobře připravený a servisovaný komín? Jak má vypadat správně provedený komín? A k jakým chybám nejčastěji dochází při instalaci komína? Dalším hostem Můj dům studia byl ředitel Asociace pro optimalizaci komínů a spalování APOKS Ing. Walter Sodomka.

Před 3 týdny 38:19

Libor Soukup: Kamna umožňují nezávislost na elektřině a plynu

Vzhledem k vysokým cenám plynu a elektřiny se lidé opět vracejí k topidlům na pevná paliva, především ke dřevu. Kromě radosti z finančních úspor zažíváme i příjemný pocit z otevřeného ohně. Jak se od sebe jednotlivá topidla na tuhá paliva liší? Nejen o tom v Můj dům studiu mluví Libor Soukup, prezident Cechu kamnářů ČR.

5. leden 2023 33:01

Aleš Gadlina: Jak se staví dům v prudkém severním svahu

Aleš Gadlina se věnuje stavbě rodinných domů dvě desítky let a jasno má v mnoha ohledech. Například, že nikdy nešetří při zakládání budovy ve složitém terénu, a také nenavrhuje interiéry, protože – jak sám říká - nemá cit pro barvy jako mají ženy. S jakým problémem se musel potýkat při stavbě domu, který je celý orientovaný na sever a ještě ke všemu se potýká s dvanáctimetrovým převýšením? Více v dalším díle Můj dům studia.

5. leden 2023 25:37

Michal Blažek: Jak správně naplánovat rozvody vody v domě

Rozvodům vody se v domech obvykle nevěnujeme až s takovou razancí jako třeba vytápění nebo technologiím řízené výměny vzduchu. Přitom je to stejně důležitá součást plánování a výstavby jako cokoliv jiného. Oprava špatně provedených rozvodů vody totiž bývá obtížná, ne-li nemožná. Hostem Můj dům studia je Michal Blažek, technik vytápění firmy REHAU.

22. prosinec 2022 09:15

Štěpán Ciprýn: Kolik stojí vlastnictví domu

Pokud vlastníte nějakou nemovitost, nejspíš už víte, že se k tomu váže i povinnost platit určité poplatky. Je jich poměrně hodně a některé si stanovují sami obce. Jaké to jsou poplatky a jaké lhůty se k nim vážou prozradí v Můj dům studiu advokát Štěpán Ciprýn.

15. prosinec 2022 17:13

Jakub Hergezel: Proč pro stavbu rodinného domu použít systém Ytong?

Tvárnice Ytong jsou známý a oblíbený stavební materiál. Jednoduchá a lehká tvárnice je vyhledávaná pro svou nízkou hmotnost a snadnou manipulaci i při stavbě rodinných domů. Vyrábí ji firma Xella. Kromě Ytongu nabízí stavebníkům ještě další materiály, například tvárnice Silka nebo izolační desky Multipor. Přednosti těchto materiálů jsme rozebrali s Ing. Jakubem Hergezelem, projektovým manažerem společnosti Xella.

8. prosinec 2022 13:53

Domácí čistírna odpadních vod pomáhá přírodě i naší peněžence

Investoři často stojí před dilematem, jak si poradit s absencí obecní kanalizace v místě budoucí stavby domu. Řešením je domácí čistírna odpadních vod, která s minimálními náklady dovede vodu velmi elegantně přečistit a ještě ji umožní použít například k zálivce na zahradě. Více o tom řekne odborný redaktor časopisu Můj dům Petr Kotek. 

1. prosinec 2022 37:23

Jan Kyzlink: Dům nemá být pomníkem doby, ale má sloužit potřebám rodiny

Krédo ateliéru Kyzlink Architects svého času znělo: „Vytváříme architekturu a interiérový design v souladu s nejlepšími myšlenkami funkcionalismu a minimalismu“. Jak je složité toto krédo naplnit, odpovídá architekt Jan Kyzlink v Můj dům studiu.

24. listopad 2022 18:40

Pavel Kiršner: Jak dosáhnout trvalého bydlení na rekreačním pozemku

Stále častěji se setkáváme s tím, že si lidé na penzi přestavují své rekreační obydlí na trvalé. V poslední době jsme svědky fenoménu, že si takto zařizují domov i mladé rodiny, které z rozličných důvodů nedosáhnou na hypotéku. Obce tomu příliš nakloněny nejsou, i když z toho nevyplývají žádné zásadní komplikace. Více o tématu si v dalším díle Můj dům studia povídáme s advokátem Pavlem Kiršnerem z advokátní kanceláře CIKR.