Pod svícnem
Sezóna 15Epizoda 11. březen 2023

Poslechněte si podcast: Tereza Jacob: Mámu partneři fackovali. Já neměla šanci být slabá.

V obrazech umělkyně Terezy Jacob (sledujte na instagramu @tereza__jacob) se skrývají hluboké emoce. Odmalička byla svědkem fyzického a psychického násilí. Nejprve ze strany otce, před kterým nakonec rodina utekla. Poté ale násilí pokračovalo po zbytek Terčina dospívání. Její matka si opakovaně hledala stejné typy partnerů.  Jaké stopy to na člověku zanechá? A proč je fajn mít otevřenou mysl když jdete na vernisáž? Domácí násilí se může týkat kohokoli z nás. Zajímejte se o druhé.

38:27

Pod svícnem

Vydává: Pod svícnem

Tak jako bývá pod svícnem největší tma, tak se to největší nebezpečí může skrývat za dveřmi našich domovů. Podle průzkumu agentury IPSOS každý pátý Čech zažil domácí násilí. Podcast Pod svícnem mapuje prostřednictvím rozhovorů reálné příběhy, v nichž hrají hlavní roli ti největší hrdinové. Bývalé oběti domácího násilí. Budeme si zvát nejen lidi, co zažili domácí násilí, ale také odborníky a aktivně činné osoby, kteří se problematice domácího násilí věnují. Děkujeme, že vám to není jedno. Podcast vychází ve spolupráci s Novinky.cz. Všechny díly naleznete i u nich v záložce Pod svícnem.

Web

Před pěti dny 39:34

Amy: Zneužil mě můj bratranec

Amy toho ve svém dětství zažila hodně. Začalo to ve 13 letech nechtěným orálním sexem na školních záchodech. Další traumatizující událost přišla o rok později na rodinné dovolené, kde ji zneužil vlastní bratranec. Svůj příběh vypráví v rámci podcastu Pod svícnem.

Před týdnem 46:48

Psychoterapeutka: Psychické trauma lze vidět na magnetické rezonanci. Důležité je nesoudit

V dnešním díle podcastu se zaměříme s psychoterapeutkou Ritou Kramerovou na práci s traumatem vycházejícím z domácího násilí.

Před 2 týdny 28:45

Filip: Byl jsem jeho sado-maso loutka

Filipa začal sexuálně obtěžovat jeho otčím už v předškolním věku. Začalo to orálním sexem, praktiky se však postupem času stávaly brutálnějšími. Filip se proměnil v sado-maso loutku, která provozovala sexuální úkony na základě vylosovaného čísla. Svůj příběh vypráví v rámci podcastu Pod Svícnem.

11. srpen 2023 27:44

Hana: 20 let týral celou rodinu. Kam bych šla s pěti dětmi?

Z prvního manželství má čtyři syny, po rozvodu žila dvacet let s despotou, který ji a její děti soustavně týral. Paní Hana v podcastu Pod svícnem vysvětluje, proč nebylo z jejího pohledu možné odejít dřív a také jak reagovala, když zjistila, že její dcera se nedávno objevila ve stejném podcastu.

4. srpen 2023 38:16

Šťastný konec u domácího násilí může vypadat různě, někdy si jen stačí přijít pro pomoc

Brněnské centrum Spondea nabízí pomoc lidem, kteří zažili vážná traumata jako domácí násilí, zneužívání, pronásledování, týrání, nebo šikanu. Ředitelka centra Kristýna Pešáková a vedoucí intervenčního centra Michaela Kršíková si o této problematice povídají v dalším díle podcastu Pod svícnem s Michaelou Studenou.

28. červenec 2023 01:14:53

Katka: Znásilnil mě a málem mě zardousil. Systém mě zklamal.

Hlasujte pro náš podcast v anketě Křišťálová Lupa 2023! Katku málem stála její snaha všem pomáhat život. V tomto dílu podcastu se svěřuje se svým příběhem, kde jí partner tak dlouho a systematicky narušoval hranice, až ho nechala zajít příliž daleko.

21. červenec 2023 39:22

Pomáhají cizincům s integrací. Domácí a sexualizované násilí se v komunitách často tutlá

Téma domácího a sexualizovaného násilí se na našem území týká i cizinců a uprchlíků. V komunitách s odlišnými kulturními zvyky však často bývá tabuizováno, někdy dokonce bývá považováno za jakousi ostudu či slabost. O tomto tématu přišla do podcastu Pod svícnem pohovořit dvojice hostů - Lenka Janošková a Pavel Bacík.

21. červenec 2023 57:09

Urbanová a Studená: Za znásilnění dítěte už nesmí padnout podmínka.

Je to rok, co se poslankyně hnutí STAN Barbora Urbanová a majitelka PR agentury Michaela Studená rozhodly založit iniciativu Pod svícnem, která pomáhá obětem domácího a sexualizovaného násilí. Tehdy jim všichni říkali, že to téma nikoho moc nezajímá, že česká legislativa řeší problematiku dostatečně a že je to celé vlastně k ničemu. Dnes je podle průzkumu znají 2 miliony Čechů, hlásí se jim stovky obětí a ve Sněmovně právě prochází změna legislativy k domácímu násilí a přísněji se bude trestat i sexuální styk s dítětem. Nejen o tom si povídali na besedě na Reflex stage na Colours of Ostrava 2023.

7. červenec 2023 33:44

Dětská terapeutka Wünschová: Domácí násilí se dětí týká, i když spí vedle v pokojíčku

Více než 15 let pracovala Petra Wünschová s dětmi traumatizovanými domácím násilím, později se stala zakladatelkou a ředitelkou Centra LOCIKA. To pomáhá dětem, které zažívají násilí v rodině, ať už jako přímé oběti, nebo svědci. Právě o tomto tématu si povídala s Barborou Urbanovou v rámci podcastu Pod svícnem.

Epizoda 129. červen 2023 59:49

Alice: Nevlastní otec mě v koupelně análně znásilnil hřebenem, šestkrát jsem se pokusila o sebevraždu

Kam až může zajít chování nevlastního otce dokazuje příběh Alice, která o svých traumatech otevřeně hovoří v dnešní epizodě podcastu Pod svícnem. Znásilnění hřebenem, nechutné návrhy, plivání do tváře, rány do břicha. To je jen malý výčet toho, čím si mladá žena od svých 13 let musela projít. Upozorňujeme čtenáře a posluchače, že dnešní díl není určen pro slabší povahy.