- Podcasty
- Historie Plus
Poslechněte si podcast: Teplická výtvarná sekce. Zapomenutý umělecký život meziválečného Československa
Letos je tomu 90 let, co byla v Teplicích založena Výtvarná sekce. Ve své době výjimečná kulturní organizace, jejíž činnost ukončil nacionální socialismus. O její upadnutí do zapomnění se postaral pro změnu nacionalismus komunistického režimu. Když se řekne Emil Filla, Václav Špála nebo Toyen, mnozí vědí, o kom je řeč. Ovšem jména jako Mary Duras, Max Kopf nebo Wenzel Hablik? O těch už má ponětí jen málokdo.
Historie Plus
Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.
Před 700 lety Dante Alighieri dopsal Božskou komedii. Od té doby Florencie čeká na návrat rodáka
Dante Alighieri byl florentským občanem, politikem a básníkem. Tyto tři základní charakteristiky jeho osobnosti nelze od sebe oddělit. Žil na přelomu středověku a začátku renesance a budoucím generacím zanechal ucelenou výpověď o stavu tehdejšího světa.
Šmelina a veksl. Nedílné součásti socialistického hospodářství
Komunistický režim plánoval vybudovat novou, lepší společnost: Nový člověk řídící se socialistickou morálkou nebude bažit po majetku a své zájmy podřídí celku. Centrálně řízená ekonomika zaručí sociální spravedlnost, uspokojí potřeb všech, zruší chudáky i boháče. Realita byla poněkud jiná.
Krádež Mony Lisy? Obrazu přinesla slávu, historii umění pomohla s rozvojem znaleckých metod
Krádež vzácných šperků z drážďanské pokladnice Zelená klenba (Grünes Gewölbe) 25. listopadu 2019 vyvolala mnohé – zájem, zděšení, ale také vzpomínky na loupeže historických a uměleckých děl v minulosti.
Jan Hus. Vše, co jste o životě církevního reformátora nevěděli
Je to už 652 let (kolem roku 1370) od narození kazatele Jana Husa. Napadlo vás někdy, že o jeho životě víme už dnes opravdu všechno? Historikové, za kterými se David Hertl vypravil při natáčení toho následujícího pořadu, vás možná vyvedou z omylu: není úplně jasné, kde se Hus narodil, ani to, kde přesně byl vysvěcen na kněze.
Ženy na politickém poli středověku? Zakládaly kláštery i vystupovaly na podporu reformačních hnutí
Důkazem toho, že i 10. století v českých zemích nabízelo patřičně urozeným ženám prostor pro jistou seberealizaci, může být postava Mlady Přemyslovny.
Lidice po Lidicích. Jaký byl další osud vsi, kterou chtěli nacisté vymazat ze světa?
Po atentátu na Reinharda Heydricha se středočeská obec Lidice ocitla v hledáčku nacistů. Její obyvatelé údajně pomáhali atentátníkům, a tak se okupanti rozhodli k exemplárnímu „trestu“. Srovnat obec ze zemí a její obyvatele zlikvidovat.
Proč román Na cestě autora Jacka Kerouaca oslovil i čtenáře za železnou oponou?
Před sto lety se v americkém státě Massachusetts narodil literát a básník, který společně s několika svými přáteli vytvořil generaci beatniků, dílem přispěl ke vzniku světového hnutí hippies a tvorbou ovlivnil mnoho dalších spisovatelů i textařů a hudebníků.
Maloměsto versus velkoměsto 19. století
Najdeme ještě dnes podobné vzorce životního stylu, stereotypy a jazykové přívlastky z období, kdy vlastenectví, národní zájmy i tradice se ideově a politicky stabilizovaly v 19. století? Jak žilo maloměsto a velkoměsto pod vlivem společenských, sociálních i průmyslových změn a které osobnosti se vymanily ze zažitých modelů?
Svobodní zednáři – elita první republiky a zastánci československé státnosti
Alfons Mucha, Edvard Beneš, Milan Rastislav Štefánik, Antonín Švehla, Alois Rašín, František Křižík, Josef Skupa, Zdeněk Štěpánek, bratři Čapkové, Jan Masaryk a mnoho dalších, které také jistě znáte. To byli svobodní zednáři. Jejich společenství je stále pro mnohé tajemným a rojí se kolem něj řada fantaskních teorií. Pravda je o mnoho prostší. U nás se jim dařilo hlavně za první republiky.
František Moravec vlastními slovy
Poslechněte si hlas generála Františka Moravce, legionáře, meziválečného vysokého štábního důstojníka a velitele československé vojenské rozvědky za druhé světové války. Je považovaný za hlavního autora myšlenky atentátu na Reinharda Heydricha.