Zprávy ze Severu
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Teplice dávají prostor umělcům. Nejnovějším přírůstkem je dadaistická socha u Zámeckého náměstí

Teplice si pořídily dadaistickou sochu. Autor pro ni vybral volné místo před Zahradním domem u Zámeckého náměstí a pojmenoval ji Doktor Hugo Dux, hlava československých dadaistů.

02:00

Zprávy ze Severu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a severu Čech.

Web

Včera 02:45

Drobné změny jízdních řády vlaků a autobusů v Ústeckém kraji od 11. června

V neděli 11. června se částečně změní jízdní řády některých vlaků a autobusů v Ústeckém kraji. Pravidelná vlaková doprava se po osmi letech vrací například na trať mezi Varnsdorfem a Německem. Vlaky budou znovu stavět i v Koštově na Ústecku, kde je kraj loni zrušil.

Včera 02:14

Na Litoměřicku plánují zavést technologii plazmového zplyňování směsného odpadu

Od roku 2030 chce česká vláda zásadně omezit ukládání komunálního odpadu na skládkách. Na řadě míst v Ústeckém kraji začínají proto řešit nerudovskou otázku: kam s ním? Skládka SONO plus na Litoměřicku například uvažuje o zavedení nové technologie v rámci zpracování odpadu. Jde o metodu tzv. plazmového zplyňování.

Před dvěma dny 02:39

Hygienické stanice V Česku musely snížit počty zaměstnanců. Někde prý je situace hraniční

Oproti loňskému roku se snížil počet pracovníků krajských hygienických stanic po celém Česku. Podle dat ministerstva zdravotnictví na nich ubylo 135 míst – i přes to podle resortu funguje bez problémů. Někteří ředitelé krajských hygienických stanic ale tvrdí, že jsou na hraně kapacit.

Před třemi dny 01:59

Na střechách hal výrobce automobilových komponentů v Lounech roste obří fotovoltaická elektrárna

Výrobce automobilových komponentů v Lounech si pořizuje střešní fotovoltaické elektrárny. Náklady společnost Aisan vyčíslila na 42 milionů korun, část dostane z dotace Plánu národní obnovy. Od využití solární energie si slibuje snížení výrobních nákladů.

Před třemi dny 02:40

Česká Kamenice začne s obnovou orloje ve štítu domu v Nerudově ulici

Česká Kamenice na Děčínsku se letos pustí do obnovy orloje ve štítu domu v Nerudově ulici. Hodinový stroj se 14 pohyblivými figurami tam byl umístěný do poloviny 20. století.

Před třemi dny 02:25

Od rozsáhlého sesuvu půdy na tehdy rozestavěnou dálnici D8 v Českém středohoří uplynulo 10 let

V noci na 7. června uplynulo 10 let od sesuvu nad Litochovicemi nad Labem na Litoměřicku. Tisíce tun zeminy a kamení zasypaly v roce 2013 v Českém středohoří tehdy rozestavěnou dálnici D8 a poškodily i trať mezi Teplicemi a Lovosicemi.

Před třemi dny 03:04

S blížícími se prázdninami roste zájem rodičů o tábory pro děti. V kurzu jsou i ty příměstské

Střediska volného času a domy dětí a mládeže se snaží před letními prázdninami vyjít vstříc pracujícím rodičům. Připravily proto řadu pobytových nebo příměstských táborů pro děti.

Před třemi dny 02:06

Zájem Čechů o lodní dopravu stoupá. Provozovatelé přístavu v Píšťanech pro ně připravují nové služby

Půjčovna lodí, nová síť vývazišť po celém Česku nebo nový přístav pro 100 plavidel. To jsou plány provozovatelů přístavu na Píšťanském jezeře na Litoměřicku. Reagují tak na zvýšený zájem o lodní průkazy i o takzvanou rekreační plavbu. Loď nebo člun si tu bude moci půjčit takřka kdokoliv.

Před čtyřmi dny 01:56

Na největším učilišti v Ústeckém kraji skládají závěrečné zkoušky studenti i zaměstnanci firem

Studenti výučních oborů truhlář, elektrikář, obráběč kovů nebo instalatér skládají v těchto dnech závěrečné zkoušky. Na největším učilišti v Ústeckém kraji, v Mostě Velebudících, s nimi skládají profesní zkoušky i zaměstnanci firem. Ti si tam zvyšují kvalifikaci. Slouží k tomu nově postavené moderní školní dílny, ve kterých učni pracují v rámci výuky i na zakázkách pro okolní společnosti.

Před čtyřmi dny 01:52

Vedení Ústí nad Labem si půjčí dalších 300 milionů korun na investice. Opozice to kritizuje

Ústí nad Labem si vezme od banky nový úvěr ve výši 300 milionů korun. Rozhodli o tom zastupitelé města. Vedení krajské metropole chce peníze využít například na financování investic, na které chce získat dotaci. Podle opozice by ale stačilo lépe hospodařit v běžném rozpočtu.