Doktorská rada
9. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Tenisový loket si často způsobíme během léta nárazovým sportem

Určitě každý si někdy například při práci na zahradě trochu namohl ruce. Obzvláště citlivým místem pro namožení je oblast lokte. Pokud v lokti přetrvává bolest 5 – 6 týdnů a nelepší se ani po běžných analgetikách, s velkou pravděpodobností se již jedná o tzv. tenisový loket. Vzniká po dlouhé chronické zátěži, a proto i léčba je bohužel velmi dlouhodobá.

03:23

Doktorská rada

Vydává: Český rozhlas

Užitečné rady, které se týkají vašeho zdraví, nabízí každou středu MUDr. Irena Kudrnovská. Pořad připravuje Markéta Vejvodová.

Web

Dnes 03:26

Časté bolesti v krku mohou mít různé příčiny

Během léta se často vyskytují letní angíny. Stačí velká vedra, popíjení ledových nápojů nebo přílišné pojídání zmrzliny a o bolest v krku není nouze. Dlouhotrvající bolesti krku ale mohou mít různé příčiny. Léčba může být různá, opakované zánětlivé angíny se mohou řešit i odstraněním krčních mandlí.

Před týdnem 03:16

Zánět středního ucha nejčastěji vzniká ze silné rýmy

Rýma a silné nachlazení může mít nepříjemné komplikace. Zánět se může Eustachovou trubicí přesunout do středního ucha. Nejčastěji postihuje děti. V případě silného projevu je nutné přistoupit k propíchnutí ušního bubínku a odsátí hnisu.

Před 2 týdny 02:48

Mezi nejčastější dětské střevní parazity patří roupi

Bohužel se v současnosti stále častěji šíří infekce roupů – střevních parazitů, které se projevují nejvíce u dětí. V případě nákazy je ale nutné přeléčit celou rodinu. Rodiče by si měli všímat průvodních jevů u dětí a včas vše řešit.

Před 3 týdny 03:07

Nakazit tuberkulózou se můžete kdekoliv

Tuberkulóza je velmi infekční onemocnění. K nákaze stačí kratší pobyt s nemocným v uzavřeném prostoru. V posledních 10 letech je nárůst opět zaznamenán a je nutné být opatrný. Tuberkulóza je totiž širší problém, který hodně souvisí s cestováním a migrací jako takovou.

6. září 2023 02:51

Ploché nohy mohou způsobit nepříjemné sekundární zdravotní problémy

Plochou nohu má mnoho lidí, často ale zapomínáme, že tento zdravotní problém může způsobovat další komplikace. Nejdůležitější je samozřejmě prevence, mezi kterou patří mimo jiné pravidelná chůze naboso v přírodě. Léto ale bude brzy končit, a tak je nutné v péči i prevenci plochých nohou pokračovat.

30. srpen 2023 03:15

Některé dětské infekční nemoci mohou mít u seniorů fatální průběh

Na dovolené často jezdí prarodiče s vnoučaty. Někdy naopak prarodiče také hlídají vnoučata doma, aby mohli na zahraniční dovolenou odjet jejich rodiče. Často ale při hlídání zapomínáme, že pro starší generaci mohou být velkým rizikem dětské nemoci. Obzvláště nebezpečné je se o nemocné děti přímo starat. Průběh je u každého jiný a především u dospělých často probíhá jinak než u dětí.

23. srpen 2023 03:15

Při slunečním ekzému pokožka reaguje i po menším slunění drobnými pupínky a svědivým začervenáním

V létě můžeme mít různé kožní problémy, které způsobuje přílišné slunění. Některé kožní vyrážky naopak vznikají v důsledku přílišného pocení ve velkých vedrech. Nejdůležitější roli v léčbě i prevenci hraje hygiena i vhodné oblečení.

16. srpen 2023 03:01

Popáleniny ze sluníčka pomůže zklidnit černý čaj

Není popálenina jako popálenina. Tu od žehličky nebo grilu okamžitě strčte pod studenou vodu. Spálenou kůži od sluníčka můžete ošetřit obkladem s vychlazeným černým čajem a krémem s kyselinou pantothenovou.

2. srpen 2023 03:10

V létě je na místě pozměnit jídelníček a některým pokrmům se raději zcela vyhnout

V létě je lepší pozměnit jídelníček tak, abychom snížili riziko infekce a podpořili zažívání. A hlavně, abychom neriskovali, že se daná pochutina, na kterou se těšíme, stačí zkazit, než se ke konzumaci v klidu posadíme. Zásada proto zní – vyhnout se majonézám a jíst jen to, co projde ohněm a varem.