Dopolední host
14. únor 2022

Poslechněte si podcast: Ten, kdo vlastnil Moskviče, měl v techničáku povolávací rozkaz, říká předseda Moskvič klubu Josef Hořák

„I můj Moskvič byl v armádě vedený od roku 1969 do roku 1972. Ačkoliv jsem ho vlastnil, spadal právě pod armádu, aby v případě mobilizace mohl být použit jako terénní auto,“ popisuje sovětské automobily předseda Moskvič klubu Josef Hořák, který byl dopoledním hostem Rádia Z.

16:08

Dopolední host

Vydává: Rádio Z

Aktuální téma s hostem na rádiu Z.

Web

Včera 15:22

Chceme dosáhnout autonomního řízení vozidel, říká Michal Dozbaba z Roboauta

Firma Roboauto se zabývá autonomním a teleoperačním řízením dopravních prostředků. „Teleoperace neboli vzdálené řízení funguje tak, že máte operátora, jakékoli vzdálené vozidlo a operátor je s vozidlem propojen skrz datovou síť. Má okolo sebe ovládací prvky a skrze velmi nízké zpoždění obrazu řídí. Dnes je prostřednictvím 4G LTE sítě možné teleoperačně řídit auto v rychlosti 40 až 50 kilometrů v hodině. Do budoucna to bude díky 5G možné i při vyšších rychlostech,” podotýká Michal Dozbaba z Roboauta, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před čtyřmi dny 19:36

V Praze je pořád co objevovat, říká autor knihy Zapomenutá tajemství Prahy David Černý

„Prahu mám moc rád. Je to mé rodné město. Žije tu moje rodina. Prahu nelze nemilovat,“ říká novinář a spisovatel David Černý, který sám sebe popisuje jako vrchního milovníka Prahy. „Pořád je co objevovat. Někdy prostě jen jdu a všimnu si nějakého detailu. Pak si k němu něco dohledám a zjišťuji, kolik věcí tady je. Domy skrývají příběhy lidí, kteří v nich žili a postavili je,“ doplňuje dopolední host Rádia ZET a autor knihy Zapomenutá tajemství Prahy. 

Před pěti dny 15:28

Úsměvy smutných mužů bych natočil stejně, kdybych to uměl, přiznává spisovatel Josef Formánek

„Filmové zpracování Úsměvy smutných mužů mělo stejnou atmosféru jako samotná léčebna,“ říká autor původního knižního zpracování Josef Formánek. S režisérem Danem Svátkem pokračuje i na dalším filmu, tentokrát podle knihy Dvě slova jako klíč. Mnozí to považují za pokračování snímku z prostředí alkoholické léčebny. Host vysílání rádia ZET má na svém kontě osm knížek v rozmezí téměř 20 let. Jeho kniha Prsatý muž a zloděj příběhů se pak dostala podle ankety BBC do stovky nejoblíbenějších knih světa. Podle autora je ovšem sláva velmi nestabilní platidlo.  

Před šesti dny 18:02

Plukovník Endršt a kapitán Kaiser: Osobní strážce už je jenom taková ozdoba. Jeho zakročení znamená selhání prevence

Pro práci osobního strážce je klíčová vysoká komunikační zdatnost. Shodují se náměstek Ochranné služby Policie ČR plukovník David Endršt a mluvčí tohoto útvaru Martin Kaiser. Ve vysílání Rádia ZET popisovali svoje letité zkušenosti. Plukovník Endršt pracuje u ochranné služby 30 let, na starost měl dva české premiéry i zahraniční delegace.  „Dvakrát jsem dělal team leadera tehdejšímu prezidentovi USA Baracku Obamovi.“ Kapitán Kaiser se v tomto ohledu označil za „ochranářské pískle,“ v pozici osobního ochránce pracoval 10 let. Na starost měl zajištění bezpečnosti českých i zahraničních premiérů.

Před týdnem 16:17

Chuť mikrobylinek je občas jiná, než by člověk čekal, říká pěstitel Filip Vašátko

„Zrovna ředkvička chutná jako ředkvička, ale u brokolice je chuť úplně jiná. Mikro brokolici bych přirovnal spíš k listové zelenině než k normální brokolici,” popisuje pěstitel mikrobylinek Filip Vašátko, který byl dopoledním hostem Rádia ZET. „Jsou to malé výhonky. Obsahují dvou a půl až čtyřicetinásobek živin než dospělé rostliny či jejich plody. Jedním z druhů microgreens, který znají asi všichni, je řeřicha,” dodává. 

Před týdnem 15:19

Naše elektrická formule má maximální rychlost kolem 120 km v hodině, říká student ČVUT Jan Cába

„Vždycky jezdí jenom jedna formule na čas, nikoliv wheel to wheel. Je to kvůli bezpečnosti a servisovatelnosti vozů. Formule má předem vyznačenou trať ze žlutých a modrých kuželek, která je široká tři metry a je předem neznámá. V prvním kolečku si formule trať projede, v druhém si ji zapamatuje a potom ji projíždí rychleji a rychleji,” popisuje Jan Cába ze závodního týmu studentské formule, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET. 

Před týdnem 19:08

Oldřich Pařízek: Několikrát jsem vystoupal na vrchol a skočil dolů. O tom je kniha Chytej!

Oldřichu Pařízkovi vyšla kniha Chytej! – Fotbalové vzlety a pády, kterou psal se sportovním novinářem Janem Paličkou. „Ta knížka rozhodně není poslední. Nejvíc se líbí ženám. Dostávám od nich zprávy, že je to pěkně napsané – slzy, štěstí, rodina, přátelé. Muži by byli radši za senzace, je to podle nich málo peprné. Do těchto interních věcí jsem se ale nechtěl pouštět,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý fotbalový brankář Oldřich Pařízek. 

Před týdnem 20:15

Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil, říká bývalý detektiv pražské mordparty Jan Štoček

Jan Štoček vydal knihu Vrah je v každém z nás, na které spolupracoval s moderátorkou a spoluautorkou podcastu Opravdové zločiny Lucií Bechynkovou. „Potřebě psát jsem se dost dlouho bránil. Pak jsme se setkali s paní Bechynkovou a ta mě dokázala přesvědčit. Začali jsme napřed spolu a pak jsem některé příběhy napsal sám,” říká dopolední host Rádia ZET, bývalý pražský detektiv Jan Štoček. „Nechtěl jsem psát o Orlíku. Mně už tam moc prostoru nezbylo,” dodává. 

Před týdnem 16:10

Naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán, říká ředitelka Probační a mediační služby

„Probace je dohled nad lidmi, kteří provádí výkon alternativních trestů na svobodě. Mediace znamená rozhovor mezi pachatelem a obětí o následku trestného činu. Jsme služba nejen dozírající na výkon trestu, ale také nabízíme pomoc obětem,” vyjmenovává Andrea Matoušková, ředitelka Probační a mediační služby. „Vstupujeme do jakékoli fáze trestního řízení a naše práce končí v momentě, kdy je trest vykonán. Pracujeme i s lidmi odsouzenými ve věznicích a připravujícími se na možnost podmíněného propuštění. Pak na ně dohlížíme,” dodává dopolední host na Rádiu ZET. 

Před 2 týdny 18:10

V každém člověku je indián neboli přirozená bytost, říká Pjér la Šéz

„Člověk se narodí jako indián. To znamená přirozená bytost. Když vidíte malé dítě, vidíte indiány. Akorát pak na sebe nabalí civilizační balast. Ten je pro mě ohromně nezajímavý, protože z něj neplyne nic, co by životu dávalo smysl. Jsou to spíš věci, které mu ho odebírají. Potom věnujeme pozornost něčemu, co se životem vůbec nesouvisí,” myslí si psycholog a umělec Pjér la Šéz, který byl dopoledním hostem na Rádiu ZET.