On Air
23. březen 2023

Poslechněte si podcast: Ten film není o tom, jestli je Kočner vinný nebo ne, říká režisér dokumentu Kuciak: Vražda novináře

Do české distribuce uvádí festival Jeden svět dokumentární film Kuciak: Vražda novináře. Ján Kuciak a Martina Kušnírová byli zavražděni v roce 2018. Je rok 2023, padlo několik rozsudků i slovenská vláda a podezřelí Marián Kočner a Alena Zsuzsova jsou ve vězení. Ale ne za vraždu Jana s Martinou. Matt Sarnecki, americký novinář a filmař žijící v Bukurešti se případem zabýval se svým štábem a úzkým okruhem přátel z prostředí investigativy několik let.

08:02

On Air

Vydává: Český rozhlas

Reportáže, recenze, rozhovory i názorová publicistika z proudového vysílání.

Web

Před dvěma dny 29:57

„Na začátku je vždycky šum.“ Boom AI je stejně bezprecedentní jako vznik internetu

Vyvinul aplikaci, která překládá znakový jazyk do slov, fascinuje ho ale i umělá inteligence a strojové učení. Matyáš Boháček už má za sebou přednášky v New Yorku nebo v OSN a před sebou studium na Stanfordově univerzitě v Kalifornii. „Přirovnání k internetu bych se nebál, je to stejně bezprecedentní událost. Můžu použít AI k tvorbě textů, obrázku, audia, videa během pár vteřin a zdarma ze svého telefonu,“ komentuje boom umělé inteligence student Gymnázia Jana Keplera.

Před třemi dny 11:16

Ve floristice se stále hraje víc na zisk než udržitelnost, říká Filip Hrouda

„Přijde mi, že ve floristice se stále hraje víc na zisk z květin než udržitelnost a práci s materiály, které se dají recyklovat. Tendence tu ale jako ve všem na světě jsou. Někde se dokonce snaží navracet k přirozenému pěstování květin. Například existuje stránka, která spojuje pěstitele sezónních květin, většinou lučních, se samotnými floristy a jejich dílnami. Ti pak od nich odebírají a vytváří kytice pouze ze sezónních květin,“ popisuje florista Filip Hrouda.

Před týdnem 23:53

Osobní počítače připojené k internetu jsem si před 30 lety neuměl představit, říká redaktor Koubský

Před třiceti lety bylo uvolněno rozhraní WWW (World Wide Web) organizací CERN v Československu a posléze Česku zdarma pro širokou veřejnost. O tom, jak vypadal internet ve svých začátcích a co se na něm dalo dělat, jsme si povídali s redaktorem pro vědu a technologie Deníku N, Petrem Koubským.

Před 2 týdny 03:07

Anketa: Proč studentstvo demonstruje proti vládě?

Nová studentská iniciativa Budoucnost neškrtneš uspořádala 18. května před pražským Rudolfinem protivládní demonstraci. Radio Wave se vyrazilo zeptat mladých lidí, proč se na akci vydali a co je na současné situaci štve nejvíc.

Před 2 týdny 21:09

Datový novinář Jan Cibulka získal Novinářskou křepelku. Teď chystá projekt mapující konspirace

Datový novinář Českého rozhlasu a serveru iROZHLAS.cz Jan Cibulka získal aktuální ocenění Novinářská křepelka pro mladé žurnalisty do 33 let. Dostal ho zejména za vytrvalost, se kterou pomáhá zpřístupňovat data široké veřejnosti. Na cestě k jejich zprostředkování se nebojí ani soudních sporů, u kterých slavil úspěchy. Jeho práce již v minulosti přiměla úřady zveřejnit informace o počasí, kriminalitě či hromadné dopravě.

Před 3 týdny 13:31

Medicína bez ultrazvuku je už dnes šarlatánství, shodují se členky vítězného týmu soutěže Medik roku

Soutěž Medik roku má za sebou již sedmý ročník. O titul se na konci dubna v českokrumlovské nemocnici ve 12 disciplínách utkalo celkem 15 týmů tvořených ze studentů lékařských fakult. Vítězem se stal tým z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pod vedením Natálie Zápachové. „Nejkomplexnější byla resuscitace pacienta, kdy je v reálném čase potřeba řešit záchranu člověka a zároveň přijít na příčinu zástavy dechu,“ shodují se Natália a další členka týmu Tereza Málková.

Před 3 týdny 15:49

Proč končí život ve třinácti? Berlin Manson prozradili význam názvu svého EPčka i další plány

Adam Dragun a Patrik Nagy začali fungovat coby Berlin Manson během covidové pandemie. Ze studiového projektu se nakonec stala regulérní koncertní kapela, kterou nedávno doplnil na bicí Tomáš Tabiš. „Vůbec jsme nepřemýšleli, jak ty songy budeme hrát naživo, a pořád to trochu řešíme. Tomáš je součástí procesu, jak naši muziku dostat na stage,“ shodují se zakládající členové postpunkových Berlin Manson.

5. květen 2023 22:40

Město ovocných sadů. Praha je unikátem mezi metropolemi a neusíná na vavřínech

Nezisková organizace Na ovoce je komunitní webovou platformou, která od roku 2014 mapuje místa s volně rostoucími ovocnými stromy, keři a bylinkami. Ve spolupráci s místními spolky a městem ale realizuje i nové výsadby ovocných stromů a vydala také netradičního průvodce po ovocných stromech v Praze s názvem Pražské ovocné sady. „Aktuálně jich je v Praze přes 70 a nové přibývají,“ popisuje současnou situaci jedna ze zakladatelek Na ovoce Kateřina Kubánková.

2. květen 2023 13:46

Deska i videoklip roku, Kuba Kaifosz alias Lazer Viking má za sebou úspěšnou hudební sezónu

Hudebník Kuba Kaifosz aka Lazer Viking má za sebou úspěšnou sezónu. Za loňskou nahrávku Tunnel Vision získal cenu české hudební kritiky Apollo v kategorii Deska roku. Nominaci proměnil také v hudebních cenách Anděl se skladbou Yr Body v kategorii Videoklip roku. „Dostat ocenění za desku roku je pro mě splněný sen. Nominovaný jsem byl už hodněkrát, ale nikdy jsem neproměnil. Už jsem si říkal, že to třeba jednou za třicet let dostanu za zásluhy,” žertuje Kuba Kaifosz.

20. duben 2023 08:15

Elfové, korzety a nejpohodlnější svetry na světě. Móda 2023 podle českých designérů z MBPFW

„Je otázka, jestli se Mercedes-Benz Prague Fashion Week vrátí – a jestli se chce vrátit na předcovidovou úroveň, kdy byl program napěchovaný tím nejlepším z české scény,“ říká v reportáži z pražského fashion weeku redaktorka Radia Wave Veronika Ruppert. Poslechněte si, jaké byly reakce na sci-fi kolekci plnou elfů a elfek, jaká je česká móda na rok 2023 a koho z mladých návrhářů stojí za to sledovat.