Téma Plus
26. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Pětiletka velkolepých pohřbů. Po Brežněvovi brzy zemřeli jeho dva nástupci Andropov a Černěnko

„Víte, kdo bude příštím generálním tajemníkem sovětské komunistické strany? Ten, kdo přejde Rudé náměstí bez pomoci.“ Tento a podobné vtipy si lidé vyprávěli v polovině 80. let 20. století. Mezi lety 1980 až 1985 totiž zemřelo šest vysokých představitelů sovětského režimu, kteří vesměs patřili k nejužší skupině dlouholetého sovětského vůdce Leonida Brežněva.

52:40

Téma Plus

Vydává: Český rozhlas

Zajímavé události i osobnosti pohledem odborníků i dobových dokumentů

Web

Před dvěma dny 53:56

Je možné identifikovat po osmdesáti letech lidi z unikátních fotek z terezínského ghetta?

Neznámé tváře, za kterými se skrývají zapomenuté osudy československých Židů. Čtyřicet snímků pořízených za druhé světové války v terezínském ghettu ukrývá takzvané Album Ghetta Terezín. Našlo se v pozůstalosti novináře a rozhlasového redaktora Milana Weinera.

Před týdnem 52:33

Jak se zdražovalo za socialismu? Není maso, nejsou auta, ale máme kosmonauta

V poslední době se mnohým z nás při pohledu na cenovky potravin v obchodech „protáčejí panenky“. Ale jak tomu bylo v minulém režimu? Potraviny hrály ve spotřebním koši domácností mnohem větší roli než dnes. A jestli se dalo na něčem ušetřit, bylo to právě jídlo. Zdražování základních komodit tak bylo velmi citlivou záležitostí. Pro režim, který konzumem občas vykupoval minulé hříchy, občas ho používal k uklidnění.

Před 2 týdny 53:52

Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál

V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.

31. prosinec 2022 53:57

Jak to bylo, Vondrovi? Kolik měl společného svět normalizačních seriálů a skutečný život

„Červánky zániku ozařují všechno kouzlem nostalgie, i gilotinu,“ píše Milan Kundera v úvodu Nesnesitelné lehkosti bytí. Platí to o lecčems. Třeba i o dílech československé populární kultury 70. a 80. let, které mnozí tak rádi sledují. V nejistých časech prvních lockdownů dokonce televize zřídila zvláštní kanál, kde se tato tvorba vysílala jako konejšivý prostředek. (Repríza ze září 2022.)

31. prosinec 2022 53:27

Zažít historii na vlastní kůži. Larpy neboli rolové hry získávají na popularitě

Jaké je to, prožít život někoho jiného? A když ne celý, tak alespoň kousek z něj. Představa, která na první pohled může znít jako sci-fi. Ale není.

26. prosinec 2022 52:11

Jaké byly osudy vnuků TGM? A proč o nich dnes skoro nic nevíme?

Za první republiky tvořili vnukové Tomáše Garrigua Masaryka nedílnou součást obrazu prezidenta. Média pravidelně zveřejňovala fotografie kloučků hrajících si s důstojným kmetem. Herbert a Leonard Revilliodovi byli syny Olgy Masarykové, narodili se a žili ve Švýcarsku.

25. prosinec 2022 53:27

Potíže s Cimrmanem

Divadlo Járy Cimrmana mělo v průběhu normalizace řadu problémů s represivními i schvalovacími orgány. Osobitý humor se stal opakovaně terčem nejrůznějších tlaků, postihů, ba i zákazů. První zmínky o Járovi Cimrmanovi (někdy též Járovi da Cimrmanovi) se objevily v rozhlasovém cyklu Vinárna U Pavouka v posledních měsících roku 1966.

24. prosinec 2022 54:01

Není a nechce být uměním. Příběh červené knihovny

Knižní pulty současnosti zaplavují tituly různých žánrů a každý čtenář a čtenářka si může vybrat z pestré nabídky domácích i zahraničních autorů či autorek. Podle aktuálních průzkumů můžeme odhadnout, který žánr u čtenářského publika je oblíbený, což v první republice nebylo možné.

10. prosinec 2022 53:36

Premiér jde na smrt. Poslední měsíce života generála Aloise Eliáše pohledem jeho ženy

Alois Eliáš byl premiérem v době, která nebyla jednoduchá. Pro něj i pro naši zemi. Nastupoval do úřadu necelé dva týdny po začátku nacistické okupace, 27. dubna 1939. Za sebou měl významnou vojenskou kariéru a před sebou neméně významný úkol: předsedat vládě, která byla podřízená německým okupantům. Nakonec byl ale odsouzen k smrti – a vzpomínky na Eliášovy poslední měsíce života sepsala jeho manželka Jaroslava Eliášová v knize Heydrich do Prahy. Eliáš do vězení.

3. prosinec 2022 53:51

Car, Stalin, nebo Putin? Neexistující Sovětský svaz by měl už sto let

30. prosince 2022 si připomínáme sto let od zrodu Svazu sovětských socialistických republik (SSSR), tedy obřího soustátí, ale ještě spíš koloniální říše, která se postupem času stala hlavním vítězem 2. světové války a poté i jednou ze dvou celosvětových supervelmocí. Jejím hlavním soupeřem na takříkajíc opačném pólu byly přirozeně Spojené státy americké, a to víceméně až do nástupu Michaila Gorbačova.