Téma Plus
30. duben 2022

Poslechněte si podcast: „Věřili jsme, že jsme nejšťastnější děti na světě.“ Jak stát vychovával pionýry a co dělají dnes

Maria Espeland má bělorusko-korejské kořeny a v dětství a dospívání byla aktivní pionýrkou. Dostala se až do mekky všech pionýrů, Mezinárodního pionýrského tábora Artěk na Krymu. „Celý ten koncept Artěku využíval naši naivitu. Využil můj idealismus. To kvůli Artěku jsem zůstávala idealistická příliš dlouho. Věřili jsme, že je Sovětský svaz tou nejlepší a nejdokonalejší zemí na světě! A samozřejmě jsme si byli jistí, že jsme ty nejšťastnější děti na světě,“ říká dnes.

53:52

Téma Plus

Vydává: Český rozhlas

Zajímavé události i osobnosti pohledem odborníků i dobových dokumentů

Web

Před dvěma dny 53:46

Ukrajina a Rusko: Od bratrství k válce

Už téměř rok trvá původně dosti neočekavaná válka mezi Ruskem a Ukrajinou. Jedna z největších východoevropských zemí se 24. února 2022 stala zatím poslední obětí stále ještě nekončící ruské imperiální rozpínavosti a snad až geneticky zakořeněného velkoruského šovinismu, který budí dojem, že patří spíš do 19. než do 21. století.

Před týdnem 53:56

Je možné identifikovat po osmdesáti letech lidi z unikátních fotek z terezínského ghetta?

Neznámé tváře, za kterými se skrývají zapomenuté osudy československých Židů. Čtyřicet snímků pořízených za druhé světové války v terezínském ghettu ukrývá takzvané Album Ghetta Terezín. Našlo se v pozůstalosti novináře a rozhlasového redaktora Milana Weinera.

Před 2 týdny 52:33

Jak se zdražovalo za socialismu? Není maso, nejsou auta, ale máme kosmonauta

V poslední době se mnohým z nás při pohledu na cenovky potravin v obchodech „protáčejí panenky“. Ale jak tomu bylo v minulém režimu? Potraviny hrály ve spotřebním koši domácností mnohem větší roli než dnes. A jestli se dalo na něčem ušetřit, bylo to právě jídlo. Zdražování základních komodit tak bylo velmi citlivou záležitostí. Pro režim, který konzumem občas vykupoval minulé hříchy, občas ho používal k uklidnění.

Před 3 týdny 53:52

Máma Jana Palacha zvedla pochodeň syna a nesla ji dál

V polovině roku 2022 přišel studentům českokrumlovského gymnázia nečekaný dopis. O to překvapivější, že měl více jak padesát let zpoždění. Navíc pisatelka byla jen o málo kratší dobu po smrti. Nehledejme za tím pochybení poštovní doručovací služby ani důkaz existence posmrtného života. Cesta ztraceného dopisu Libuše Palachové ke svým adresátů, respektive k další generaci českokrumlovských studentů, je zcela reálná a nepochybně smysluplná.

31. prosinec 2022 53:57

Jak to bylo, Vondrovi? Kolik měl společného svět normalizačních seriálů a skutečný život

„Červánky zániku ozařují všechno kouzlem nostalgie, i gilotinu,“ píše Milan Kundera v úvodu Nesnesitelné lehkosti bytí. Platí to o lecčems. Třeba i o dílech československé populární kultury 70. a 80. let, které mnozí tak rádi sledují. V nejistých časech prvních lockdownů dokonce televize zřídila zvláštní kanál, kde se tato tvorba vysílala jako konejšivý prostředek. (Repríza ze září 2022.)

31. prosinec 2022 53:27

Zažít historii na vlastní kůži. Larpy neboli rolové hry získávají na popularitě

Jaké je to, prožít život někoho jiného? A když ne celý, tak alespoň kousek z něj. Představa, která na první pohled může znít jako sci-fi. Ale není.

26. prosinec 2022 52:11

Jaké byly osudy vnuků TGM? A proč o nich dnes skoro nic nevíme?

Za první republiky tvořili vnukové Tomáše Garrigua Masaryka nedílnou součást obrazu prezidenta. Média pravidelně zveřejňovala fotografie kloučků hrajících si s důstojným kmetem. Herbert a Leonard Revilliodovi byli syny Olgy Masarykové, narodili se a žili ve Švýcarsku.

25. prosinec 2022 53:27

Potíže s Cimrmanem

Divadlo Járy Cimrmana mělo v průběhu normalizace řadu problémů s represivními i schvalovacími orgány. Osobitý humor se stal opakovaně terčem nejrůznějších tlaků, postihů, ba i zákazů. První zmínky o Járovi Cimrmanovi (někdy též Járovi da Cimrmanovi) se objevily v rozhlasovém cyklu Vinárna U Pavouka v posledních měsících roku 1966.

24. prosinec 2022 54:01

Není a nechce být uměním. Příběh červené knihovny

Knižní pulty současnosti zaplavují tituly různých žánrů a každý čtenář a čtenářka si může vybrat z pestré nabídky domácích i zahraničních autorů či autorek. Podle aktuálních průzkumů můžeme odhadnout, který žánr u čtenářského publika je oblíbený, což v první republice nebylo možné.

10. prosinec 2022 53:36

Premiér jde na smrt. Poslední měsíce života generála Aloise Eliáše pohledem jeho ženy

Alois Eliáš byl premiérem v době, která nebyla jednoduchá. Pro něj i pro naši zemi. Nastupoval do úřadu necelé dva týdny po začátku nacistické okupace, 27. dubna 1939. Za sebou měl významnou vojenskou kariéru a před sebou neméně významný úkol: předsedat vládě, která byla podřízená německým okupantům. Nakonec byl ale odsouzen k smrti – a vzpomínky na Eliášovy poslední měsíce života sepsala jeho manželka Jaroslava Eliášová v knize Heydrich do Prahy. Eliáš do vězení.