- Podcasty
- Téma Plus

Poslechněte si podcast: Náš dům zabavili a museli jsme odejít. Venku už ale stály dvě rodiny z Rumunska, vzpomíná pamětník
Tisíce lidí musely pryč ze svých domů či bytů a další tisíce se do nich nastěhovaly. Na poválečné vysídlení německého obyvatelstva navázal po roce 1945 proces osídlování tuzemského pohraničí. Nejprve dobrovolný, ale později i řízený. V květnu 1945 bylo sovětskou a americkou armádou osvobozeno Československo, včetně jeho pohraničních oblastí, které byly roku 1938 připojeny k Německu.
Téma Plus
Zajímavé události i osobnosti pohledem odborníků i dobových dokumentů
Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?
Složitou a nejednoznačnou postavou moderní české historie je Emil Hácha, který byl do funkce zvolen 30. listopadu 1938. Prezident sloužící v nejtěžším období našeho novodobého státu byl pomyslně odsouzený většinou české společnosti prakticky bezprostředně po konci války, ještě v posledních chvílích svého života.
Rychlokurs demokracie. Jak se na jaře 1968 konečně probudil československý parlament
Letošní 55. výročí roku 1968 je důvodem zamyslet se i nad méně známými aspekty divokého vývoje československého pokusu o reformu. Ve volném seriálu věnovaném méně známým aspektům československého pokusu o reformu se dostáváme k dění v parlamentu. Kdy se začal parlament emancipovat na straně a vládě? A jak probíhaly první krůčky jeho samostatnosti?
Nadstandardní kontakty, krytí i sledování StB. Čím vlastně byl Prognostický ústav?
Kdy a jak vzniklo vědecké pracoviště, kterým prošli dva naši novodobí prezidenti, několik ministrů a řada dalších pozoruhodných osobností? A kdo stál za jeho vznikem a komu tato instituce vadila?
Přispěl jsem k politické i ekonomické proměně země, vzpomíná dnes Václav Klaus na Občanské fórum
Před třiceti lety se definitivně rozpadlo Občanské fórum. Hnutí, které vzniklo z iniciativy disidentů, získalo v listopadu 1989 rychle masovou podporu a vyjednalo pokojné převzetí moci od Komunistické strany Československa. Ale velmi brzy se v něm projevily názorové rozdíly jeho hlavních lídrů a po roce a několika měsících se formálně rozpustilo. Jak na něj dnes vzpomínají Alexandr Vondra, Václav Klaus a Petr Pithart, shrnuje Téma Plus Víta Pohanky.
Dezinformace v socialistickém Československu? Pomluvy, provokace a lhaní
Lež, která v sobě obsahuje zrnko pravdy. Sice to pravda není, ale být by vlastně mohla. Dezinformace. V dnešní digitální době je někdy náročné se v záplavě informací vyznat. Jak se ale hoaxy, fake news a dezinformace šířily v dobách socialismu? Jak důležitým nástrojem tehdejší propagandy byly? A kdo byli profesionální lháři, kteří dezinformace vymýšleli?
Vesmír a sport. Vedlejší hřiště studené války
Sport nebo věda, i to byla bojiště, na kterých se také sváděly bitvy studené války. A právě o nich je třetí části čtyřdílného seriálu o studené válce. „Dohnat a předehnat“ znělo okřídlené heslo ve sovětském bloku. Velmi rychle se začalo ukazovat, že jde spíše o zbožné přání, ovšem existovaly oblasti, kde se to místy dařilo.
Mašínové? Na těch se neshodneme
V posledních týdnech jsme toho na Plusu řekli opravdu hodně k případu skupiny bratří Mašínových. Několik zajímavostí a postřehů za pomoci historiků doplní a okomentuje speciální vydání pořadu Téma Plus.
Volby a parlament v 60. letech: Ideologie, švejkovina a pět minut slávy poslance Pružince
Volební studia a volební vysílání bývají adrenalin a lahůdka. Pro profesionály z řad novinářů i pro nadšence z řad angažovaného voličstva. Sčítají se hlasy a přepočítávají se na mandáty. Probíhají rozhovory s ústřední volební komisí.
Komunismus à la française. Vzestup a pád PCF. S invazí do Československa přišlo vystřízlivění
„Francie a její sociální dávky! Francie se svým sociálním systémem. Francie je prostě komunistická!“ Setkávám se často s kategorickým názorem. Z čeho pramení tento postoj? Možná z neznalosti, možná z generalizování. Jaký je a byl tento komunismus „à la française“?